Social media  / News

Nowość w postach na Facebooku. Niektórzy mogą już stosować pogrubienie, kursywę i nagłówki

158 interakcji
dołącz do dyskusji

Idzie nowe, Facebook właśnie odkrył HTML-a! Serwis Marka Zuckerberga rozwija się w zastraszającym tempie. Zaledwie 15 lat po uruchomieniu daje użytkownikom możliwość formatowania postów na Facebooku. Panie i panowie powitajcie tak zaawansowane możliwości, jak pisanie kursywą i pogrubienie tekstu. 

Każdy świętuje 30-lecie www na swój własny sposób. Jedni robią z tej okazji doodle z komputerem, na którego widok łezka w kręci w oku nieco starszym użytkownikom sieci, inni otwierają butelki szampana (bo każdy powód jest dobry, żeby zacząć dzień z dobrym oprocentowaniem), a jeszcze inni odkrywają właśnie HTML-a. W tym ostatnim wypadku gratulujemy ekipie Zuckerberga.

Facebook pogrubia, wypunktowuje i pozwala cytować.

Formatowanie postów na Facebooku

Napisał do nas czytelnik Mariusz, żeby podzielić się prawdziwą rewelacją (dzięki!). Jeden z tego kolegów z pracy dostał możliwość podstawowego formatowania tekstu. Cuda, które może zrobić z literkami, są iście niewiarygodne. Facebook w całej swojej frywolności sprawdza, czy może pozwolić użytkownikom na używanie tak niebezpiecznych narzędzi jak kursywa, pogrubienie, nagłówek czy, o zgrozo, lista. Idea Reklamy umieściła próbkę nowych supermocy jednego ze swoich pracowników na stronie (dzięki za możliwość wykorzystania grafik!).

Jak zrobić listę na Facebooku?

Wśród dostępnych nagłówków znalazły się tylko dwa - H1 i H2. Ma to sens w kontekście średniej długości postów na Facebooku. Jeśli będziemy chcieli zrobić listę, możemy wybrać numerowaną i nienumerowaną. Łatwiej będzie też zaznaczyć, że się kogoś cytuje.

Co dalej? Podkreślanie? Przekreślanie? Paragrafy?

Z niesamowitych możliwości edycji tekstu mogą na razie skorzystać tylko wybrańcy, wśród których Facebook testuję tę skomplikowaną funkcję, jednak mogą oni bawić się świeżo nabytymi mocami tylko w postach publikowanych w ramach facebookowych grup.

Trudno się nie zastanawiać, dlaczego Facebook zdecydował się na tak nowatorski i odważny krok. W końcu umożliwienie autorowi posta formatowanie go w taki sposób, żeby był on przejrzystszy, wygodniejszy i przyjemniejszy do czytania, może mieć straszliwe konsekwencje. Może w tym dziesięcioleciu pojawią się takie ekstrawagancje jak wcięcia w paragrafach, które nadadzą postom jakąś przyjemniejszą dla oka strukturę niż ściana tekstu. Jak tak dalej pójdzie to Facebook może stać się czytelny. Szaleństwo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst