REKLAMA

Przyszłoroczne flagowce będą prawdziwymi foto-bestiami. Zadba o to Snapdragon 845

Qualcomm zaprezentował nowy najwydajniejszy procesor mobilny Snapdragon 845. Ta premiera pokazuje, co producenci będą mogli wycisnąć z aparatów w przyszłorocznych flagowcach.

07.12.2017 11.23
samsung galaxy note 8
REKLAMA
REKLAMA

W fotografii AD 2017 matryca jest tylko jednym z kluczowych komponentów aparatu. Obok niej coraz większe znaczenie ma też procesor obrazowania.

To nie przypadek, ponieważ ilość informacji przetwarzanych przez aparat w ułamkach sekund rośnie w ogromnym tempie. Dziś standardowe zdjęcie ze smartfona ma ok. 12 megapikseli i zajmuje średnio jakieś 5–6 MB. Do tego dochodzą tryby seryjne o zawrotnych szybkościach, a także tryby HDR, w których aparat robi kilka zdjęć i skleja je w jedno. Nie sposób zapomnieć też o nagrywaniu w 4K, także z HDR.

 class="wp-image-426440"

Jeszcze ciekawiej jest na rynku dedykowanych aparatów. Przykładowo, w Sony A7R III jedno zdjęcie najlepszej jakości (nieskompresowany 14-bitowy RAW) zajmuje… 82 MB. Jeśli zapisujemy zdjęcia jako RAW+JPG, możemy dobić do poziomu 100 MB na jedno zdjęcie.

Od lat Sony rozwija swoje procesory obrazu Bionz X, Nikon - Expeed, a Canon - Digic. W smartfonach króluje za to Qualcomm i jego Spectra.

Co będą potrafiły sztandarowe smartfony z 2018 roku?

Snapdragon 845 będzie napędzał przyszłoroczne flagowce, a cześcią tego układu jest procesor obrazu Qualcomm Spectra 280 ISP (Image Signal Processor). Układ będzie potrafił przetworzyć wideo nagrywane w 4K, przy 60 kl./s, z HDR.

W kwestii foto największe wrażenie robi zapis zdjęć do rozdzielczości 16 Mpix w trybie seryjnym z szybkością… 60 kl./s, a więc będzie ona miał taką szybkość, jak film! Z pewnością będzie nałożony limit czasu (kilka sekund lub nawet mniej), ale w tym czasie możemy nagrać klatki potrzebne do złożenia wideo w 60 kl/s, przy rozdzielczości 16 Mpix. Daje to rozdzielczość ok. 5300 x 3000 pikseli, a więc w jakości ok. 5K.

Qualcomm Snapdragon 820 Qualcomm Snapdragon 835 Qualcomm Snapdragon 845 class="wp-image-303714"

Największe spowolnienie slow-motion uzyskamy w trybie 720p przy 480 kl/s. Taki obraz można będzie spowolnić dwudziestokrotnie.

Czy faktycznie takie parametry zobaczymy w smartfonach? Tego nikt nie może obiecać. Procesor jest w stanie obsłużyć takie ilości danych, ale producenci mogą poskąpić mocy na poziomie aparatu. Qualcomm Spectra 280 ISP pokazuje górny limit, a nie docelowe wartości.

To jedno zdjęcie pokazuje, że mocy cały czas brakuje.

Może się wydawać, że obecne procesory mobilne są już tak przepotężne, że w zupełności wystarczą do przetwarzania obrazu. Tak się składa, że to nieprawda. Są przypadki, kiedy cały czas brakuje mocy. Ilustracją niech będzie poniższe zdjęcie.

rolling shutter class="wp-image-641775"
REKLAMA

Na tym zdjęciu możecie zobaczyć efekt rolling shutter. Zdjęcie zostało zrobione przez szybę szybko jadącego auta, a słup był oczywiście pionowy. Efekt bierze się z tego, że elektroniczna migawka ma przebieg pionowy, czyli sczytuje dane linia po linii, z góry na dół. Jak widać, cały czas robi to zbyt wolno. Zanim cała matryca została sczytana, samochód przemieścił się odrobinę do przodu.

Zdjęcie pochodzi z Samsunga Galaxy Note 8, a więc jednego z najpotężniejszych smartfonów, wyposażonych w aparat z najściślejszego topu. Identyczna sytuacja dotyczy każdego smartfona i każdego aparatu. To najlepszy przykład na to, że mocy nigdy za wiele.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA