REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Plus i Cyfrowy Polsat wyłączają sieć LTE800

Plus i Cyfrowy Polsat zmieniają konfigurację sieci. Operator rezygnuje z LTE na częstotliwości 800 MHz.

20.12.2018
22:10
grupa cyfrowy polsat lte 800 mhz
REKLAMA
REKLAMA

W obliczu faktu, że Polacy zużywają coraz więcej mobilnego transferu danych, telekomy modyfikują sposób, w jaki wykorzystują dostępne częstotliwości. Modernizują też stacje bazowe, co przekłada się na większą pojemność sieci i szybsze transfery u klientów końcowych, m.in. za sprawą LTE-Advanced.

Zmiany wynikają jednak też z tego, że operatorzy dzierżawią pasma. Grupa Cyfrowy Polsat zdecydowała się na wyłączenie sieci LTE na częstotliwości 800 MHz, gdzie używała bloku 2x 5 MHz. Jak podaje portal Telko.in, zasięg LTE800, z m.in. którego korzystała sieć Plus, stopniowo znikał na terenie całego kraju.

W tym tygodniu wyłączone zostały ostatnie stacje bazowe LTE800 Grupy Cyfrowy Polsat.

Plus i Cyfrowy Polsat zdecydowały się w wielu lokalizacjach na przełączenie się z LTE800 na częstotliwość LTE900, której właścicielem jest Aero2, będący częścią grupy. Warto napomknąć, że Plus i Cyfrowy Polsat od pewnego czasu rozwijają też LTE2100. Pasmo było wcześniej wykorzystywane do świadczenia usług w technologiach 2G i 3G.

Decyzja poskutkowała zdemontowaniem części aparatury i zainstalowaniem na stacjach bazowych nowej. Operator zostawił sobie jednak furtkę, by przywrócić LTE800 w przyszłości. I niewykluczone, że się na to zdecyduje, bo niektórzy klienci mogą być zmianami rozczarowani.

Dlaczego wyłączenie LTE800 może okazać się problematyczne?

Osoby, które korzystają z mobilnego internetu z wykorzystaniem starych modemów, mogą mieć teraz problem. Jeśli urządzenie obsługuje częstotliwości LTE800, ale nie wspiera pasma LTE900, nie będzie teraz działać poprawnie. Rozwiązaniem byłaby wymiana modemu lub poczekanie, aż operator przywróci LTE800.

Operator oczywiście to przewidział. Klienci z modemami, które fizycznie są w stanie odbierać i wysyłać dane z wykorzystaniem LTE900, otrzymają aktualizację oprogramowania. Pozostali będą mogli bezpłatnie wymienić swoje urządzenia na nowe, które zapewnią im zasięg.

Osoby, które wykupiły od operatora wyłącznie kartę SIM i wyposażyły się w modem bez wsparcia dla LTE900 we własnym zakresie, zostają jednak w tej sytuacji na lodzie.

Cyfrowy Polsat i Plus nie wprowadza jednak zmian złośliwie. Konieczność pozbycia się sieci LTE na paśmie 800 MHz wynikała z faktu, że jego właścicielem jest firma Sferia, częściowo zależna od Cyfrowego Polsatu. Umowa na dzierżawę LTE800 wygasa zaś 31 grudnia 2018 roku. Trwają rozmowy ws. jej przedłużenia, ale nadal nie wiadomo, jaki będzie ich skutek.

REKLAMA

Grupa nie chciała dać się postawić pod ścianą. Jeśli operator nie wyłączyłby sieci LTE800 do końca grudnia, a negocjacje nie zakończyłyby się przed końcem roku, miałby spory problem. To, jaki będzie ich efekt, zależy zresztą nie tylko od Sferii i Cyfrowego Polsatu, którym na przedłużeniu umowy zależy, ale od regulatora rynku. Ten natomiast stawia twarde warunki.

Po złożeniu wniosku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez Sferię - która od października nie sprzedaje usług, a do końca roku wygasi działalności detaliczną - okazało się, że koszt przedłużenia rezerwacji częstotliwości 800 MHz na następne 15 lat wyniósłby 1,73 mld. zł. Sferia stara się rozłożyć płatnośc na raty. Dodatkowo toczy się teraz postępowanie sądowe, które ma ustalić, czy Sferia w ogóle do tej częstotliwości ma prawo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA