Tech  / News

Azure Cosmos DB, czyli pomysł Microsoftu na zrewolucjonizowanie baz danych

W świecie, w którym urządzenia i rozwiązania zupełnie różnej natury i formy potrzebują dostępu do tych samych źródeł danych, zachodzi potrzeba opracowania zupełnie nowego rozwiązania. Tak powstała usługa Azure Cosmos DB. I już jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Azure Cosmos to zupełnie nowa forma bazy danych, która została zaprojektowana tak, by być w pełni elastyczna. Innymi słowy, Cosmos został zbudowany tak, by mogły z niego korzystać usługi sztucznej inteligencji, urządzenia IoT, urządzenia mobilne czy duże stacje robocze. Usługa jest już dostępna na całym świecie, i to nie w formie testowej, a produkcyjnego rozwiązania.

Azure Cosmos ma być bardzo wydajny, odporny na błędy i być w stanie współpracować z praktycznie każdą kategorią danych. Microsoft twierdzi wręcz, że to pierwsza wielomodelowa globalnie dostępna baza danych na świecie, która zapewnia skalowanie horyzontalne, gwarantowaną niezawodność z SLA (gwarantowanym poziomem świadczeń) przy opóźnieniach maksymalnych mierzonych w milisekundach.

Cosmos to nierelacyjna baza danych obsługująca API NoSQL i potrafiąca automatycznie indeksować wszystkie zawarte w niej dane. Dzięki temu zapytania są realizowane rzekomo błyskawicznie i precyzyjnie właśnie z uwagi na jej powyższe cechy.

Dlaczego Azure Cosmos DB jest uruchamiany bez beta-testów?

To szczególnie nietypowe przy tak ważnym i rozbudowanym projekcie IT dostępnym globalnie. Jak się jednak okazuje, Azure Cosmos wywodzi się z bazy danych Documents DB. Tak na dobrą sprawę, Azure Cosmos to w zasadzie kolejna, usprawniona wersja tej bazy danych i – jak twierdzi Microsoft – została już przetestowana przez tysiące klientów na całym świecie.

Azure Cosmos to odpowiedź na rozwiązanie Spanner od Google’a i ma się różnić od niego gwarantowanym poziomem świadczeń i niezawodnością. Azure Cosmos jest już wykorzystywany przez Jet.com, przetwarzając ponad 100 bln transakcji dziennie. Wygląda to bardzo, bardzo obiecująco.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst