REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sony Xperia XZ2 Compact - 9 największych wad i zalet kompaktowego smartfonu Japończyków

Sony Xperia XZ2 Compact towarzyszy mi jako drugi smartfon od kilku tygodni. Przez ten czas mogłem poznać największe wady i zalety nowego kompaktowego telefonu Sony.

25.05.2018
19:33
sony xperia xz2 compact recenzja 9
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku Sony zagrało zachowawczo. Nowe smartfony Xperia nie mają „bezramkowego” wyświetlacza, a tym bardziej budzącego kontrowersje notcha. Producent zdecydował się jednak w tym roku na ekran o proporcjach 18:9, który wyświetla więcej treści w pionie. I to nie tylko w sztandarowym smartfonie na 2018 roku, a w swoich dwóch topowych urządzeniach.

Podobnie jak w poprzednich latach, zadebiutowały jednocześnie dwa nowe smartfony Sony. Obok telefonu Xperia XZ2, który testowałem w kwietniu, pojawiła się podczas targów MWC 2018 jej mniejsza, ale nie mniej wydajna siostra, czyli Xperia XZ2 Compact. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i to na nich się skupiam omawiając zalety i wady tego urządzenia.

(+) Xperia XZ2 Compact - gabaryty

Linia urządzeń Compact zawsze miała swoich entuzjastów ze względu na niewielki rozmiar. W przypadku pierwszego telefonu z tej rodziny klienci mogli cieszyć się ekranem o przekątnej zaledwie 4,3 cala. Było to w czasach, gdy inni producenci wybierający Androida, praktycznie w ogóle nie oferowali małych telefonów o topowej specyfikacji, a ekrany coraz miały przekątną dłuższą niż 5 cali.

Xperia Z1 Compact miała niemal te same podzespoły, co podstawowy model i to przy zachowaniu naprawdę niewielkich jak na tamte czasy rozmiarów. Xperia XZ2 Compact kontynuuje tę tradycję, aczkolwiek wyświetlacz w kompaktach od Sony (znowu) urósł. Już ostatnio miał 4,6-cala długości, a tegoroczny mały telefon w ofercie ma 5-calowy panel, ale... przy zachowaniu wymiarów 135 x 65 x 12,1 mm.

sony xperia xz2 compact recenzja 9 class="wp-image-735082"

(-) Xperia XZ2 Compact - grubość obudowy

Długość i szerokość kompaktowego telefonu Sony stawia go w podobnej lidze, co 4,7-calowe iPhone’y. W przypadku trzeciego wymiaru jest już nieco gorzej. Ważące aż 168 gram urządzenie ma ponad 1,2 cm grubości - a to nawet więcej, niż większa Xperia XZ2 mierząca 11,2 mm. Obudowa jest profilowana, żeby dobrze leżeć w dłoni, ale Xperia XZ2 Compact sprawia wrażenie grubaska.

(+) Xperia XZ2 Compact - wyświetlacz HDR

Złe wrażenie, jakie robi dość gruba obudowa, zaciera wyświetlacz. W tegorocznym modelu producent zdecydował się na 5-calowy panel o proporcjach 18:9 i rozdzielczości Full HD+, który wspiera technologię HDR. Dzięki temu filmy nagrane ze wsparciem HDR - a takie rejestrować potrafi ten smartfon - wyglądają naprawdę fenomenalnie.

(-) Xperia XZ2 Compact - brak szkła na pleckach

Tak jak front obu tegorocznych topowych urządzeń Sony skrywa to samo szkło Gorilla Glass 5, tak w plecki w kompakcie przykrywa nie szkło, a wymodelowane tworzywo sztuczne. Xperia XZ2 Compact nie tylko wygląda gorzej od Xperii XZ2, ale nie obsługuje też ładowania bezprzewodowego.

sony xperia xz2 compact recenzja 9 class="wp-image-735097"

(+) Xperia XZ2 Compact - czas pracy na jednym ładowaniu

Sony przyzwyczaiło nas do tego, że nie trzeba martwić się o czas pracy na jednym ładowaniu. Kwestię zarządzania energią Japończycy ogarnęli świetnie już lata temu, a w nowym telefonie z ogniwem o pojemności 2870 mAh nawet nie trzeba korzystać z trybu Stamina, by osiągnąć ponadprzeciętny czas pracy z dala od gniazdka.

