REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Masz UPC i narzekasz na słabą jakość internetu? Dobra wiadomość: do oferty trafił WiFi Booster

Już nie tylko modemy oraz dekodery. Do oferty UPC trafiły właśnie wzmacniacze WiFi, które mają być rozwiązaniem dla problemów z zasięgiem sieci bezprzewodowej w dużych mieszkaniach czy wielokondygnacyjnych domach.

08.06.2018
17:30
Do oferty UPC trafiły wzmacniacze WiFi. Komu przydadzą się te sprzęty?
REKLAMA
REKLAMA

Wzmacniacze WiFi to relatywnie tanie urządzenia, które podłącza się do gniazd elektrycznych, aby rozszerzać zasięg bezprzewodowej sieci. Takie jednostki nie potrafią działać samodzielnie, ale stanowią ekonomiczne rozwiązanie dla osób posiadających gotową infrastrukturę sieciową, której jakość chcą polepszyć. Urządzenia typu Power Line Connector (PLC) można łączyć z modemem przewodowo lub bezprzewodowo, przy wykorzystaniu domowej sieci elektrycznej. Tam, gdzie znajduje się wolne gniazdko, może się również znajdować wzmacniacz zasięgu WiFi.

UPC oferuje zestaw WiFi Booster składający się z dwóch urządzeń wzmacniających.

Producentem obu adapterów jest chiński Comtrend. Wcześniej modemy tej firmy miało w swojej ofercie m. in. Orange. W skład WiFi Boostera wchodzi mniejsze urządzenie PG 9073LG podłączane kablem do modemu, oraz większy adapter PG 9072LG, który może działać w pełni bezprzewodowo. Oba wzmacniacze mają działać niezawodnie z modemem ConnectBox, czyli najnowszym sprzętem tego typu wypożyczanym polskim klientom UPC.

 class="wp-image-747196"

Adaptery dogadują się z ConnectBoksem na poziomie standardów i parametrów. Tutaj i tutaj klienci mają możliwość jednoczesnego działania na dwóch domowych sieciach WiFi - 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wzmacniacze wspierają technologię MIMO 2x2 oraz są zgodne z najnowszym standardem 802.11ac (jednak już nie ulepszonym wariantem Wave2 prowadzającym MU-MIMO 4x4). Do tego dochodzą klasyczne gigabitowe gniazda Ethernet w każdym adapterze, umożliwiające łączność z Internetem za pomocą niezawodnego kabla.

Domyślnie boostery WiFi od UPC kopiują sieci rozsyłane przez modem ConnectBox. Istnieje jednak możliwość zalogowania się do panelu administratora przez login i hasło naklejone na adapterze, co umożliwia skonfigurowanie sieci domowej. Praktycznym dodatkiem jest obecność gniazd elektrycznych na wzmacniaczach, dzięki czemu te nie zabierają dostępu do zasilania innym domowym urządzeniom. Producent odradza jednak używania adapterów z ładowarkami, ponieważ może to zakłócać pracę domowej sieci.

 class="wp-image-747193"

Z boosterów WiFi mogą skorzystać klienci UPC posiadający pakiet Internetowy do 500 Mb/sek z telewizją.

REKLAMA

Niestety, klienci korzystający z najdroższej oferty UPC będą musieli dopłacić również do wzmacniaczy WiFi. Zgodnie z regulaminem usługodawcy, wypożyczenie sieciowych adapterów kosztuje (cena promocyjna) dodatkowe 15 złotych bez jednego grosza. Miesięcznie. Mowa o umowie na przynajmniej 24 miesiące. Do tego dochodzi opcjonalna, jednorazowa opłata w wysokości 20 złotych za montaż wzmacniaczy. Oczywiście klient może sam podjąć się tego zadania, korzystając z  prostej instrukcji dołączonej do zestawu.

Sporo. Po 24 miesiącach umowy klient wyda na boostery około 360 złotych. Dla porównania, przeciętny gigabitowy wzmacniacz sieciowy 802.11ac wykorzystujący jednocześnie pasma 2,4 oraz 5 GHz kosztuje na wolnym rynku od 150 do 300 zł. Z tym, że po zakupie użytkownik posiada go na własność. Z tej perspektywy oferta UPC zdaje się być skrojona głównie pod  klientów nieposiadających wiedzy o infrastrukturze sieciowej, którzy są zdolni machnąć ręką na dodatkowe 15 zł miesięcznie. Byle tylko WiFi w ogrodzie albo na piętrze działało bez zarzutu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA