REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Summit zmienia układ sił – Chiny nie mają już najpotężniejszego superkomputera na świecie

W ostatnich czasach to nie Amerykanie, a Chińczycy dysponowali najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Dopiero teraz udało się zbudować godną odpowiedź na azjatyckiego potwora. Oto Summit.

12.06.2018
18:50
summit
REKLAMA
REKLAMA

Summit to najnowszy superkomputer zbudowany przez ludzkość. I jako pierwszy od długiego czasu nie tylko może się równać z chińską konstrukcją, a wręcz zostawia ją w tyle. Komputer ten mieści się w państwowym laboratorium Oak Ridge w Tennessee i potrafi wykonać 200 biliardów operacji na sekundę – a więc o jakieś 100 milionów więcej niż twój komputer domowy.

Czy faktycznie jest znacząco szybszy od TaihuLight z Chin? Zdecydowanie! Azjatycka konstrukcja miała wydajność określaną jako 120 petaflopsów (FLOPS - floating point operations per second, czyli operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę). Summit oferuje aż 200 petaflopsów.

Summit ma być niesłychaną pomocą w… ratowaniu ludzkości.

Być może w końcu doczekaliśmy się komputera, który da radę grze Crysis przy najwyższych ustawieniach szczegółowości symulacji. Summit zajmie się jednak czymś innym. Już teraz szykowany jest do pomocy w badaniach medycznych, w tym symulacji mających pomóc wynaleźć lekarstwo na chorobę Alzheimera czy skuteczny środek na substancje silnie uzależniające.

REKLAMA

Nie tylko wydajność ma być atutem Summita. To pierwszy superkomputer, którego architektura była projektowana z myślą o algorytmach sztucznej inteligencji i nauczaniu maszynowym. Będzie sam potrafił zauważać ciekawe tendencje w danych, którymi jest karmiony – nawet jeżeli program opracowany przez naukowców tego nie przewidywał.

Summit jest więc traktowany przez swoich konstruktorów nie tylko jako potężny koń roboczy, ale również i jako prototyp. Jeżeli jego architektura się sprawdzi, będzie ona fundamentem do budowy jeszcze potężniejszych maszyn tego typu. Pozostaje trzymać mocno kciuku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA