Wygląda jak tajny obiekt wojskowy i jest równie bezpieczny. Tak polski Beyond przechowuje dane

Lokowanie produktu

­W Poznaniu istnieje obiekt, który gwarantuje ciągłość działania niezależnie od skrajnych warunków. Awaria zasilania na cały powiat? Klęska nieurodzaju? Potwornie gorące lato? Skrajnie mroźna zima? Próba włamania? Wszystko to przeciwności, którym architekci Beyond.pl Data Center 2 postanowili stawić czoła. To jedyne takie miejsce na całą Europę Środkową i Wschodnią.

24.02.2017 09.10
Beyond - najbezpieczniejsze Data Center w Europie Środkowej

Wraz z rozwojem usług sieciowych oraz internetowych biznesów, kolejne Data Center wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Konkurencja między centrami danych rośnie, a na rozdrobnionym rynku krajowym wycenianym na niemal 2 miliardy złotych nieustannie pojawiają się nowe podmioty.

Bez wyraźnego lidera usług kolokacji i usług chmurowych, klienci chcący wybrać centrum danych dla własnego biznesu mają niełatwy orzech do zgryzienia. Przedstawiciele każdego Data Center twierdzą, że to właśnie ich obiekt jest tym „naj” - najbardziej niezawodnym, najbardziej odpornym, najbardziej bezpiecznym, najbardziej nowoczesnym.

Beyond_Data_center_2 class="wp-image-546132"

Wybór jest trudny o tyle, że w przypadku działalności centrów danych cena nie zawsze gra najważniejszą rolę. O wiele istotniejsza jest ciągłość działania. Straty wizerunkowe spowodowane kilkugodzinną awarią wielkiego sklepu internetowego są znacznie bardziej dotkliwe niż opłaty za usługi Data Center.

Właśnie dlatego bardzo dobrym narzędziem oceny centrów danych jest stopień certyfikacji.

W obszarze usług sieciowych działa wiele podmiotów nadających własne stopnie certyfikacji. Część z nich cieszy się uznaniem i prestiżem, a część… Cóż, wygląda dobrze na ulotkach reklamowych oraz witrynach WWW, lecz nie posiada żadnej wartości dla potencjalnego klienta i jego biznesu. Dlatego warto wiedzieć, czyje oceny brać za pewnik jakości.

łącznik class="wp-image-546136"

Najbardziej prestiżową organizacją przyznającą certyfikację centrom danych jest ANSI - American National Standards Institute.

To instytucja, która nieprzerwanie od 1918 roku ustala normy techniczne obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Chociaż ANSI nie jest organizacją rządową, a niezależną organizacją non-profit, jej normy bardzo często stają się częścią prawa obowiązującego w USA. To właśnie na ANSI są wzorowane inne instytucje normalizacyjne, takie jak ISO czy niemiecki DIN.

ANSI przyznaje centrom danych cztery stopnie certyfikacji. Ten najwyższy posiada w Środkowej Europie tylko polski Beyond. Aby zyskać certyfikację Rated-4 ANSI/TIA-942:2014, firma musiała spełnić maksymalnie wyśrubowane warunki w czterech obszarach - architektury, mechaniki, zasilania oraz telekomunikacji. Komisja ANSI odwiedziła centrum danych, a następnie testowała obiekt w różnych, możliwie skrajnych sytuacjach. Beyond.pl przeszedł serię testów pozytywnie, jako jedyna taka placówka w Polsce oraz Środkowej i Wschodniej Europie.

serwerownia-50 class="wp-image-546137"

Pod względem architektury poznańskie Beyond.pl Data Center 2 przypomina tajny obiekt wojskowy.

To żelbetonowe centrum danych jest otoczone dwoma płotami, a na drodze do wjazdu stoi wielka, masywna brama. Goście i potencjalni klienci Beyond.pl mogą pojawiać się w obiekcie tylko z uprzednią przepustką. Do tego mundurowi z centrum danych robią wcześniej rozpoznanie.  Po wejściu na teren  obiektu, każdego Gościa czeka kilkuetapowa kontrola.

Beyond.pl posiada własną ochronę, a także dziesiątki kamer (nagrania trzymane na dyskach 6 miesięcy) oraz inteligentny system zabezpieczeń. Obiekt został wybudowany w taki sposób, aby odwiedzający (zawsze w eskorcie ochrony) nigdy nie przechadzali się wokół serwerów z których korzystają klienci Beyond. Serwerownia nie posiada żadnych okien, filarów ani innych punktów dostępu. Wejść można tam jedynie przez specjalne śluzy.

serwerownia-56 class="wp-image-546138"

Jeżeli chodzi o zasilanie, Beyond.pl Data Center 2 jest nie tylko samodzielne, ale posiada również dwa odrębne systemy.

Podstawowym źródłem zasilania Data Center jest infrastruktura UPS z bateriami oraz tradycyjnymi generatorami prądu. W pełni niezależna, samodzielna, zdolna do zasilania maksymalnie obciążonej placówki przez 7 dni w tygodniu, po 24 godziny na dobę. Gdyby jednak coś poszło nie tak, w Beyond mają drugi, zupełnie osobny system zasilania.

Ten składa się z generatorów prądu wyposażonych w masy wirujące oraz silniki diesla. System uruchamia się w tej samej sekundzie, w której pierwszy przestaje działać. Zero opóźnienia. Zero przerw w działaniu. Na ten moment Beyond.pl Data Center 2 to jedyne miejsce w Polsce zasilane taką technologią awaryjną.

D4A_3934 class="wp-image-546134"

Idea podwójnej infrastruktury towarzyszyła projektantom Beyond.pl Data Center 2 również podczas projektowania systemów chłodzenia. Poza tradycyjną wentylacją działa tutaj również energooszczędny system adiabatyczny, wzorowany na centrach danych od samego Facebooka. W centrum danych nawet windy są dwie, na wypadek, gdyby z jedną stało coś się nie tak.

Architekci Data Center 2 chcą być w ten sposób zupełnie niezależni nie tylko od zewnętrznej infrastruktury, ale również własnych systemów. Gdyby jeden z nich przestał działać, zawsze istnieje alternatywne rozwiązanie. Również w przypadku samych serwerów. Data Center 2 jest zespolone linią światłowodową z Data Center 1, które stanowi świetną placówkę zapasową. W Beyond.pl są przygotowani na wszystkie okoliczności.

Beyond_Data_Center_3 class="wp-image-546133"

Beyond.pl Data Center 2 to jedno z miejsc, które muszę odwiedzić.

Placówka była projektowana aż przez cztery lata. Właśnie po to, aby wypełnić wyśrubowane normy ANSI i otrzymać najwyższy możliwy stopień certyfikacji. Efekt jest oszałamiający. Centrum danych przypomina sekretny bunkier, przepełniony nowoczesnymi rozwiązaniami oraz masą niezależnych systemów.

Dla fana internetowych technologii to jak ziemia obiecana. Jak miejsce pielgrzymki. Z kolei klientów biznesowych Beyond.pl zaprasza do bezpłatnego przetestowania ich infrastruktury certyfikowanej najwyższą rangą ANSI. Właściciele Data Center są pewni jakości oferowanej usługi i wiedzą, że darmowe testy jedynie to potwierdzą.

Lokowanie produktu
Najnowsze