REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Ty pijesz kawę, a fusy idą na zasilanie domu. Ten projekt istnieje naprawdę

Aby odwiedzić Dunkin' Donuts trzeba udać się do Berlina - to najbliższe miejsce gdzie można spróbować słynnych amerykańskich pączków tej firmy. Niestety w tym roku ostatnie z tych kawiarni zniknęły z naszego kraju.

14.11.2018
13:09
Ty pijesz kawę, a fusy idą na zasilanie domu. Ten projekt istnieje naprawdę
REKLAMA
REKLAMA

Nic dziwnego - mamy własną kulturę robienia pączków, nieco innych od amerykańskiej wersji. Jednak w rodzimym kraju Dunkin' Donuts, sieć ta jest jedną z największych dostarczycieli kawy dla spieszących się do pracy Amerykanów. Stąd wziął się slogan kawiarnii: America runs on Dunkin' Donuts.

Każda kawiarnia zużywając mieloną kawę potrzebną do zaparzenia filiżanki caffe latte, produkuje ogromne ilości fusów. Są one wyrzucane, najczęściej trafiając na wysypiska śmieci. W najlepszym wypadku zapaleńcy używają ich do nawożenia gleby.

Jednak zużyte fusy są bogate energetycznie. Po zaparzeniu kawy zostaje w nich dużo tłuszczów i olejów - co jest dobrym składem, aby rozważyć produkcję biopaliwa na ich bazie.

To właśnie zrobiła firma Blue Marble Biomaterials we współpracy z Dunkin' Donuts. Wraz z firmą New Frontier Tiny Homes, która zajmuje się projektowaniem i realizacją budowy mikro-domów.

Proces odzyskiwania biopaliwa z fusów kawowych składa się z trzech etapów.

Początkowo następuje ekstrakcja olejów w nich zawartych. Następnie poddawane reakcjom chemicznym z udziałem alkoholu, których produktami są biopaliwo oraz gliceryna. Następnie biopaliwo jest poddawane procesowi rafinacji. Z około 60 kg zmielonej zużytej kawy udaje się wyprodukować galon, czyli prawie cztery litry paliwa.

REKLAMA

Ogrzewanie, podgrzewanie wody oraz kuchnia w domku działa na biopaliwo. Jest to oczywiście jedynie przykład tego, co można zrobić, aby odzyskać energię z dotychczas bezużytecznie wyrzucanych resztek po produkcji kawy. Im więcej tego typu pomysłów wprowadzimy w życie, tym bardziej będziemy w stanie zredukować zużycie paliw nieodnawialnych.

Informacje zarówno o procesie wytwarzania biopaliwa, jak i o projekcie mikro-domku możemy przeczytać na stronie projektu na Dunkin At Home.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA