REKLAMA

Amazon postanowił rozwiązać największy problem startupów

Amazon Launchpad pomaga startupom dotrzeć do potencjalnych klientów i zajmuje się logistyką. To świetny program na start.

05.04.2017 13.06
amazon launchpad
REKLAMA

Amazon Launchpad to dość nowy projekt skierowany do startupów. Amazon jest ogromnym sklepem, gdzie często trudno wpaść na produkty startupów, bo muszą one konkurować o uwagę odwiedzających z milionami innych produktów, które są o wiele lepiej znane.

REKLAMA

Dlatego Launchpad to oddzielna platforma wewnątrz Amazona, gdzie promować swoje produkty mogą tylko startupy hardware'owe, czyli takie, które sprzedają fizyczne produkty. Amazon pomaga im w stworzeniu konta sprzedawcy, a także zajmuje się logistyką, ale nie każdy projekt może zdobyć jego uwagę.

Największe szanse mają startupy, które udowodniły już, że koncepcja ich produktu ma sens - najczęściej przez udaną kampanię crowdfundingową albo przyciągnięcie inwestorów.

O szczegółach Launchpada rozmawiam z Anuragiem Khilnani z Amazon Launchpad, którego pojutrze będziecie mogli posłuchać na konferencji Hardware Massive w Warszawie, organizowanej przez Arkley VC.

Karol Kopańko, Spider’s Web: Amazon Launchpad jest świetną platformą do sprzedaży innowacji. Jaka stoi za nim idea?

Anurag Khilnani, Head of Development w Amazon Launchpad: Dostarczenie nowego produktu do klientów może być tak wymagające, jak jego zbudowanie. Weź tylko pod uwagę koszty budowania marki, marketing czy logistykę. U nas przedsiębiorcy mogą się skupić tylko na tym, co robią najlepiej - na budowaniu produktu.

Dlaczego Amazon Launchapad przyciąga startupy - jakie odnoszą korzyści?

Przede wszystkim szybciej zaczynają sprzedawać (pomagamy im stworzyć konto sprzedawcy na Amazonie), więc i przynosić przychody. Polecamy też nasz program Fulfillment by Amazon, w którym startup musi jedynie dostarczyć towary do naszego magazynu. Rozwiązujemy także problem tzw. ostatniej mili, włączając w to wsparcie klienta i to w całej Europie. Po drugie pomagamy w budowie marki i zwiększeniu świadomości wśród klientów Amazona. A po trzecie, wspieramy ekspansję do Stanów Zjednoczonych i Azji, kiedy startup jest gotów opuścić Europę.

Jednak Amazon to ogromny sklep. Jak dać się zauważyć z nowym produktem?

Startupy sprzedają innowacyjne rzeczy, które trzeba odpowiednio przedstawić. Dlatego ich strony produktowe różnią się od „zwykłych stron produktowych”. Łatwiej opowiada się historię tworzenia danego rozwiązania i budowania zespołu m.in. dzięki wideo.

Jeśli zaś o samym odkrywaniu mówimy, to niech o roli Launchapada świadczy, że produkty, które są tam prezentowane, przyciągają średnio 46 razy więcej ruchu, niż podobne produkty, ale na "zwykłym Amazonie". To bardzo ważne dla młodej firmy, która nie ma jeszcze zbudowanej marki. Jeśli jest to potrzebne, to nasz zespół pomaga też w ustawieniu odpowiednich reklam na platformie.

Amazon to globalna marka, ale czy akceptujecie startupy z każdego miejsca na świecie?

Sam Launchapad działa obecnie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i Japonii, ale przyjmujemy startupy z całego świata.

A jak je wybieracie?

Sprawdzamy każdą aplikację. Startupy muszą mieć fizyczny produkt, który jest już ukończony lub będzie ukończony w ciągu miesiąca. Niekoniecznie musi to być innowacja technologiczna.

Dodatkowo jeśli startup znajduje się już w portfolio jednego z naszych partnerów (np. w Polsce Arkley VC), to jest z miejsca przyjmowany.

Czy możesz się podzielić jakimiś statystykami dotyczącymi wsparcia Launchapada?

Od 25 lipca 2015 roku, kiedy uruchomiliśmy program w Stanach, na Launchpada trafiło ponad 2 tys. startupów. 65 z nich w 2016 roku sprzedało towary za ponad milion dolarów.

Ile Amazon na tym zarabia?

To zależy od kategorii i sprzedaży - im więcej sprzedaje startup, tym więcej zarabiamy i my. Launchpad pobiera 5 proc. od sprzedaży, a do tego trzeba doliczyć jeszcze opłatę Amazona i opłatę za FBA.

Nie oczekujemy oczywiście wyłączności, więc startup może korzystać z wielu kanałów sprzedaży.

REKLAMA

Dużo obcujesz ze startupami - czy mógłbyś podzielić się radami, które pomogłyby im odnieść sukces na Launchapdzie?

Przed wszystkim powinny skupić na swoim celu, dokładnie opisać propozycję wartości i ideę produktu. Na Amazonie bardzo łatwe jest też podglądanie konkurentów. Można sprawdzić jak skonstruowali swoją ofertę, sekcję Q&A czy pomocy klientom. Takie zbadanie rynku jest bardzo pomocne w zrozumieniu, dlaczego jednym się udaje, a innym już nie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA