REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To ostatni dzwonek, by zarejestrować numer na kartę

Pozostał już tylko miesiąc, by zarejestrować swój numer u operatora. Przypominamy - rejestracja numeru jest obowiązkowa! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

30.12.2016
10:29
Obowiązkowa rejestracja kart sim
REKLAMA

Obowiązkowa rejestracja numeru - dlaczego w ogóle muszę to robić?

REKLAMA
Obowiązek rejestracji numeru prepaid - jak działa? class="wp-image-523303"
Kogo dotyczy obowiązek rejestracji kart SIM?

Obowiązek zarejestrowania każdej karty SIM powstał 25 lipca 2016 wraz z wejściem w życie ustawy Antyterrorystycznej. Ma ona na celu zniwelowanie anonimowych numerów telefonów, które mogą zostać wykorzystane w działalności przestępczej i terrorystycznej.

Dlatego też każda karta SIM musi zostać zarejestrowana pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, potwierdzonym dokumentem tożsamości.

Dotyczy to zarówno obywateli, jak i turystów przyjeżdżających do naszego kraju.

Do kiedy mam czas, by zarejestrować numer? I co stanie się potem?

Rejestracji numeru należy dokonać do 1 lutego 2017 roku. Jeżeli nie zdążysz tego zrobić, twój numer zostanie zablokowany.

Na szczęście, wbrew pierwotnym obawom, nie będzie to permanentna blokada - po zarejestrowaniu numeru karta SIM zostanie ponownie udostępniona do użytku.

No dobra, co dostanę w zamian za rejestrację numeru?

Warto zarejestrować kartę SIM. Operatorzy dają bonusy. class="wp-image-520634"
Warto zarejestrować kartę SIM. Operatorzy dają bonusy.

Na szczęście operatorzy prześcigają się w pomysłach, jak wynagrodzić użytkownikom niedogodności związane z ustawowym obowiązkiem.

Każdy z operatorów zachęca mniej lub bardziej atrakcyjnymi bonusami i konkursami, adresowanymi nie tylko do obecnych użytkowników, ale też nowych.

Rejestracja numeru to bardzo dobry moment, by rozważyć zmianę operatora. Numer i tak trzeba zarejestrować - warto się więc rozejrzeć, czy przy okazji nie zyskamy więcej przenosząc się do innej sieci.

Tutaj znajdziesz pełną listę bonusów od operatorów komórkowych.

Rejestracji numeru możemy dokonać niemal wszędzie. W pobliskim kiosku, na poczcie, a nawet - nie wychodząc z domu.

Niestety, jak przekonaliśmy się na własnej skórze, rejestracja numeru nie wszędzie jest bezpieczna. Pamiętaj, że do rejestracji konieczne jest okazanie dowodu osobistego bądź paszportu, czyli dwóch najważniejszych dokumentów potwierdzających twoją tożsamość. Lepiej nie okazywać ich przypadkowym osobom, w przypadkowych miejscach.

Nie mówiąc już o tym, że bardzo często sprzedawca po prostu nie wie, jak poprawnie zarejestrować twój numer. Szczególnie słabo wypadają tutaj punkty sprzedaży prasy, choć spotkałem się też z sytuacjami, kiedy o rejestracji nie mieli pojęcia pracownicy poczty.

Gdzie zatem zarejestrować numer? Najbezpieczniej jest po prostu pójść do salonu operatora. Tam pracownicy zostali dokładnie przeszkoleni na tę okoliczność, więc masz pewność, że procedura przebiegnie poprawnie i bezpiecznie.

Jeżeli jednak nie masz możliwości udania się do salonu operatora, bądź korzystasz z "wirtualnych operatorów", którzy nie mają stacjonarnych punktów, najlepiej jest zgłosić chęć rejestracji numeru przez Internet.

Po wypełnieniu formularza odwiedzi cię kurier, który zweryfikuje twoją tożsamość i odeśle operatorowi niezbędne dokumenty.

Nie ma co zwlekać.

Do kiedy trzeba zarejestrować kartę SIM? class="wp-image-520633"
Do kiedy trzeba zarejestrować kartę SIM?

Jeżeli z jakiegoś powodu jeszcze nie zarejestrowałeś swojego numeru na kartę - teraz jest naprawdę ostatni dzwonek.

Ostateczna data, po której niezarejestrowane numery zostaną zablokowane, zbliża się nieuchronnie. Od 1 lutego 2017 dzieli nas już raptem miesiąc i jestem więcej niż pewny, że mnóstwo ludzi będzie zwlekać do ostatniej chwili.

To oznacza, że w ostatnim tygodniu stycznia mogą cię czekać długie kolejki w salonach operatorów i opóźnienia pracy kurierów.

Jeśli chcesz tego uniknąć - czym prędzej zarejestruj numer na kartę.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o obowiązkowej rejestracji numeru:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA