REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Brawo. Chyba niechcący uzależniliśmy owady od nikotyny

Okazuje się, że neonikotynoidowe pestycydy szkodzą owadom na więcej sposobów, niż do tej pory zakładaliśmy. Takie trzemiele na przykład wpadają przez nie… w nikotynowy nałóg.

29.08.2018
12:51
Trzmiele uzależnione od pestycydów
REKLAMA
REKLAMA

Neonikotynoidami określa się grupę trzech pestycydów stosowanych w rolnictwie na terenie UE: imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zakazał ich stosowania w lutym br. Powód? Środki te mają bezpośredni związek z zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder).

Z badań zleconych przez unijnych urzędników wynika, że neonikotynoidy mają negatywny wpływ na ośrodek nerwowy pszczół, co przekłada się na kłopoty z ich orientacją w terenie oraz utrudnioną komunikacją z rojem. Pestycydy z tej grupy obniżają też odporność owadów, przez co są one o wiele bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wirusy, grzyby i pasożyty.

Neonikotynoidy są ogromnym zagrożeniem dla pożytecznych owadów.

Jednym zdaniem: neonikotynoidy w dużym stopniu odpowiedzialne są za spadek populacji pszczół w Europie, co jest bardzo złym omenem. Szacuje się, że owady te zapylają ok. 33 proc. roślin uprawnych na całym świecie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że gdyby zabrakło pszczół, na Ziemi zapanowałaby największa w historii klęska głodowa.

Wpływ na ośrodek nerwowy owadów nie jest jedynym skutkiem ich kontaktu z neonikotynoidami. Z badań przeprowadzonych przez zespół doktora Richarda Gilla z Imperial College w Londynie wynika również, że pestycydy tego rodzaju działają na owady w bardzo podobny sposób, jak nikotyna na ludzi. Tak, trzmiele, na których skupiono się w tym badaniu, wybierały pokarm z domieszką neonikotynoidowów.

Trzmiele uzależnione od pestycydów.

Zespół Gilla przebadał 10 trzmielich kolonii w następujący sposób: w pobliżu gniazd zainstalowano karmniki z cukrem, a owady miały do wyboru dwa dania: cukier czysty i cukier z domieszką neonikotynoidowów. Na samym początku trzmiele omijały karmnik z doprawionym pokarmem. W końcu jednak pojedyncze trzmiele zaczęły karmić się zanieczyszczonym cukrem i bardzo szybko polubiły go na tyle, że o czystym cukrze nie było już mowy. Zupełnie jak ludzcy palacze.

REKLAMA

Okazuje się, że neonikotynoidy działają na te same receptory u owadów, na które nikotyna działa u ssaków - mówi dr Gill.

Oczywiście owady mają trochę prostszą budowę od ssaków, więc brytyjscy naukowcy nie są pewni, czy trzmiele karmione neonikotynoidami wykształciły u siebie nikotynowy nałóg. Sprawa wymaga dalszych badań. Szkoda tylko, że zespół Gilla zdecydował skupić się akurat na trzmielach. Podejrzewam, że badania wzbudziłyby o wiele większe zainteresowanie, gdyby przeprowadzono je na koloniach pszczół.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA