Globalny ranking szybkości internetu wg. Speedtest.net: wynik Polski może być powodem do wstydu
Speedtest.net, prawdopodobnie najpopularniejszy portal jeśli chodzi o testowanie szybkości łącz internetowych opublikował właśnie bardzo ciekawy ranking. Zastanawialiście się kiedyś, który kraj może pochwalić się najszybszymi łączami?

Niestety, Polski nie znajdziemy na wysokiej pozycji na liście. Zarówno w zestawieniu szybkości internetu bezprzewodowego, jak i łącz stacjonarnych. W rankingu internetu mobilnego wyprzedza nas nawet francuska wyspa Reunion, o której prawie nikt, nigdy nie słyszał. No, ale jak się nie ma, co się lubi…
Europa może pochwalić się najszybszym internetem mobilnym.
Pierwsze trzy miejsca w rankingu Speedtest.net zajmują: Norwegia (52,59 Mbps), Holandia (46,94 Mbps) i Węgry (46,24 Mbps). W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze dwa europejskie kraje: Malta (5. miejsce, 44,84 Mbps) i Belgia (9. Miejsce, 37,81 Mbps). Pozostała piątka z top 10 rozsiana jest po całym świecie – od Singapuru (3. Miejsce, 45,99 Mbps), po Zjednoczone Emiraty Arabskie (7. miejsce, 43,98 Mbps).
W rankingu szybkości mobilnego internetu Polska zajęła dopiero 49. miejsce z wynikiem 21,34 Mbps. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadliśmy o 2 pozycje, dając wyprzedzić się Albanii. Przyczyną tego stanu rzeczy mogły być zmiany zasad korzystania z roamingu krajowego, wprowadzone przez sieć Play.
Najszybsze stałe łącza znajdziemy z kolei w Azji.
Najszybszym internetem na świecie może pochwalić się Singapur ze średnią prędkością na poziomie 154,38 Mbps. Nieco wolniej jest w Południowej Korei (125,69 Mbps) i Hong Kongu (117,21). Ostatnie państwo, w którym średnia prędkość stałych łącz przekracza 100 Mbps to Islandia.
Gdzie w tym rankingu uplasowała się Polska? W pierwszej 40-tce. Konkretniej: na 39. miejscu, czyli o jedną pozycję wyżej, niż miesiąc wcześniej. 35,09 Mbps nie jest najlepszym wynikiem na świecie, ale nie jest to też bynajmniej tragiczna prędkość. Chociaż nie ukrywam, że bardziej cieszyłaby mnie pozycja w pierwszej dziesiątce. I to w obu zestawieniach.
Czy ranking Speedtest.net jest wiarygodny?
Cóż, na stronie z wynikami możemy znaleźć następującą formułkę:
Przy tak niskich wymaganiach, rankingiem tym można w dość łatwy sposób manipulować. Przynajmniej w teorii. Speedtest.net podając wyniki dla poszczególnych krajów nie podaje liczby użytkowników, na podstawie której została wyciągnięta dana średnia. Dlatego też mam chyba zbyt dużo obiekcji, żeby uznać to za oficjalny, światowy ranking.