(-) Xperia XZ2 Compact - bloatware

Tak jak optymalizacja zużycia energii stoi na wysokim poziomie, tak na pochwały nie zasługują jednak programiści odpowiedzialni za preinstalowane aplikacje. Sony Xperia XZ2 ma tonę bloatware, a w nakładce w wielu miejscach znalazły się nawet dedykowane przestrzenie, gdzie wyświetlane są treści sponsorowane.

(+) Xperia XZ2 Compact - fizyczny spust migawki

Mniejszy model zachował jeden z najfajniejszych wyróżników smartfonów Sony z wyższej półki: dwustopniowy spust migawki. Swego czasu taki dodatek umieszczało w obudowie wielu różnych producentów, ale potem firmy się z tego po kolei wycofywały. Sony przy tym rozwiązaniu trwa - i bardzo dobrze!

sony xperia xz2 compact recenzja 9 class="wp-image-735079"

Wykonywanie zdjęć poprzez dotknięcie ekranu nigdy nie będzie tak wygodne, jak wciśnięcie przycisku na obudowie. Możliwość wykonywania fotografii przyciskiem głośności też jest marnym substytutem dwustopniowego spustu migawki, który potrafi uruchomić w ułamku sekundy aparat i od razu sprawnie złapać ostrość.

(-) Xperia XZ2 Compact - zdjęcia po zmroku

Niestety w przypadku aparatu sprawdza się powiedzenie, że szewc bez butów chodzi. Sony produkuje obiektywy dla wielu różnych firm, ale swoim klientom nie potrafi zaoferować aparatu z najwyższej półki. Sprzętowo jest na papierze super, ale braki widać w oprogramowaniu.

Zdjęcia wykonane za dnia mają zadowalającą jakość, ale nocne ujęcia prezentują się już nieco gorzej. O sensorze w nowych smartfonach z rodziny Xperia XZ2 wypowiedział się nasz redakcyjny specjalista od fotografii, Marcin Połowianiuk:

Zdjęcia oglądane na ekranie smartfona wyglądają naprawdę dobrze, ale na monitorze widać mankamenty, szczególnie przy powiększeniach. Sony cały czas nie uporało się ostrością, ponieważ na powiększeniach linie, krawędzie i małe detale są postrzępione. Takiego efektu nie ma w telefonach konkurencji. Sony już od kilku generacji nie do końca radzi sobie ze znalezieniem odpowiedniego balansu pomiędzy odszumieniem a wyostrzaniem.

To wszystkie wady uwidaczniają się jednak dopiero przy powiększeniu. Patrząc na całe zdjęcie widać, że Sony jest bardzo wierne w reprodukcji kolorów i kontrastów. Konkurencja lubi podbić to i owo, za to Sony przeważnie pokazuje zdjęcia bez przekłamywania. Obie szkoły mają swoich fanów, ale zdjęcia z Sony wydają się lepszą bazą do dalszej obróbki.

Podsumowując, największa zaleta aparatu Xperii XZ2 to naturalna reprodukcja kolorów, a największa wada, to odstająca od konkurencji szczegółowość.

(+) Xperia XZ2 Compact - nagrywanie wideo

REKLAMA

Tak jak zdjęcia wykonane smartfonami z rodziny Xperia XZ2 mogą być rozczarowaniem, tak trzeba pochwalić Sony za nagrywane smartfonem wideo. Telefon nie tylko wspiera nagrywanie w HDR (i ma ekran, który potrafi treści w HDR wyświetlić), ale obsługuje też tryb slo-mo w rozdzielczości Full HD przy 960 klatkach na sekundę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA