REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft umila życie programistom. Ubuntu już wkrótce pobierzesz ze Sklepu Windows

Moduł Windows Subsystem for Linux już niedługo zyska zgodność z kolejną dystrybucją Linuksa ze Sklepu Windows. W ofercie pojawi się Ubuntu. Ale o co chodzi i czemu w ogóle mielibyśmy instalować Ubuntu na Windowsie? Czas przypomnieć czym właściwie jest WSL.

11.07.2017
9:04
linux sklep windows
REKLAMA
REKLAMA

Tak jak zapowiedziano na konferencji Build 2017, system operacyjny Windows 10 zyskuje zgodność z linuksową dystrybucją o nazwie Ubuntu. Co to oznacza? Wyjaśnimy za chwilę. Na razie dodamy tylko, że Ubuntu dla WSL (Windows Subsystem for Linux) jest już dostępny w Sklepie Windows, choć na razie tylko dla uczestników programu Windows Insider. A więc dla betatesterów Windows 10.

Co więcej, Ubuntu nie jest pierwszą dystrybucją Linuksa zgodną z Windows 10. Mechanizm WSL jest zgodny również z SUSE Linux i dystrybucją Fedora. Instalacja Ubuntu (i dowolnego innego Linuksa ze Sklepu Windows) jest prosta i sprowadza się w zasadzie do podobnych czynności co w przypadku instalacji zwykłej aplikacji. Choć jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, potrzebne będzie jednorazowe uruchomienie ponowne komputera.

Co to jest Windows Subsystem for Linux?

Mechanizm WSL umożliwia uruchamianie plików wykonywalnych z Linuksa (w formacie ELF) na Windows 10. Mechanizm ten został opracowany wspólnie przez Microsoft i Canonical. Dostępny jest on w systemie Microsoftu od czasu tak zwanej Aktualizacji rocznicowej.

WSL zapewnia programom linuksowym dostęp do systemu plików i sprzętu. Nie pozwala jednak uruchamiać wszystkich programów na Linuksa z uwagi na przeznaczenie tego mechanizmu (do tego wrócimy za chwilę), ograniczając się przede wszystkim do programów pracujących w konsoli. Choć instalacja X11 server jest możliwa.

Ubuntu na Windows class="wp-image-577225"

Osoby, które śledzą rozwój Windows zauważą, że przecież całe rozwiązanie bazowało na Ubuntu 14.04 (a potem, wraz z Creators Update, na bazie 16.04). Microsoft jednak z czasem rozszerzył jego zgodność o inne dystrybucje, również dostępne w Sklepie Windows. Ubuntu staje się więc jednym z wyborów, łatwo dostępnym z poziomu systemowego narzędzia.

Po co mi Ubuntu na Windows 10, lub jakikolwiek Linux?

REKLAMA

Mechanizm został stworzony z myślą o programistach. Szczególnie tych pracujących na aplikacjach webowych i otwartoźródłowych. Posiadając dostęp do skryptów i narzędzi linuksowych programiści nie muszą uruchamiać z poziomu Windows mniej wygodnych i wydajnych od natywnego mechanizmu maszyn wirtualnych, by uruchomić niezbędne dla nich narzędzia.

Microsoft zapowiedział sukcesywne dodawanie kolejnych dystrybucji do Sklepu Windows, by zaspokoić możliwie jak najwięcej potrzeb na zestawy linuksowych narzędzi. Nie jest jednak jasne kiedy one trafią do Sklepu, a także od kiedy Ubuntu ze Sklepu Windows będzie dostępne dla produkcyjnej wersji Windows 10.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA