REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Android stawia na bezpieczeństwo. Google Play Protect uchroni twój smartfon przed złem

Google stawia na bezpieczeństwo. Jeśli masz smartfona z Androidem, spodziewaj się, że otrzymasz Google Play Protect. Czym jest nowy system zabezpieczeń?

18.05.2017
11:45
Fragmentacja Androida
REKLAMA
REKLAMA

„Od pierwszego dnia Android był budowany z myślą o bezpieczeństwie”

Takie zapewnienia padają na blogu Google, choć myślę, że specjaliści od bezpieczeństwa mogliby mieć na ten temat inne zdanie.

Google stara się jednak poprawiać bezpieczeństwo swojego systemu, a co za tym idzie, dwóch miliardów aktywnych urządzeń na całym świecie. Nowym pomysłem jest Google Play Protect, czyli dodatek, który zobaczysz w swoim smartfonie z Androidem.

Google Play Protect trafi do każdego smartfona mającego dostęp do sklepu Play.

Google Play Protect class="wp-image-565201"

W przepotężnym repozytorium sklepu Google Play nie każda aplikacja jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Mimo że teoretycznie aplikacje są sprawdzane przed publikacją, w praktyce deweloperzy nie zawsze grają fair. Podejrzane aplikacje mogą zaśmiecać system reklamami, a nieaktualny, niedbały lub po prostu porzucony kod może być furtką dla niebezpiecznego oprogramowania.

Mało który użytkownik smartfona zaprząta sobie głowę dbaniem o aplikacje. W końcu to smartfon jest dla człowieka, a nie na odwrót. Dlatego też Google zamierza przejąć pałeczkę i reagować, jeśli jakaś aplikacja zacznie się zachowywać nietypowo.

Za bezpieczeństwo będzie odpowiadał system Google Play Protect, który zostanie dodany do każdego Androida, który korzysta z usług Google i sklepu Play. System będzie automatycznie aktualizowany.

Jak działa Google Play Protect?

Jest to system kompleksowych usług bezpieczeństwa zaszyty w sklepie Google Play. Play Protect skanuje aplikacje zainstalowane na smartfonie w poszukiwaniu błędów i nietypowych zachowań.

Jeśli zdarzy się coś niebezpiecznego, Play Protect będzie w stanie wyłączyć lub nawet odinstalować aplikację zanim zdąży ona wyrządzić szkody w systemie. Play Protect będzie też monitorował aplikacje instalowane z nieznanych źródeł, czyli spoza sklepu Play.

Nowa usługa działa automatycznie w tle i co jakiś czas skanuje aplikacje. Jeśli podejrzewamy, że coś jest nie tak, sami możemy uruchomić skanowanie wybierając Sklep Play i zakładkę Moje gry i aplikacje.

Częścią systemu jest też aplikacja Find My Device, która stanie się przymusowa.

System Google Play Protect zostanie automatycznie dodany do smartfonów z Androidem, a wraz z nim użytkownicy zobaczą nową aplikację, czyli Find My Device. Obecnie jest ona opcjonalna i można ją pobrać z Google Play.

Jest to aplikacja stworzona przez Google, która rozwiązuje szereg problemów w sytuacji, w której zgubimy smartfon lub ktoś nam go ukradnie. Dzięki aplikacji możemy zlokalizować położenie smartfona na mapie, nawet jeśli urządzenie ma wyłączony GPS. Bez GPS dostajemy przybliżoną pozycję określoną na bazie anten sieciowych, z którymi łączył się telefon.

Na stronie „Znajdź moje urządzenie” (wcześniej: „Menedżer urządzeń”) możemy włączyć dzwonek w smartfonie, zablokować urządzenie, przesłać na nie wiadomość lub wykasować wszystkie dane.

Google Play Protect class="wp-image-565202"
REKLAMA

Ciekawostka: system jest na tyle sprytny, że już dziś po wpisaniu w Google pytania „gdzie jest mój telefon?” dostaniemy mapkę z ostatnią znaną lokalizacją smartfona.

Aktualizacja smartfonów do Google Play Protect odbędzie się w ciągu najbliższych tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA