REKLAMA

Sprawdzaj jakość powietrza. Oto najlepsze sposoby na wykrywanie smogu

Smog od dawna jest poważnym zagrożeniem, ale opinia publiczna interesuje się tą kwestią zaledwie od kilku tygodni. Ogromny wpływ na to miały aplikacje mobilne, za pomocą których można łatwo sprawdzić jakość powietrza w najbliższej okolicy. Oto trzy najciekawsze programy służące do wykrywania smogu.

10.01.2017 20.08
Smog w całej Polsce - darmowa komunikacja miejska dostępna w Warszawie, Krakowie i Kielcach. smog aplikacja
REKLAMA

Plume

REKLAMA

Plume to program o dosyć ograniczonych możliwościach, ponieważ mogą z niego korzystać wyłącznie mieszkańcy czterech polskich miast, a konkretnie Warszawy, Poznania, Krakowa oraz Wrocławia. Program ten cechuje się niezwykle czytelnym interfejsem, który zrozumie absolutnie każdy i to mimo że jest dostępny wyłącznie w języku angielskim.

screenshot_20170110-120718_framed class="wp-image-538344"

Stopień zanieczyszczenia powietrza jest oznaczony za pomocą czytelnego wykresu oraz obrazka z chmurką. Im smutniejsza jest, tym zanieczyszczenie jest wyższe. Za pomocą gestu można łatwo sprawdzić stopień konkretnych zanieczyszczeń. Dodatkowo, w dolnej części ekranu można zobaczyć ikony mówiące, czy obecne warunki nadają się do uprawiania sportu, spacerów z dziećmi oraz spożywania posiłków na zewnątrz.

Szkoda, że aplikacja ta nie pozwala na bezpośrednie porównywanie jakości powietrza w różnych miastach, ale funkcja ta nie przyda się zdecydowanej większości użytkowników, którzy są zainteresowani wyłącznie jakością powietrza w swojej najbliższej okolicy.

Zanieczyszczenie powietrza

Aplikacja ta nie jest tak ładna jak Plume, ale również obsługuje się ją łatwo. Nieco trudniejsza jest jej konfiguracja, ponieważ program pozwala na wybranie nie tylko interesujących nas miast, ale konkretnych stacji pogodowych. Dzięki temu wiemy nie tylko, jak prezentuje się ogólna jakość powietrza w mieście, ale też konkretnie w naszej okolicy.

screenshot_20170110-120600_framed class="wp-image-538348"

Po wybraniu interesujących nas stacji pogodowych, dane z nich wyświetlają się na osobnym, bardzo czytelnym ekranie. W ten sposób można porównywać warunki panujące w różnych częściach miasta lub kraju. Dzięki temu dowiedziałem się, że wczoraj sytuacja w Krakowie i Warszawie była gorsza niż na Śląsku, ale dziś role się odwróciły.

Program jest dostępny w wersji darmowej, ale można wykupić też jego bardziej rozbudowaną odmianę, która pozwala między innymi na wybór jednostek, ustalenie własnych kolorów dla aktualnych odczytów oraz automatyczne odświeżanie danych. Dodatkowo, nie zawiera ona reklam.

Aplikacja niedostępna w sklepie AppStore

Jakość powietrza w Polsce

Program ten został stworzony na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Instytucja ta zbiera informacje z bardzo dużej liczby stacji badawczych znajdujących się w Polsce. Aplikacja z kolei cechuje się naprawdę dużymi możliwościami. Pozwala na poznanie dokładnej ilości konkretnych związków w powietrzu oraz zobaczenie mapy Polski, na której widać, jak aktualnie wygląda jakość powietrza w różnych częściach kraju.

screenshot_20170109-155223_framed class="wp-image-538351"

Nie jest to z całą pewnością program tak intuicyjny jak wcześniej wymienione, ale trudno połączyć tak duże możliwości z czytelnym interfejsem. Dlatego aplikację “Jakość powietrza w Polsce” polecam przede wszystkim osobom, które muszą mieć dokładne dane dotyczące zanieczyszczeń w całym kraju, na jednym ekranie.

Opisywana tu aplikacja cieszy się ogromną popularnością. Jest to jej zaleta i swego rodzaju rekomendacja, jednak należy wiedzieć, że ma to też swoje słabe strony. Duża popularność sprawia, że w ostatnich dniach serwery tego programu są przeciążone i korzystanie z aplikacji jest praktycznie niemożliwe. Sytuacja ta jednak niebawem powinna wrócić do normy.

Jak jeszcze sobie radzić z problemem zanieczyszczeń?

Wszystkie wymienione aplikacje korzystają ze stacji pogodowych, ale to za mało. Dlatego każdy z nas powinien mieć w domu oraz w jego pobliżu czujnik, który wykryje wszystkie zanieczyszczenia w naszym otoczeniu. Powinien on współpracować z urządzeniem oczyszczającym powietrze. Całość razem z oknami może być spięta w jeden współpracujący system zarządzania inteligentnym domem, taki jak Vision BMS wyprodukowany przez APA Group. Będzie on mógł sprawić, że po wykryciu zbyt dużego stężenia niebezpiezcznych substancji, wszystkie okna w domu się zamkną i oczyszczacze powietrza zaczną działać.

REKLAMA
Artur_Pollak

Problem smogu w polskich miastach jest zdecydowanie zbyt złożony, aby można było sobie z nim szybko poradzić. W obecnej sytuacji możemy zadbać o swoje zdrowie za pomocą inteligentnych rozwiązań przynajmniej w budynkach, w których spędzamy najwięcej czasu. Do tego niezbędna jest integracja systemów automatyki budynkowej z systemami HVAC, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie jakości powietrza i ostrzeganie użytkowników w razie przekroczonych norm.

W inteligentnych budynkach, w których działają podobne systemy, w przypadku osiągnięcia niebezpiecznego stężenia szkodliwych substancji wentylacja automatycznie wymienia powietrze na świeże, przepuszczając je przez filtry lub informuje o bezpiecznym sposobie ewakuacji - mówi Artur Pollak, prezes APA Group

Jak widać, jest wiele sposobów, które pomogą nam wykryć smog i rozpocząć z nim walkę. To bardzo ważne, ponieważ jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o tym problemie lub traktował go w kategorii czegoś, czego nie da się zmienić. Teraz przyszedł czas na pokazanie, że jednak jest to możliwe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA