REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

To one decydują o wyjątkowości Nintendo Switch. Poznaj kontrolery Joy-Con

Bez nich Switch byłby wyłącznie tabletem obsługującym gry Nintendo. To one sprawiają, że jest konsolą innowacyjną, ciekawą i jedyną w swoim rodzaju. Oto kontrolery Joy-Con.

13.01.2017
14:15
Kontrolery Joy-Con to prawdziwy wyróżnik Nintendo Switch.
REKLAMA
REKLAMA

Każda konsola Nintendo Switch będzie dostarczana z dwoma takimi padami. Podczas korzystania z konsoli poza domem będzie można je przymocować po obu stronach Nintendo Switch i w ten sposób stworzyć pełnoprawnego handhelda, takiego jak PlayStation Vita. Przy graniu w domu będzie można je umieścić w uchwycie Joy-Con Grip i w ten sposób uzyskać klasyczny pad.

Najważniejsze jednak jest, że każdy Joy-Con może pełnić funkcję miniaturowego (35,9 x 102 x 28,4 mm), niezależnego kontrolera. Oznacza to, że już zestaw startowy Nintendo Switch pozwoli na wspólną zabawę przy jednej konsoli, co Nintendo w swojej nomenklaturze określa jako Sharing Joy. Dokupienie drugiego pada nie będzie konieczne. To świetna wiadomość!

Budowa kontrolerów Joy-Con

To wszystko jednak wiedzieliśmy do tej pory. Podczas dzisiejszej prezentacji Nintendo Switch dowiedzieliśmy się sporo więcej na temat budowy nowych kontrolerów. Każdy z nich będzie wyposażony w cztery przyciski akcji, gałkę analogową (również pełniącą rolę przycisku), a także przyciski SL i SR, które będziemy wciskać palcami wskazującymi. Pomiędzy tymi przyciskami umieszczona zostanie dioda, która będzie świecić się kolorem konkretnego gracza.

nintendo-switch-joy-con class="wp-image-539285"

Każdy Joy-Con zostanie wyposażony także w jeden spust i towarzyszący mu dodatkowy klawisz. Patrząc na rozlokowanie tych elementów można dojść do wniosku, że nie będzie można używać ich w trybie Sharing Joy. Oba triggery przydadzą się wyłącznie podczas używania obu kontrolerów przez jedną osobę. Nie zabrakło tu również przycisków + i - znanych z konsoli Nintendo Wii U. Pełnią one funkcję przycisków Start oraz Select.

Dodatkowe funkcje Joy-Con

Bardzo ciekawie prezentują się dodatkowe funkcje nowych kontrolerów. Na lewym padzie znalazł się przycisk służący do szybkiego robienia zrzutów ekranu. W przyszłości ma on odpowiadać także za rejestrowanie rozgrywki. Prawy pad został za to wyposażony w kamerę wykorzystującą podczerwień. Wykrywa ona kształt, ruch i położenie obiektów znajdujących się przed nią. Rozwiązanie to ma przydać się między innymi w wirtualnej grze w papier-nożyce-kamień. Prawy pod ma również moduł NFC, który będzie współpracował z figurkami Amiibo.

Oba pady są wyposażone w akcelerometr oraz żyroskop. Dzięki temu będą mogły pełnić rolę kontrolerów ruchowych podobnych do Wiimote'ów z konsoli Nintendo Wii. Ciekawym rozwiązaniem jest HD Rumble, czyli specjalny zestaw wibracji, który ma pozwolić na symulowanie ruchu konkretnych obiektów. Na prezentacji było widać, że Joy-Con potrafi sprawiać wrażenie szklanki wypełnionej kostkami lodu. By Joy-Con podczas zabawy nie wypadł nam z ręki, jednocześnie uszkadzając telewizor, warto będzie go przyczepić do paska zaczepianego na nadgarstku. Akcesoria te znajdą się w pudełku z konsolą.

Wersje kolorystyczne

REKLAMA
Nintendo Switch zestaw 4 class="wp-image-539238"

Nintendo Switch ma być sprzedawane w dwóch wariantach kolorystycznych, które będą różnić się wyglądem kontrolerów Joy-Con. Pierwsza wersja będzie dostarczana z dwoma szarymi padami. W drugiej jeden kontroler będzie miał barwę niebieską, a drugi czerwoną. Oczywiście do konsoli będzie można dokupić kontrolery Joy-Con w innych kolorach, które Nintendo za jakiś czas może wprowadzi do sprzedaży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA