REKLAMA

W Idea Banku gotówka nie gra już głównej roli. To koniec Mobilnych Wpłatomatów

Cztery lata temu na ulicach Warszawy pojawiły się elektryczne BMW z logo Idea Bank. Tak wyglądały Mobilne Wpłatomaty, które właśnie przechodzą do lamusa. Nowe propozycje Idea Bank dla swoich klientów mają dotyczyć rozliczeń, w których to nie gotówka gra głównej roli.

26.03.2019 08.47
Mobilne-Wpłatomaty-Idea-Bank
REKLAMA
REKLAMA

Idea Bank koncentruje się przede wszystkim na obsłudze mikro, małych i średnich firm. Kilka lat temu zapytał je o najpilniejsze zmiany w bankowości. Prowadzący działalność gospodarczą zgodnie mieli wskazać na kłopot z wpłacaniem nie raz większej gotówki. Trzeba przy tej okazji najczęściej pokonywać większe odległości, a też oczy dookoła głowy mogą być przydatne, jeśli ma się większe pieniądze w kieszeni.

Odpowiedzią Idea Bank były Mobilne Wpłatomaty, które pojawiły się w 2015 r.

Mobilne Wpłatomaty były tymczasowe

Jak informuje nas biuro prasowe Idea Bank Mobilne Wpłatomaty od początku miały być rozwiązaniem czasowym, przewidzianym wyłącznie na pewien okres. I wychodzi na to, że właśnie te czas się kończy. Idea Bank po czterech latach rezygnuje z tej usługi. Czas na inne udogodnienia dla klientów.

Teraz transakcje bezgotówkowe na pierwszym miejscu

Klienci Idea Bank niebawem mają dostać alternatywę dla Mobilnych Wpłatomatów. Wiadomo, że przygotowywany nowy model biznesowy wpisuje się w Program Polski Bezgotówkowej, którego celem jest „upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego wśród obywateli w Polsce”.

Taki też jest trend w całej Polsce. Program Polski Bezgotówkowej już teraz może ogłosić sukces. Tylko w ubiegłym roku do Programu zgłoszono 100 tys. terminali obsługujących płatności bezgotówkowe.

Szacuje się, że na aktywnych w naszym kraju ok. 1,5 mln kas fiskalnych terminali płatniczych jest ok. 800 tys. Czyli można jeszcze zainstalować prawie połowę tyle.

W stronę Szwajcarii i Skandynawii

REKLAMA

Z jednej strony Polacy są w europejskiej czołówce jeżeli chodzi o najnowocześniejsze technologie i korzystanie z nich przy okazji kontrolowania własnych finansów. Z drugiej jednak bardzo mocno związani jesteśmy z gotówką. Dość powiedzieć, że koszt rozliczeń gotówkowych, w skali całego kraju to ok. 17 mld zł rocznie. Wlicza się w tę sumę koszt produkcji, liczenia, transportu, ochrony i przechowywania banknotów. Szacuje się, że w Polsce ok. 40 proc. wszystkich transakcji to rozliczenia gotówkowe. Dla porównania np. w Szwajcarii odsetek ten wynosi ledwo 4 proc.

Jesteśmy pod względem kosztów rozliczeń gotówkowych europejskim liderem, a inny nam skutecznie uciekają. Np. kraje skandynawskie. Przez ostatnie 10 lat w Szwecji liczba transakcji gotówkowych spadła o 40 proc. A Narodowy Bank Danii już od trzech lat nie drukuje nowych banknotów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA