REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

50 nowych funkcji redukujących koszty. Australijska giełda jako pierwsza na świecie wykorzysta blockchain

Elektroniczny System Subregistracji systemu Charling House (CHESS) przez ćwierć wieku był głównym systemem rozliczeń, rejestracji aktywów i innych usług mających kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania australijskiego rynku finansowego. Za dwa lata zastąpić ma go system potransakcyjny oparty o blockchain.

14.05.2018
10:54
Australijska giełda ASX stawia na technologię blockchain
REKLAMA
REKLAMA

Decydujący o kierunkach rozwoju Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych ASX o technologii użytkowej opartej na blockchain myśleli już parę lat wcześniej. W 2015 r. ówczesny dyrektor zarządzający ASX Elmer Funke Kupper stwierdził, że platforma z blokowym łańcuchem była poważnym kandydatem do zastąpienia. To jego zdaniem szansa na modernizację technologiczną pojawiająca się raz na dwie dekady.

Pierwsza na świecie giełda z blockchain.

Ten kierunek potwierdził w grudniu 2017 r. obecny szef ASX Dominic Stevens, który jednoznacznie wskazał, że technologia blockchain zastąpi do tej pory funkcjonujący system rozliczeń. I tym samym ASX będzie pierwszą na świecie giełdą papierów wartościowych, która zastosuje technologię blockchain w działaniu swoich podstawowych usług.

Wdrażanie będzie trwało od września 2020 do marca 2021 roku. Głównym partnerem technicznym ASX jest w tym projekcie nowojorska firma fintech: Digital Asset Holding budująca produkty DLT. Firma ma dostarczyć także odpowiednie narzędzia do tworzenia i weryfikacji smart kontraktów, które nie będą wymagały umiejętności programistycznych.

50 nowych funkcji redukujących koszty.

Technologia może być najnowocześniejsza na świecie, ale jeżeli nie będzie nam przynosić realnych korzyści, to raczej nie zwrócimy w jej kierunku naszego zainteresowania. Blockchain ma przynieść docelowo dla australijskiej giełdy aż 50 nowych funkcjonalności.

Jedna z najważniejszych dotyczy możliwości rozliczenia transakcji w ciągu jednego dnia roboczego. Co jeszcze? Rozproszona księga ASX ma być wykorzystana do rozliczenia gotówkowego australijskiego rynku akcji o wartości 2 trylionów dolarów australijskich. Nowy system ma też automatyzować szerokie spektrum akcji korporacyjnych.

Ostateczne zatwierdzenie projektu w czerwcu.

Decyzja o zastąpieniu CHESS systemem rozproszonym zapadła już w grudniu 2017 r. Ale australijska giełda dała sobie pól roku czasu – do czerwca 2018 r. na bardzo dokładną analizę prawną proponowanych rozwiązań. W tym okresie przedstawiciele ASX liczyli też na informację zwrotną od innych operatorów giełdowych.

Bardzo istotną kwestią będzie możliwość integracji nowego systemu australijskiej giełdy z systemami biznesowymi niższego i wyższego szczebla. Podobnie, co podkreślają przedstawiciele ASX, jest z opcją dokonania sprawnego, w pełni jawnego audytu wewnętrznego. Standaryzacja odbywa się w ramach ISO 20022.

Hongkong podpatruje i też chce.

REKLAMA

Australijskie doświadczenia względem wdrażania technologii blockchain jako podstawowego systemu rozliczania chce wykorzystać Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu (HKEX). Zdecentralizowana technologia ma im też pomóc obniżyć własne koszty i podnieść wydajność.

Tak naprawdę to już drugie podejście giełdy HKEX do technologii blokchain. Wcześniej w Hongkongu celowali w projekt mający na celu rozwój i wykorzystanie jej dla mniejszych firm na rynku prywatnym. Ale wewnętrzna awersja do tego typu rozwiązań oraz brak opłacalnych dostawców oprogramowania powstrzymała szefów HKEX od ostatecznego wdrożenia technologii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA