REKLAMA

Wygraliśmy! Polska na liście krajów, w których powstanie Hyperloop

Zespół Hyperloop One w ramach konkursu Global Challenge wybrał 9 lokalizacji w Europie, w których w przyszłości mogą powstać trasy super-szybkiej kolei próżniowej Hyperloop. Na liście znalazła się również Polska.

07.06.2017 16.46
hyperloop w europie
REKLAMA
REKLAMA

Wyniki Global Challenge zostały ogłoszone wczoraj, podczas konferencji Vision For Europe. Zanim zaczniemy skakać z radości, że Hyperloop powstanie w naszym kraju, przypominam, że nie ma na to żadnych gwarancji. Dziewięć zaprezentowanych lokalizacji w Europie spełnia po prostu wszystkie kryteria inżynieryjne, jeśli chodzi o budowę tras dla Hyperloop.

Hyperloop w Europie to na razie krótki tor testowy w Holandii.


„Testowy” jest tu zresztą słowem kluczowym. Tunel wybudowany przez firmę Hardt Global Mobility ma zaledwie 30 m długości i powstał na terenie holenderskiej uczelni Delft. Firma Hardt została założona przez naukowców z tej uczelni i w styczniu 2017 r. wygrała konkurs na projekt kapsuły do Hyperloop.

Tor testowy posłuży Holendrom do przetestowania systemów napędowych, stabilizacyjnych i odpowiadających za bezpieczeństwo. Te ostatnie są nad zwyczaj ważne. Docelowo kapsuły Hyperloop mają poruszać się po torach próżniowych z prędkością przekraczającą 1100 km/h.

Hyperloop w Polsce połączy Warszawę z Wrocławiem.

hyperloop w europie class="wp-image-569932"

Długość zaprojektowanej trasy to 415 km. Oznacza to, że wsiadając do Hyperloop w Warszawie, podróż do Wrocławia zajęłaby raptem 37 minut. Dojazd do Łodzi? 6 minut. Perspektywa błyskawicznych podróży wygląda cudownie. Optymizm z pewnością trochę zelżeje po obliczeniu kosztów takiego przejazdu i podaniu orientacyjnych cen biletów Hyperloop. Ale na razie ekscytujmy się samym czasem dojazdu.

hyperloop w europie class="wp-image-569933"

Najdłuższą trasę Hyperloop zaplanowano na terenie Niemiec. Jej długość to imponujące 1991 km a planowany czas przejazdu całej trasy to zaledwie 142 minuty. Pozostaje jeszcze kwestia odporności tuneli Hyperloop na uszkodzenia. Zespół Hyperloop chce osiągnąć rekordowe czasy przejazdu dzięki tunelom próżniowym.  Jeśli z jakiegoś powodu na dowolnym odcinku trasy pojawi się nieszczelność, 30-osobowe kapsuły z ludźmi zostaną prawdopodobnie zatrzymane do czasu usunięcia usterki.

Wszystkie zaplanowane trasy, które mają powstać w Europie to:

hyperloop w europie class="wp-image-569931"
  • Niemcy
  • Polska
  • Estonia-Finlandia
  • Hiszpania-Maroko
  • Korsyka-Sardynia
  • Holandia

i trzy w Wielkiej Brytanii:

  • Szkocja – Walia
  • Glasgow – Liverpool – Manchester
  • London – Edynburg.

Pierwsza trasa Hyperloop powstanie najprawdopodobniej w Dubaju.

W Dubaju tor Hyperloop jest już na etapie zaawansowanego planowania. No i – co równie ważne – ma wiarygodnego inwestora. Jest nim DP World, jeden z największych operatorów portowych na świecie, który chce aby Hyperloop połączył Dubaj, Abu Zabi i kilka innych miast w Emiratach. DP World wyłożyło na to przedsięwzięcie 50 mln dolarów. Pierwszy odcinek ma zostać wybudowany pomiędzy Dubajem i Abu Zabi.

Na razie jednak Hyperloop jest już lekko spóźniony.

REKLAMA

Nadal czekamy bowiem na moment, który zespół Hyperloop One nazywa „Kitty Hawk”. Chodzi o osiągnięcie pełnej prędkości kapsuły na torze testowym. Na razie jednak nic takiego nie miało miejsca. Oczywiście ciężko jakoś strasznie narzekać na ten stan rzeczy. Firma Elona Muska pracuje nad iście rewolucyjnym sposobem transportu. Wiadomym jest, że realizacja takich projektów jest arcytrudna i co chwilę pojawiają się problemy, których nikt wcześniej nie przewidział.

37 minut z Warszawy do Wrocławia. Na taki wynik warto czekać. Choćby i następne 5 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA