Składamy komputer do CS:GO - CPU, GPU i RAM w wariancie budżetowym, optymalnym oraz na bogato
Właściwie złożony komputer pod CS:GO to ważna kwestia dla wielu komputerowych graczy. Ułożenie odpowiedniej konfiguracji nie jest trudne, a szeroki wybór podzespołów sprawia, że klient o każdej grubości portfela znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich możliwości. My z kolei pomożemy w doborze.
Nim przejdziemy do konkretnych podzespołów, najpierw kilka uwag wstępnych. Przede wszystkim, podstawowym założeniem jakie musi spełnić komputer do SC:GO, również w wersji budżetowej, jest działanie gry w przynajmniej 60 klatkach na sekundę, przy minimalnej rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli oraz maksymalnych ustawieniach graficznych. Mniej ostry obraz oraz mniej płynna rozgrywka nie wchodzą w grę. To absolutne minimum, z którym musi współgrać każdy podzespół. Mój podział na kategorie można podsumować następująco:
- Wariant budżetowy: 1920x1080 FHD 60+ fps / 1920x1080 FHD, 144+ fps-ów
- Wariant optymalny: 1920x1080 FHD 300+ fps / 2560x1440 QHD, 60+ fps / 2560x1440 QHD 144+ fps/
- Wariant na bogato: 3840x2160 UHD 4K 60+ fps / 3840x2160 UHD 4K 144+ fps
Drugą kwestią do ustalenia jest obecność gotowych gamingowych laptopów. Zastanawiałem się nad umieszczeniem tego typu sprzętów w zestawieniu, ale po konsultacji z Adrianem Kostrzębskim, PR Managerem ESL, postanowiłem pozostać przy stacjonarnych komputerach:
PROCESOR (CPU)
Wariant optymalny: Chociaż e-sportowi profesjonaliści nie schodzą poniżej Intel Core i7, domowy gracz nie musi inwestować w tak potężne CPU. CS:GO jest grą skonstruowaną pod cztery rdzenie procesora, która nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać większej ich liczby. Oczywiście przeskok z i5 na i7 przekłada się na więcej klatek, lecz nie jest to diametralnie wyższa wartość.
Na procesorach Intel Core i5 bez problemu przekroczycie magiczną barierę 144 klatek przy rozdzielczości FullHD. Z tego powodu domowym graczom rekomendujemy czterordzeniowe modele procesora Intel Core i5 6400, i5 6500, i5 6600 oraz i5 6600K. Te produkty stanowią idealną równowagę między dobrymi osiągami, a dobrą ceną. Jeżeli nie jesteś e-sportowym profesjonalistą, nasze propozycje w zupełności wystarczą, pozostawiając spory zapas mocy dla 144 klatek na sekundę.
Wariant budżetowy: Wbrew powszechnej opinii, procesory i3 wcale nie gryzą się z CS:GO. Dzięki zastosowanej w nich technologii, CPU działają w ten sam sposób co droższe modele z czterema rdzeniami. Sieciowa strzelanina Valve uwielbia, gdy tak się dzieje, optymalizując użycie procesora. Dlatego posiadając skromny budżet i3 6100, i3 6200, i3 6300 oraz i3 6350 w zupełności wystarczą, aby cieszyć się grafiką FullHD przy zachowaniu przynajmniej 60 klatek na sekundę. W praktyce fps-ów powinno być znacznie więcej. Jak słusznie doradza czytelnik Spider's Web Piotr Pastusiak, świetnym ekonomicznym wyborem będzie G4560.
Wariant na bogato: Jak wspominał Andrian Kostrzębski z ESL, e-sportowi profesjonaliści korzystają z potężnych i7. Trzeba jednak brać pod uwagę, że oglądani przez miliony widzów zawodnicy turniejowi zawsze grają na najpotężniejszych, najlepszych w danym czasie konfiguracjach. Nawet, jeżeli jest to niemal bez sensu i nie przekłada się na wyraźny skok wydajności. Z punktu widzenia domowego użytkownika procesory i7 najbardziej przydadzą się wtedy, gdy poza rozgrywką wykonujemy również inne operacje. Na przykład strumieniujemy naszą zabawę. Jednak nawet wtedy kupno droższego procesora niż Intel Core i7 7700K całkowicie mija się z celem.
KARTA GRAFICZNA (GPU)
Wariant optymalny: CS:GO to produkcja, która obiektywnie wydajniej działa na kartach AMD niż odpowiednikach Nvidii z tego samego przedziału cenowego. Z tego powodu budując komputer typowo pod strzelaninę Valve warto rozważyć inwestycję w GPU czerwonych. Nawet będąc zwolennikiem zielonych GeForce’ów. Oczywiście pozostając przy Nvidii również osiągniemy bardzo dobre rezultaty.
Aby cieszyć się rozdzielczością 2560 na 1440 pikseli (QHD) i grać w ponad 60 klatkach na sekundę, w zupełności wystarczy GeForce 1050 lub Radeon RX 460. Jeżeli celujecie w ponad 144 klatki, tutaj rekomendowałbym przeskok na Radeona RX 470 oraz GeForce 1050Ti.
Wariant budżetowy: CS:GO to gra o relatywnie niskich wymaganiach sprzętowych, która jako-tako działa nawet na laptopach do pracy biurowej. Dlatego posiadając dotychczasowe dedykowane GPU takie jak Radeon R9 380 lub GeForce GTX 960 bez problemu powinniście zachować ponad 60 klatek na sekundę, grając na maksymalnych ustawieniach detali przy rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (FHD).
Wariant na bogato: Jeżeli posiadacie monitor 4K, a do tego chcecie grać w ponad 144 klatkach na sekundę na maksymalnych ustawieniach graficznych, zdecydowanie przyda się wam Radeon RX 480 lub GeForce GTX 1070. Chociaż na rynku istnieją jeszcze potężniejsze karty graficzne, ich zakup z myślą o CS:GO naprawdę mija się z celem.
PAMIĘĆ CYFROWA (RAM)
Wariant optymalny: Wbrew pozorom, CS:GO lubi zagarniać dla siebie sporo pamięci. Wystarczy uruchomić grę i zostawić kilka programów działających w tle, aby zobaczyć, że wszystkie te operacje potrzebuję około 6 GB RAM-u. Dlatego mając na uwadze komfortową rozgrywkę w wariancie optymalnym, polecamy przynajmniej 8 GB RAM-u. Jeżeli celujecie w ponad 144 klatki na sekundę, warto zainwestować na przykład w Corsair Vengeance 8GB 2666 Mhz.
Wariant budżetowy: Nie dajcie sobie wmówić, że 4 GB RAM-u wystarczy wam do komfortowego „budżetowego” grania w CS:GO. Gra potrafi zadusić system, który dysponuje taką wartością cyfrowej pamięci. Z tego powodu proponujemy zaopatrzyć się w 8 GB pamięci RAM. Dwa razy mniej to spore ryzyko, które odbije się na komforcie rozgrywki.
Wariant na bogato: 16 GB pamięci to górna linia potrzebna do zabawy w CS:GO, ciesząc się jakością obrazu w 4K i ponad 144 klatkami na sekundę. Chociaż RAM-u nigdy dosyć, inwestycja w 32 GB tylko i wyłącznie z myślą o sieciowej strzelaninie Valve zupełnie mija się z celem. Corsair Vengeance 16GB 2666 Mhz naprawdę wystarczy, aby docenić ostrą jak brzytwa rozgrywkę 3840 na 2160 pikseli.