REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Koniec darmochy. Medium zaczyna pobierać słoną opłatę od wydawców

Myślisz o założeniu bloga pod własną domeną? Spodobało ci się pisanie na Medium i chciałbyś właśnie tam pisać pod własnym adresem? Wobec tego przygotuj się na słoną opłatę.

24.02.2017
10:05
Podłączenie domeny do Medium właśnie przestało być darmowe
REKLAMA
REKLAMA

Krótko: podłączenie własnej domeny do publikacji na Medium właśnie przestało być darmowe.

Twórcy platformy rozsyłają do osób wydających na Medium monity informujące o tym, iż od teraz podłączenie własnej domeny będzie się wiązało z jednorazową opłatą w wysokości 75 dol. Obejmuje ona podłączenie domeny, certyfikat SSL i wsparcie techniczne. Oczywiście domenę nadal musimy gdzieś zakupić, co również wiąże się z corocznym kosztem – czasem niemałym.

medium-komunikat class="wp-image-546797"

Jeżeli już teraz korzystasz z własnej domeny na Medium, nie musisz się obawiać.

Osoby, które podłączyły swoją domenę wcześniej, gdy było to bezpłatne, nie poniosą dodatkowych kosztów. Jeżeli jednak taki wydawca chciałby podłączyć kolejny adres, wtedy obowiązywał będzie nowo ustalony cennik.

Czy warto płacić za przyłączenie własnej domeny do Medium?

Mam nieco mieszane uczucia. Z jednej strony 75 dol. Wydaje się być bardzo wygórowaną kwotą. Z drugiej zaś, jest to opłata jednorazowa, w zamian za którą otrzymujemy de facto hosting, wygląd i CMS dla naszej witryny, co u innych dostawców pokroju Wixa czy Squarspace kosztuje minimum 100 dol. Rocznie.

Naturalnie nie można bezpośrednio porównywać Medium z tymi platformami, czy choćby własną witryną stworzoną na WordPressie, lecz w dużym uproszczeniu tym właśnie staje się ten serwis. Miejscem, gdzie minimalnym nakładem sił (a teraz również i środków) można stworzyć sobie miejsce w Sieci, z gotową bazą odbiorców i naprawdę elegancką prezencją.

Należy jednak pamiętać, że Medium wciąż boryka się z problemami. Przede wszystkim – nie zarabia. I choć nie wróżę, że platforma szybko zniknie z rynku, taki scenariusz w perspektywie jest bardzo prawdopodobny. Kiedy Medium wyciągnie wtyczkę twórca prawdopodobnie nie będzie mógł w prosty sposób przenieść swojej treści gdzie indziej. Nie mówiąc już o innych zagrożeniach związanych z publikowaniem na „cudzym terenie”.

Nadal uważam, że własna domena na Medium to dobry pomysł, szczególnie dla tych, którzy swoją stronę prowadzą w języku angielskim i dla tych, którzy nie mają czasu/chęci na dbanie o zaplecze strony, a chcą po prostu pisać i docierać do nowych odbiorców.

Coś czuję, że to dopiero początek.

Ostatnio pisałem, że Medium wciąż nie zarabia, bo nie godzi się na granie według zasad. CEO firmy zapowiedział, że serwis będzie szukał nowych sposobów na monetyzację i wprowadzenie opłaty za podłączenie domeny jest tylko jednym z nich.

REKLAMA

Spodziewam się, że w niedługim czasie kolejne funkcje dla wydawców zostaną objęte opłatą. To dobrze, bo opłata nie uderzy w regularnych użytkowników Medium i nie spowoduje odpływu czytelników. Ale czy wydawcy zgodzą się na ponoszenie kolejnych kosztów na platformie, która do tej pory była darmowa?

To już zależy od tego, co Medium zaoferuje w zamian.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA