REKLAMA

Orange realizuje plan. Internet w polskich szkołach lada moment znacznie przyspieszy

Internet w polskich szkołach niedługo przyspieszy. Kolejne polskie placówki edukacyjne zyskają dostęp do sieci światłowodowej. Orange realizuje swój wieloletni plan.

28.06.2018 16.21
orange swiatlowod internet szkoly
REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Orange wykonuje właśnie kolejny krok w rozwoju internetu w polskiej edukacji. Dzięki nowym porozumieniom i współpracy rządu z operatorem uczniowie kolejnych placówek na terenie kraju zyskają dostęp do internetu, dostarczanego za pośrednictwem światłowodów.

REKLAMA

Ogólnokrajowa sieć edukacyjna i szybki internet w szkołach.

Już niedługo, bo do 2020 roku, aż 4,5 tys. polskich szkół zyska dostęp do szybkiego internetu Orange FTTH. Pozwoli na to nowe porozumienie Orange z Ministerstwem Cyfryzacji. Warunkiem jest, by każda z objętych akcją placówek została podpięta do ogólnokrajowej sieci edukacyjnej. Operator na inwestycje przeznacza własne środki, a nie pieniądze podatników.

W ramach akcji podłączania szkół do internetu realizowany jest m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który zakłada podpięcie do sieci 3 tys. szkół. Większość, bo aż 80 proc., ma mieć możliwość skorzystania ze światłowodu już w tym roku. Pozostałe dołącza do nich już w pierwszym kwartale 2019 roku. W tym przypadku wykorzystywane są fundusze z dofinansowania unijnego.

Wiemy, ile pieniędzy dostał Orange i na co je przeznaczy.

Dofinansowanie na projekt Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który realizowany będzie w latach 2017–2018, wyniosło 24 mln zł w ramach pierwszego konkursu. Pozwoli to podłączyć do światłowodu 24 szkoły i 14 tys. gospodarstw domowych w ramach 8 projektów.

Oprócz tego operator w drugim konkursie zdobył znacznie więcej, bo aż 744,2 mln zł. Środki mają być przeznaczone na podłączenie do internetu światłowodowego 3,7 tys. szkół i 363 tys. gospodarstw domowych w ramach 18 różnych umów.

Łącznie w ramach kilku różnych projektów uczniowie i nauczyciele z aż 8 tys. szkół dostaną dostęp do światłowodu. Blisko połowa z nich (45 proc.) to placówki edukacyjne położone na tzw. białych obszarach, które wskazało Ministerstwo Cyfryzacji.

Orange rozwija światłowód nie tylko w dużych miastach.

Rozbudowa sieci światłowodowej jest obecnie jednym z priorytetów operatora, a na ten cel w latach 2018–2020 przeznaczono 2,8 mld zł, a jeśli liczyć wydatki z lat poprzednich, działania z lat 2016–2020 pochłoną łącznie 4,2 mld zł.

Już teraz w zasięgu sieci znajduje się 2,7 mln gospodarstw domowych. Docelowo ma być ich aż 5 mln. W dodatku inwestycje są zlokalizowane w ponad 100 miastach na terenie kraju - i to nie tylko w tych największych, ale też w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.

Orange w ramach projektu Program Operacyjny Polska Cyfrowa nie skupia się jedynie na stworzeniu niezbędnej infrastruktury.

REKLAMA

Za przykład podaje Zespół Szkół Technicznych w Skwierzynie w woj. Lubuskim. Zorganizowano tam warsztaty technologiczne dla dzieci i młodzieży pokazujące działanie szybkiego internetu w praktyce.

Operator wraz z założoną przez siebie Fundacją Orange organizuje też różne programy edukacyjne. Są wśród nich MegaMisja, #SuperKoderzy, Pracownie Orange oraz Bezpiecznie Tu i Tam. Wspiera też przedsiębiorczość w ramach Fab Lab by Orange.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA