1. SPIDER'S WEB
  2. Foto
  3. Tech

Kadry z filmów rozebrane na czynniki pierwsze. Kapitalna strona, która pokazuje zasady kompozycji

kompozycja kadrów

Chcesz się podszkolić w kompozycji zdjęć lub filmów? Z pomocą przyjdzie strona, która rozkłada na czynniki pierwsze kadry z filmów i seriali.

Kupujesz aparat, wertujesz instrukcję, robisz mnóstwo gorszych lub lepszych zdjęć testowych. Zaczynasz rozumieć czym różni się czułość ISO od balansu bieli. W końcu pojawia się wydarzenie, na którym ci zależy. Musisz je dobrze sfotografować, przecież to dla takich chwil kupiłeś swój nie taki tani aparat. No właśnie, tylko jak się do tego zabrać?

Choćbyś przeczytał wszystko o trybach autofocusa, aberracjach chromatycznych i soczewkach niskodyspersyjnych, to na nic się to nie przyda w praktyce, jeśli nie będziesz zdawał sobie sprawy z roli kompozycji. Kiedy weźmiesz aparat do ręki i będziesz chciał zrobić ładne, przemyślane i po prostu dobre zdjęcie, najważniejszy będzie kadr. Kompozycja tego, co chcesz pokazać na zdjęciu.

Bardziej w lewo, czy bardziej w prawo? Bliżej czy dalej? Wyżej czy niżej?

Te pytania są w głowie absolutnie każdego świadomego fotografa, lecz sztuką jest znać na nie odpowiedź. Niestety nie ma żadnego przepisu na idealne zdjęcie. Są jednak proste zasady, które pozwolą opanować kompozycję.

Na pewno słyszałeś o trójpodziale. Praktycznie każdy aparat pozwala włączyć siatkę dwóch poziomych i dwóch pionowych linii, która dzieli kadr na dziewięć równych części. Przecięcia tych linii tworzą tzw. mocne punkty, w których dobrze jest umieścić główny motyw zdjęcia. To najprostsza zasada.

Zasady kompozycji na przykładzie kadrów z filmów, czyli kopalnia inspiracji.

kompozycja kadrów

Jeśli chcesz poznać więcej zasad dobrej kompozycji, odwiedź stronę Geometric Shots. To niesamowity zbiór ujęć z filmów i seriali, na które autor strony - Raymond Thi - nałożył różne siatki kompozycyjne, pokazując jak na dłoni zamysł operatora.

Strona jest podzielona na sekcje, w których możemy przeglądać przykłady konkretnych pomysłów na kadry wraz z przykładami. Operatorzy mają szereg sprawdzonych pomysłów. Posługują się kadrem zbudowanym na bazie trójkąta, lub okręgu. Bardzo charakterystycznym zabiegiem jest też stosownie perspektywy jednozbieżnej.

kompozycja kadrów

Do tego widzimy podział kadru na trzy lub dwie części, z wykorzystaniem symetrii.

Jest na to aplikacja.

kompozycja kadrów

Twórca strony tak mocno upodobał sobie geometrię w kadrach, że stworzył nawet aplikację mobilną Composition Cam, która jest aparatem z możliwością nakładania różnych nietypowych siatek obrazu. Aplikacja jest dostępna na iOS w cenie 1,99 dol.

Podstawowa siatka aplikacji jest jednak dostępna we właściwie każdej aplikacji mobilnej. Podobnie jest z dedykowanymi aparatami, gdzie siatka jest standardem. Naprawdę polecam korzystać z tej prostej metody kompozycji. Przesunięcie głównego motywu z centrum w okolice 1/3 kadru zawsze jest dobrym pomysłem.