REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Problem przybrał rozmiary epidemii. Facebook pomoże Amerykanom uzależnionym od leków przeciwbólowych

Facebook, zapewne za namową amerykańskich polityków, postanowił dołączyć do akcji mającej na celu pomoc osobom uzależnionym od leków opioidowych. W Stanach jest to problem, który przybrał już rozmiary epidemii.

21.06.2018
17:05
facebook-opiaty
REKLAMA
REKLAMA

Opioid crisis to nazwa tego zjawiska, najczęściej używana w amerykańskich mediach. W skrócie chodzi o to, że bardzo wielu Amerykanów uzależnionych jest od silnych środków przeciwbólowych, tworzonych na bazie opiatów. W dość mocnym uproszczeniu: leki te działają bardzo podobnie do heroiny. I tak samo uzależniają.

Przez uzależnienie od leków opioidowych umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów.

Tak naprawdę, opioidy należą do najbardziej uzależniających substancji znanych człowiekowi. Charakterystyczne dla nich jest również budowanie tolerancji przez organizm – przez co uzależniony jest zmuszony do ciągłego zwiększania dawki dla uzyskania podobnego efektu. W Stanach w związku z uzależnieniem od opioidów w 2015 r. zmarło ponad 33 tys. osób.

Uzależnieni poszukują alternatywnych metod pozyskiwania pożądanej substancji. Leki zawierające opioidy to produkty pozyskiwane na receptę, dostęp do nich jest więc utrudniony. Jednak jak to zwykle bywa, popyt powoduje, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli go wykorzystać. Z pomocą przychodzi Internet i łatwość publikowania postów w mediach społecznościowych.

Facebook kontra opiaty

W jaki sposób Facebook zamierza pomóc uzależnionym? Kevin Martin, przedstawiciel tej platformy społecznościowej zapowiedział, że algorytmy Facebooka będą wyszukiwały osoby poszukujące nielegalnego dostępu do leków bez recepty i wyświetlały im w wynikach wyszukiwania propozycje rozpoczęcia terapii.

REKLAMA

Oprócz tego, Martin zapowiada, że Facebook zacznie o wiele bardziej dokładnie monitorować wszelkie grupy, na których uzależnieni od opiatów poszukują ich nielegalnych źródeł. Tak, tak, w facebookowych grupkach da się kupić narkotyki. Nie jest to może najmądrzejszy pomysł na świecie, ale niektórzy ludzie zdają się tym nie przejmować.

Facebook nie jest też jedynym podmiotem z branży tech, który zadeklarował chęć pomocy osobom uzależnionym od opiatów. Na nadchodzącej konferencji opioids summit, organizowanej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), swoje pomysły na ten kryzys mają zaprezentować również Twitter i Google.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA