REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz karty SIM?

Jeżeli jeszcze nie zarejestrowaliście swojej karty SIM, lepiej szybko to zróbcie. W przeciwnym razie karta i przypisany do niej numer zostaną zablokowane i korzystanie z nich będzie niemożliwe.

27.01.2017
17:21
Do kiedy trzeba zarejestrować kartę SIM?
REKLAMA

Jest to wynik uchwalonej w 2016 roku ustawy antyterrorystycznej. Już od 25 lipca 2016 roku nie da się kupić karty SIM bez podania swoich danych osobowych. A konkretnie imienia, nazwiska, numeru dowodu osobistego lub paszportu oraz numeru PESEL. Jeżeli ktoś kupił kartę wcześniej i do tej pory jest ona anonimowa, ma spory problem. Wszystkie niezarejestrowane karty SIM zostaną zablokowane już w nocy z 1 na 2 lutego.

REKLAMA

Osoby, które przegapią termin rejestracji, na szczęście będą mogły łatwo odzyskać dotychczas używany numer. Będą musiały zarejestrować go później, jednak czas na to będzie ograniczony.

Kiedy mój numer przepadnie?

Trzech z czterech największych operatorów (Orange, T-Mobile oraz Play) zapewniają, że numery nie będą wracały do puli co najmniej do czasu wygaśnięcia ważności konta. Jeżeli kończy się oni za miesiąc, operator już wtedy będzie mógł (ale nie musiał) ponownie wykorzystać numer. Jeżeli dotychczasowa oferta pozwala na rok korzystania z karty, także czas na zarejestrowanie numeru znacznie się wydłuży. Tylko Plus wybrał twardą datę wygaśnięcia numerów. Jest nią 15 grudnia 2017 roku. Oznacza to, że niemal każda osoba zainteresowana rejestracją karty SIM będzie mogła to zrobić.

Niektóre osoby decydują się na rejestrowanie kart SIM na swoje dane i sprzedawanie ich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przestrzega jednak, że jest to dosyć ryzykowne: “Osoba sprzedająca zarejestrowaną na siebie kartę prepaid naraża się na ryzyko wykorzystanie jej danych osobowych podczas przestępstwa. To z kolei skutkować może koniecznością składania wyjaśnień w charakterze podejrzanego lub zeznań jako świadek w postępowaniu przygotowawczym.”

Między innymi z tego powodu Allegro właśnie zabroniło sprzedaży zarejestrowanych kart SIM i wpisało je na listę towarów zakazanych. Jest to dosyć kontrowersyjna decyzja, ponieważ sprzedaż zarejestrowanych kart SIM nie została prawnie zakazana.

Allegro tłumaczy, że celem nowych przepisów jest osobiste zarejestrowanie karty SIM i nie zamierza przykładać ręki do omijania ustanowionego prawa. Ma to sens, zwłaszcza że podobne przepisy stają się standardem i obowiązują w wielu krajach świata.

Rejestracja numeru jest całkiem prosta.

Przez Internet mogą dokonać tego procesu posiadacze konta w banku Millennium lub ING. Pozostałe osoby powinny wybrać się do salonu operatora, na pocztę, popularnego sklepu z elektroniką lub do kiosku Ruchu. Zarejestrować kartę SIM można praktycznie wszędzie, jednak nie zawsze jest to bezpieczne. W końcu podczas rejestracji trzeba podać swoje dane osobiste oraz okazać dowód osobisty lub paszport. Lepiej nie przedstawiać ich przypadkowym osobom, które często nie mają pojęcia na temat bezpieczeństwa danych lub… samej rejestracji numeru.

Właśnie dlatego polecam dokonać rejestracji w salonie operatora, nawet jeżeli konieczne będzie odstanie w nim kolejki. Gdy taka możliwość nie istnieje, bo korzystamy z usług operatora wirtualnego, należy zgłosić operatorowi chęć rejestracji karty. Wówczas przyjdzie kurier, któremu podamy nasze dane i potwierdzimy je podpisem. Niezależnie od wybranego sposobu rejestracji karty, nie należy zwlekać i podać swoje dane operatorowi jak najszybciej. W przeciwnym razie już za kilka dni nasza karta SIM przestanie działać.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA