REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Operatorzy
  3. Technologie
  4. Tech

Orange realizuje plan. Internet w polskich szkołach lada moment znacznie przyspieszy

Internet w polskich szkołach niedługo przyspieszy. Kolejne polskie placówki edukacyjne zyskają dostęp do sieci światłowodowej. Orange realizuje swój wieloletni plan.

orange swiatlowod internet szkoly
REKLAMA
355 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Orange wykonuje właśnie kolejny krok w rozwoju internetu w polskiej edukacji. Dzięki nowym porozumieniom i współpracy rządu z operatorem uczniowie kolejnych placówek na terenie kraju zyskają dostęp do internetu, dostarczanego za pośrednictwem światłowodów.

Ogólnokrajowa sieć edukacyjna i szybki internet w szkołach.

Już niedługo, bo do 2020 roku, aż 4,5 tys. polskich szkół zyska dostęp do szybkiego internetu Orange FTTH. Pozwoli na to nowe porozumienie Orange z Ministerstwem Cyfryzacji. Warunkiem jest, by każda z objętych akcją placówek została podpięta do ogólnokrajowej sieci edukacyjnej. Operator na inwestycje przeznacza własne środki, a nie pieniądze podatników.

W ramach akcji podłączania szkół do internetu realizowany jest m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który zakłada podpięcie do sieci 3 tys. szkół. Większość, bo aż 80 proc., ma mieć możliwość skorzystania ze światłowodu już w tym roku. Pozostałe dołącza do nich już w pierwszym kwartale 2019 roku. W tym przypadku wykorzystywane są fundusze z dofinansowania unijnego.

Wiemy, ile pieniędzy dostał Orange i na co je przeznaczy.

Dofinansowanie na projekt Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który realizowany będzie w latach 2017–2018, wyniosło 24 mln zł w ramach pierwszego konkursu. Pozwoli to podłączyć do światłowodu 24 szkoły i 14 tys. gospodarstw domowych w ramach 8 projektów.

Oprócz tego operator w drugim konkursie zdobył znacznie więcej, bo aż 744,2 mln zł. Środki mają być przeznaczone na podłączenie do internetu światłowodowego 3,7 tys. szkół i 363 tys. gospodarstw domowych w ramach 18 różnych umów.

Łącznie w ramach kilku różnych projektów uczniowie i nauczyciele z aż 8 tys. szkół dostaną dostęp do światłowodu. Blisko połowa z nich (45 proc.) to placówki edukacyjne położone na tzw. białych obszarach, które wskazało Ministerstwo Cyfryzacji.

Orange rozwija światłowód nie tylko w dużych miastach.

Rozbudowa sieci światłowodowej jest obecnie jednym z priorytetów operatora, a na ten cel w latach 2018–2020 przeznaczono 2,8 mld zł, a jeśli liczyć wydatki z lat poprzednich, działania z lat 2016–2020 pochłoną łącznie 4,2 mld zł.

Już teraz w zasięgu sieci znajduje się 2,7 mln gospodarstw domowych. Docelowo ma być ich aż 5 mln. W dodatku inwestycje są zlokalizowane w ponad 100 miastach na terenie kraju - i to nie tylko w tych największych, ale też w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.

Orange w ramach projektu Program Operacyjny Polska Cyfrowa nie skupia się jedynie na stworzeniu niezbędnej infrastruktury.

REKLAMA

Za przykład podaje Zespół Szkół Technicznych w Skwierzynie w woj. Lubuskim. Zorganizowano tam warsztaty technologiczne dla dzieci i młodzieży pokazujące działanie szybkiego internetu w praktyce.

Operator wraz z założoną przez siebie Fundacją Orange organizuje też różne programy edukacyjne. Są wśród nich MegaMisja, #SuperKoderzy, Pracownie Orange oraz Bezpiecznie Tu i Tam. Wspiera też przedsiębiorczość w ramach Fab Lab by Orange.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA