REKLAMA

Grupa Gremi przejmuje Alvernia Studios i stawia na tworzenie rozszerzonych i wirtualnych rzeczywistości

Grupa Gremi, której właścicielem jest Grzegorz Hajdarowicz, kupiła kompleks studiów filmowych Alvernia Studios. To właśnie tam tworzone będą nowe produkcje AR i VR.

22.09.2017 16.32
Grupa Gremi ar vr inwestycja
REKLAMA
REKLAMA

O nowej inwestycji dowiedzieliśmy się z Rzeczpospolitej. Tytuł ten należy do Grupy Gremi, która upatruje swoje szanse na rozwój w nowych rzeczywistościach. Oprócz informacji o zakupie kompleksu nowoczesnych budynków od Alvernia Studios, Grupa Germi nie zdradziła żadnych innych szczegółów na temat swojego nowego planu.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to nowe pomysły na biznes Grupy Gremi.

– Produkcja filmowa będzie dalej realizowana przez Alvernia Studios, firmę założyciela Stanisława Tyczyńskiego, jako osobna działalność, z kolei aktywność związana z nowymi technologiami (AR i VR - przyp. red.), której koncepcję bazową opracował Stanisław Tyczyński, będzie rozwijana i realizowana przez nową spółkę Gremi Park. AR i VR to technologie, które powstały parę dekad temu, jednak dopiero dziś przeżywają okres największego rozwoju. Mają zastosowanie nie tylko w kinematografii i rozrywce, ale też – na razie w większym stopniu – w biznesie, marketingu, komunikacji, kulturze, nauce i medycynie. Dość wspomnieć, że koncern Apple właśnie wprowadził rozszerzoną rzeczywistość w najnowszym systemie iOS 11. Tak więc to najlepszy moment, by zainwestować w ten rosnący i przyszłościowy obszar – mówi Grzegorz Hajdarowicz.

Powyższa wypowiedź Hajdarowicza jest bardzo ogólnikowa. Być może Grupa Gremi zdradzi nieco więcej szczegółów swojego planu 24 października. Wtedy to, na terenie Gremi Park w Nieporazie pod Krakowem odbędzie się konferencja „AR/VR Tech Summit”. Eksperci i praktycy zaprezentują najnowsze zastosowania tych technologii i postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to chwilowa moda czy też technologie, które zrewolucjonizują nasz świat.

Grupa Gremi zdaje się wierzyć w tę drugą wersję. Łączny koszt zakupu kompleksu budynków od Alvernia Studios i dalsze inwestycje w rozwijanie technologii AR i VR oscylować mają w okolicach 100 mln. euro. To całkiem pokaźna suma. Mam tylko nadzieję, że zostanie wydana z głową.

Rozwój AR i VR - co dalej?

Kolejny boom na VR rozpoczął się od kampanii społecznościowej, z którą na Kickstarterze wystartował Palmer Luckey w 2012 r. Dzięki zebranym wtedy pieniądzom, Luckey był w stanie stworzyć pierwszą partię gogli Oculus Rift. Dalszą historię zapewne znacie. Oculusa kupił Facebook, na rynku pojawiły się konkurencyjne gogle VR, a w międzyczasie Microsoft, Google i inni pracują nad ulepszeniem konkurencyjnej technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Na dzień dzisiejszy, z punktu widzenia typowego konsumenta, AR i VR to nadal bardziej ciekawostka, niż nowa, rewolucyjna i powszechnie dostępna technologia. Ceny zestawów, problemy z mocą obliczeniową maszyn odpowiedzialnych za renderowanie obrazu i mała liczba dostępnych treści to tylko kilka problemów, przez które AR i VR nadal nie weszły do mainstreamu.

REKLAMA

Z drugiej strony, liczne problemy związane z tymi technologiami nie sprawiły też, że o nich zapomnieliśmy. No dobra, uczciwie przyznam, że myślę tutaj głównie o VR, ale AR też nie znikła z rynku. Co więcej, obsługę aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością zaprezentowało niedawno Apple. Firma z Cupertino ma już na swoim koncie popularyzację kilku standardów, które wcześniej wszystkim wydawały się zbyt niszowe, żeby na nich zarabiać.

Dlatego z wielkim zainteresowaniem będę obserwował działania Grupy Gremi na tym polu. AR i VR, pomimo wieloletniej historii to nadal raczkujące gałęzie technologii. A na takich, jeśli zareaguje się odpowiednio wcześnie, można bardzo dobrze zarobić. Hajdarowicz nie wyklucza też, że inwestycje w AR i VR przekroczą 100 mln euro. W celu sfinansowania całej operacji, nie wyklucza on debiutu spółki Gremi Park na parkiecie giełdy NewConnect.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA