REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Panek CarSharing kontra Traficar i 4Mobility. Gdzie najlepiej wypożyczyć auto na minuty w Warszawie?

Carsharing staje się coraz ciekawszą alternatywą dla komunikacji miejskiej i taksówek. Przynajmniej w Warszawie, gdzie do Traficar i 4Mobility dołączyła oferta firmy Panek. Jak wypada na tle konkurencji?

06.07.2017
16:43
carsharing w warszawie - panek, traficar, 4mobility
REKLAMA
REKLAMA

Wypożyczalnie samochodów są stare jak świat, ale idea wypożyczania aut na minuty jest dość nowym pomysłem. Systemy carsharingu działają bardzo podobnie do wypożyczalni rowerów miejskich, choć mają przewagi, ponieważ bardzo często samochód możemy zostawić w dowolnym miejscu, a nie tylko w wyznaczonej stacji.

W Warszawie działa już Traficar i 4Mobility, a właśnie dołączył do nich Panek CarSharing.

Jak działa carsharing?

System można porównać do taksówki, w której sami jesteśmy kierowcą. Podchodzimy do wolnego auta, otwieramy je aplikacją mobilną, po czym jedziemy tam, gdzie chcemy. Po odbytym kursie zostawiamy auto, zamykamy je z poziomu aplikacji, a system nalicza i automatycznie pobiera opłatę.

Płaci się za długość trasy i za czas spędzony w aucie. Ceny są wyższe, niż w komunikacji miejskiej, ale niższe, niż w taksówce.

Aby skorzystać z takiej usługi, trzeba być zarejestrowanym i zweryfikowanym użytkownikiem. Weryfikacja przebiega na podstawie aktualnego prawa jazdy. Czasami dodatkowym wymogiem jest minimum dwunastomiesięczny okres od wyrobienia tego dokumentu.

Porównajmy ofertę Traficar, 4Mobility i Panek CarSharing. Zacznijmy od rejestracji w systemie.

Traficar rozpoczyna współpracę z Orlenem i wjeżdża do Warszawy class="wp-image-521311"

Traficar - rejestrujemy się w aplikacji Traficar (iOS/Android) lub przez stronę www. W formularzu musimy przesłać zdjęcie prawa jazdy. Proces weryfikacji zajmuje ok. jednej godziny.

4 Mobility - rejestrujemy się na stronie www lub w aplikacji mobilnej (iOS/Android). Potrzebne będzie zdjęcie lub skan prawa jazdy.

Panek CarSharing - rejestrujemy się w aplikacji Panek CarSharing (Android/iOS) lub na stronie firmy. Następnie należy wprowadzić dane z prawa jazdy i zweryfikować tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • przelewem kwoty 1 zł z rachunku bankowego, o ile jest on założony na to samo nazwisko,
  • okazaniem prawa jazdy w biurze obsługi klienta w Warszawie.

Jak wypożyczyć auto i gdzie je zostawić po skończonej jeździe?

carsharing w warszawie - panek, traficar, 4mobility class="wp-image-513534"

Traficar - Podgląd wolnych samochodów widzimy w aplikacji mobilnej. Możemy zarezerwować wybrane auto na 15 minut, aby mieć pewność, że będzie na nas czekać. Czas rezerwacji można przedłużyć o 5 minut. Obszar, w którym można zostawić auto, zaznaczony jest w aplikacji oraz na stronie www, a więc może się zmieniać. Generalnie są to płatne i bezpłatne parkingi na terenie Warszawy.

4Mobility - samochody wypożyczamy ze stacji 4Mobility. Lista dostępnych stacji jest dostępna w aplikacji mobilnej, jest to kilkadziesiąt punktów rozsianych na terenie Warszawy. Samochody zwracamy do dowolnej stacji lub możemy je zostawić na płatnych i bezpłatnych parkingach w określonej strefie na dość niewielkim obszarze Śródmieścia Warszawy.

Panek CarSharing - aplikacja wyświetla mapę ze wszystkimi wolnymi samochodami. Jeden z nich możemy zarezerwować na 20 minut, aby mieć pewność, że będzie na nas czekać. Po zakończonej jeździe samochód możemy zostawić na terenie strefy Panek. Jej obszar można podejrzeć w aplikacji mobilnej, są to płatne i bezpłatne parkingi na terenie Warszawy. Trzeba pamiętać o tym, żeby zostawić samochód w zasięgu sieci komórkowej. Odpadają więc podziemne parkingi.

Najważniejsza rzecz, czyli opłaty. Ile kosztuje carsharing w Warszawie?

Traficar - zapłacimy 80 gr za każdy rozpoczęty kilometr i 50 gr za każdą rozpoczętą minutę jazdy. Jeśli chcemy na chwilę opuścić samochód, ale nie chcemy go jeszcze zwracać, możemy skorzystać z opłaty postojowej wynoszącej 10 gr/min. Nie płacimy za parkowanie w mieście, nie płacimy za paliwo.

4Mobility - Oferta jest podzielona na trzy klasy aut:

  • C Standard: 55 gr/min i 80 gr za każdy rozpoczęty kilometr,
  • C Premium: 65 gr/min i 80 gr za każdy rozpoczęty kilometr,
  • D Premium: 75 gr/min i 90 gr za każdy rozpoczęty kilometr

Panek CarSharing - zapłacimy 50 gr za każdy rozpoczęty kilometr i 50 gr za każdą rozpoczętą minutę jazdy. Pierwsze dwie minuty są darmowe, służą do przygotowania się do jazdy. Postój kosztuje 10 gr/min. Nie płacimy za parkowanie w mieście, nie płacimy za paliwo.

Jakimi samochodami można jeździć?

carsharing w warszawie - panek, traficar, 4mobility class="wp-image-576423"

Traficar - do dyspozycji są samochody Opel Corsa i Renault Clio z silnikami benzynowymi. Samochody mają czujniki parkowania z tyłu, tempomat, manualną klimatyzację, system multimedialny, czołowe i boczne poduszki powietrzne.

4Mobility - w ofercie znajdziemy trzy klasy aut.

  • C Standard: MINI One D,
  • C Premium: BMW 118i,
  • D Premium: BMW 318i.

Panek CarSharing - do dyspozycji jest 300 hybrydowych samochodów Toyota Yaris z automatyczną skrzynią biegów. Samochody mają 2-strefową klimatyzację, 7 poduszek powietrznych, kamerę cofania, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, system multimedialny z Bluetooth.

REKLAMA

Czas na kolejne miasta!

Carsharing w Polsce dopiero raczkuje. Poza Warszawą samochody można wypożyczyć wyłącznie w Krakowie, gdzie jest dostępny tylko Traficar. Inne miasta muszą obejść się smakiem, a szkoda. Pomysł jest świetny i mógłby się sprawdzić także poza Warszawą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA