Sony Xperia XZ2 Compact - 9 największych wad i zalet kompaktowego smartfonu Japończyków
Sony Xperia XZ2 Compact towarzyszy mi jako drugi smartfon od kilku tygodni. Przez ten czas mogłem poznać największe wady i zalety nowego kompaktowego telefonu Sony.
W tym roku Sony zagrało zachowawczo. Nowe smartfony Xperia nie mają „bezramkowego” wyświetlacza, a tym bardziej budzącego kontrowersje notcha. Producent zdecydował się jednak w tym roku na ekran o proporcjach 18:9, który wyświetla więcej treści w pionie. I to nie tylko w sztandarowym smartfonie na 2018 roku, a w swoich dwóch topowych urządzeniach.
Podobnie jak w poprzednich latach, zadebiutowały jednocześnie dwa nowe smartfony Sony. Obok telefonu Xperia XZ2, który testowałem w kwietniu, pojawiła się podczas targów MWC 2018 jej mniejsza, ale nie mniej wydajna siostra, czyli Xperia XZ2 Compact. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i to na nich się skupiam omawiając zalety i wady tego urządzenia.
(+) Xperia XZ2 Compact - gabaryty
Linia urządzeń Compact zawsze miała swoich entuzjastów ze względu na niewielki rozmiar. W przypadku pierwszego telefonu z tej rodziny klienci mogli cieszyć się ekranem o przekątnej zaledwie 4,3 cala. Było to w czasach, gdy inni producenci wybierający Androida, praktycznie w ogóle nie oferowali małych telefonów o topowej specyfikacji, a ekrany coraz miały przekątną dłuższą niż 5 cali.
Xperia Z1 Compact miała niemal te same podzespoły, co podstawowy model i to przy zachowaniu naprawdę niewielkich jak na tamte czasy rozmiarów. Xperia XZ2 Compact kontynuuje tę tradycję, aczkolwiek wyświetlacz w kompaktach od Sony (znowu) urósł. Już ostatnio miał 4,6-cala długości, a tegoroczny mały telefon w ofercie ma 5-calowy panel, ale... przy zachowaniu wymiarów 135 x 65 x 12,1 mm.
(-) Xperia XZ2 Compact - grubość obudowy
Długość i szerokość kompaktowego telefonu Sony stawia go w podobnej lidze, co 4,7-calowe iPhone’y. W przypadku trzeciego wymiaru jest już nieco gorzej. Ważące aż 168 gram urządzenie ma ponad 1,2 cm grubości - a to nawet więcej, niż większa Xperia XZ2 mierząca 11,2 mm. Obudowa jest profilowana, żeby dobrze leżeć w dłoni, ale Xperia XZ2 Compact sprawia wrażenie grubaska.
(+) Xperia XZ2 Compact - wyświetlacz HDR
Złe wrażenie, jakie robi dość gruba obudowa, zaciera wyświetlacz. W tegorocznym modelu producent zdecydował się na 5-calowy panel o proporcjach 18:9 i rozdzielczości Full HD+, który wspiera technologię HDR. Dzięki temu filmy nagrane ze wsparciem HDR - a takie rejestrować potrafi ten smartfon - wyglądają naprawdę fenomenalnie.
(-) Xperia XZ2 Compact - brak szkła na pleckach
Tak jak front obu tegorocznych topowych urządzeń Sony skrywa to samo szkło Gorilla Glass 5, tak w plecki w kompakcie przykrywa nie szkło, a wymodelowane tworzywo sztuczne. Xperia XZ2 Compact nie tylko wygląda gorzej od Xperii XZ2, ale nie obsługuje też ładowania bezprzewodowego.
(+) Xperia XZ2 Compact - czas pracy na jednym ładowaniu
Sony przyzwyczaiło nas do tego, że nie trzeba martwić się o czas pracy na jednym ładowaniu. Kwestię zarządzania energią Japończycy ogarnęli świetnie już lata temu, a w nowym telefonie z ogniwem o pojemności 2870 mAh nawet nie trzeba korzystać z trybu Stamina, by osiągnąć ponadprzeciętny czas pracy z dala od gniazdka.
(-) Xperia XZ2 Compact - bloatware
Tak jak optymalizacja zużycia energii stoi na wysokim poziomie, tak na pochwały nie zasługują jednak programiści odpowiedzialni za preinstalowane aplikacje. Sony Xperia XZ2 ma tonę bloatware, a w nakładce w wielu miejscach znalazły się nawet dedykowane przestrzenie, gdzie wyświetlane są treści sponsorowane.
(+) Xperia XZ2 Compact - fizyczny spust migawki
Mniejszy model zachował jeden z najfajniejszych wyróżników smartfonów Sony z wyższej półki: dwustopniowy spust migawki. Swego czasu taki dodatek umieszczało w obudowie wielu różnych producentów, ale potem firmy się z tego po kolei wycofywały. Sony przy tym rozwiązaniu trwa - i bardzo dobrze!
Wykonywanie zdjęć poprzez dotknięcie ekranu nigdy nie będzie tak wygodne, jak wciśnięcie przycisku na obudowie. Możliwość wykonywania fotografii przyciskiem głośności też jest marnym substytutem dwustopniowego spustu migawki, który potrafi uruchomić w ułamku sekundy aparat i od razu sprawnie złapać ostrość.
(-) Xperia XZ2 Compact - zdjęcia po zmroku
Niestety w przypadku aparatu sprawdza się powiedzenie, że szewc bez butów chodzi. Sony produkuje obiektywy dla wielu różnych firm, ale swoim klientom nie potrafi zaoferować aparatu z najwyższej półki. Sprzętowo jest na papierze super, ale braki widać w oprogramowaniu.
Zdjęcia wykonane za dnia mają zadowalającą jakość, ale nocne ujęcia prezentują się już nieco gorzej. O sensorze w nowych smartfonach z rodziny Xperia XZ2 wypowiedział się nasz redakcyjny specjalista od fotografii, Marcin Połowianiuk:
Zdjęcia oglądane na ekranie smartfona wyglądają naprawdę dobrze, ale na monitorze widać mankamenty, szczególnie przy powiększeniach. Sony cały czas nie uporało się ostrością, ponieważ na powiększeniach linie, krawędzie i małe detale są postrzępione. Takiego efektu nie ma w telefonach konkurencji. Sony już od kilku generacji nie do końca radzi sobie ze znalezieniem odpowiedniego balansu pomiędzy odszumieniem a wyostrzaniem.
To wszystkie wady uwidaczniają się jednak dopiero przy powiększeniu. Patrząc na całe zdjęcie widać, że Sony jest bardzo wierne w reprodukcji kolorów i kontrastów. Konkurencja lubi podbić to i owo, za to Sony przeważnie pokazuje zdjęcia bez przekłamywania. Obie szkoły mają swoich fanów, ale zdjęcia z Sony wydają się lepszą bazą do dalszej obróbki.
Podsumowując, największa zaleta aparatu Xperii XZ2 to naturalna reprodukcja kolorów, a największa wada, to odstająca od konkurencji szczegółowość.
(+) Xperia XZ2 Compact - nagrywanie wideo
Tak jak zdjęcia wykonane smartfonami z rodziny Xperia XZ2 mogą być rozczarowaniem, tak trzeba pochwalić Sony za nagrywane smartfonem wideo. Telefon nie tylko wspiera nagrywanie w HDR (i ma ekran, który potrafi treści w HDR wyświetlić), ale obsługuje też tryb slo-mo w rozdzielczości Full HD przy 960 klatkach na sekundę.
Czytaj też: Sony Xperia XZ2 Compact - recenzja