REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uczelnie w Polsce, które przyjmują obcokrajowców - poradnik

Coraz więcej polskich uczelni przyjmuje obcokrajowców z otwartymi ramionami. Zwiększa się oferta kierunków wykładających po angielsku, kursów językowych i stypendiów dla studentów z zagranicy.

25.10.2018
12:32
Uczelnie, które przyjmują obcokrajowców - poradnik dla Ukraińców w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Zanim zaczniesz szukać uczelni dla siebie w Polsce, musisz sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań, które zawężą pole poszukiwań.

Czy mogę podjąć studia na takich samych zasadach co Polacy?

Dostęp do wyższej edukacji jest w Polsce bezpłatny. Studiowanie na wyższej uczelni w trybie dziennym może być też darmowe w przypadku osoby, która spełnia jeden z warunków:

  • ma zezwolenie na pobyt stały w Polsce,
  • ma kartę Polaka,
  • ma status uchodźcy w Polsce,
  • korzysta z ochrony czasowej w Polsce.

Studia na prywatnych uczelniach oraz studia wieczorowe i zaoczne na państwowych są płatne, na szczęście ich koszt da się skutecznie obniżyć specjalnymi stypendiami dla cudzoziemców.

Czy dość dobrze posługuję się językiem, żeby studiować po polsku?

Jeśli chcesz dostać się na studia, na których językiem wykładowym jest polski, musisz zdobyć odpowiednie zaświadczenie. Potwierdzi ono, że znasz go na tyle dobrze, że bez problemu będziesz rozumieć wykłady, brać udział w ćwiczeniach i pisać prace zaliczeniowe. Można je dostać na trzy sposoby:

  • Kończąc odpowiedni kurs przygotowawczy (organizuje je na przykład Ministerstwo Nauki, warto zapytać o nie w ambasadzie).
  • Zdobywając certyfikat znajomości języka,
  • Zdać egzamin organizowany przez uczelnię, na którą chcesz się dostać.

Ostatnia opcja jest z pewnością najwygodniejsza i najprostsza, ale nie każda uczelnia może ją oferować. Warto to sprawdzić zawczasu.

Które uczelnie oferują wykłady po angielsku albo ukraińsku?

REKLAMA

Na stronie National Agency for Academic Exchange (NAWA) jest dostępny Study Finder. W nim można wpisać interesującą nas dziedzinę nauki, poziom (licencjat, magister, studia doktoranckie) i język wykładowy, który nas interesuje. Do wyboru jest tu nawet ukraiński, choć ofertę taką ma na razie tylko Uniwersytet Jagielloński.

Drugą wyszukiwarką wartą polecenia jest ta umieszczona na stronie Study in Poland. Obie oferują nieco inny zakres uczelni. SiP daje mniej wyników, ale za to uwzględnia studia prowadzone przez Polską Akademię Nauk, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, choćby dlatego, że część z nich oferuje specjalnie stypendia dla studentów z Ukrainy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA