Foto  / Artykuł

Google ma nowy pomysł na aparaty kompaktowe. Od teraz będą miały po dwa obiektywy

Z aparatami kompaktowymi stało się mniej więcej to samo, co z kasetami magnetofonowymi. Google wymyślił jednak nowy typ kompaktu, który nagrywa na YouTube’a wideo VR w 180 stopniach i w 3D.

Lenovo Mirage i Yi Horizon VR180 to dwie nowe kamerki powstałe przy współpracy z Google’em. Oba urządzenia mają z przodu po dwa obiektywy, dzięki czemu nagrywają filmy VR o polu widzenia nie 360, a 180 stopni, a więc nie mamy w nich pełnej swobody rozglądania się. Zaletą jest natomiast rejestrowanie obrazu w 3D.

Jak wygląda taki film? Możecie to zobaczyć na poniższym materiale. Najlepiej oglądać go na smartfonie. W odtwarzaczu YouTube’a można wymusić tryb Cardboard, po czym film można odtworzyć w dowolnych okularach VR. Nawet w kartonowych Google Cardboard będziemy mieć obraz 3D i możliwość rozglądania się. Technologia VR180 jest w pełni kompatybilna z platformą Google Daydream.

Efekt 3D jest uzyskany dzięki dwóm obiektywom i zjawisku paralaksy. Rozpoznawanie przestrzeni 3D działa mniej więcej tak, jak w przypadku naszych oczu. Kąt widzenia między dwoma obiektywami delikatnie się różni, przez co obiekty na pierwszym planie w innym stopniu przesłaniają obiekty znajdujące się dalej. Przy odtwarzaniu lewe oko widzi obraz z lewego obiektywu, a prawe z prawego.

Jak wypadają nowe kamery w kwestii sprzętowej?

google lenovo yi kamera vr180 3d

Kamera Lenovo Mirage ma dwie matryce o rozdzielczości 13 megapikseli i nagrywa obraz w 4K. Urządzenie bazuje na procesorze Qualcomm Snapdragon 626, ma 2 GB RAM i 16 GB pamięci na zdjęcie i filmy, którą można ją rozszerzyć o kartę micro SD. Na pokładzie jest łączność Wi-Fi do komunikowania się ze smartfonem, a pojawi się też opcjonalny model z łącznością LTE. Kamera nie ma własnego ekranu. Cena jeszcze nie jest znana, ale będzie wynosić ok. 400 dol.

google lenovo yi kamera vr180 3d

Yi Horizon VR180 nagrywa w rozdzielczości 5,7K w 30 kl./s i ma mały dotykowy i obrotowy ekranik z tyłu. Urządzenie działa pod kontrolą chipsetu Ambarella H2V95. Wbudowane Wi-Fi pozwala m.in. na strumieniowanie filmów VR180 3D w 4K. Urządzenie trafi do sklepów wiosną, a cena na razie nie jest znana.

Wideo w 360 stopniach nie przyjęło się powszechnie. Czy filmy VR180 w 3D będą rozwiązaniem?

Nie wróżę temu rozwiązaniu wielkiego sukcesu, choć taki pomysł ma więcej sensu od kamer 360. W urządzeniach pokroju Samsung Gear 360 czy Ricoh Theta możemy nagrywać pełny obraz sferyczny, ale jest on płaski.

google lenovo yi kamera vr180 3d

Jeśli oglądaliście kiedyś na goglach VR profesjonalne materiały filmowe nagrane w 360 stopniach, na pewno wiecie, jak dużo wnosi do filmu trójwymiar. Wrażenie immersji jest znacznie większe, a do tego filmy mogą być bardziej efektowne. Aby uzyskać 3D potrzeba dwa razy więcej obiektywów, co w kamerach 360 jest dużym wyzwaniem.

Z kolei nowe kamerki Lenovo i Yi nagrywają obraz w 3D, ale o zawężonym polu widzenia wynoszącym 180 stopni w pionie i w poziomie, co jest połową sfery. Nadal możemy się w nim obracać, ale nie możemy spojrzeć za siebie. To raczej niewielka wada - takie rozglądanie się najczęściej nie ma sensu.

Szkoda, że branża VR nie zaczęła właśnie od takich kamer.

Kamery Lenovo i Yi mają spory potencjał, ale technologia może być spalona przez kamery 360, które okazały się porażką. Wiele osób zraziło się do nich na tyle, że już zapomniało o filmach sferycznych i nie wiąże z nimi żadnych nadziei.

Kto wie, może wszystko wyglądałoby inaczej, gdyby producenci zaczęli komercyjne wdrażanie VR właśnie od trójwymiarowych filmów 180 stopni…

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst