REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Z Chromebooków można wycisnąć więcej, niż ci się wydaje. Top 8 ukrytych funkcji

Jak dowiodła aktywność czytelników pod moim ostatnim wpisem na temat Chromebooka, to interesujący temat. Niektórzy z komentujących nawet zadeklarowali chęć kupienia tego prostego i niedrogiego sprzęciku.

07.10.2016
13:52
Chromebook triki
REKLAMA
REKLAMA

Może to oznaczać, że wkrótce pojawi się wielu nowych użytkowników ChromeOS wśród naszych Czytelników. Z myślą o nich chciałem przekazać kilka porad, które ułatwią adaptację do nowego środowiska pracy.

Ukryta linia poleceń

W ChromeOS można uruchomić „ukryty” shell, czyli powłokę linii poleceń. Działa on podobnie jak na dużych systemach operacyjnych, jednak ma bardzo ograniczone zastosowanie. Nazywa się crosh i otwieramy go naciskając Ctrl-Alt-T w Chrome.

screenshot-2016-10-05-at-20-58-55 class="wp-image-520491"

Co można tu zrobić? Polecenia podzielono na dwa rodzaje, zwykłe i zaawansowane. Zwykłe to:

- top - pokazuje procesy, które zużywają najwięcej zasobów (coś w rodzaju Menadżera Zadań w Windows)

Z top wychodzimy wciskając „q”

screenshot-2016-10-05-at-21-00-07 class="wp-image-520494"

- ping. To taki sam ping jak na każdym innym systemie, służący do podstawowej diagnostyki sieci. Wychodzimy z niego wciskając Ctrl-C.

Niewiele jest poleceń, które nazwano zwykłymi. Natomiast wśród zaawansowanych jest ich już o wiele więcej. Opis poleceń uzyskujemy wpisując polecenie:

help_advanced

Wśród zaawansowanych poleceń znajdziemy nawet potencjalnie niebezpieczne. Możemy tam przetestować stan baterii (battery_test), sprawdzić logi jądra systemu (dmesg) lub przeprowadzić test pamięci (memory_test).

Łatwo dostępna ściągawka klawiszy

Jeśli naciśniesz Shift-Ctrl-? otrzymasz ściągawkę na temat klawiszy, która jest interaktywna. Po naciśnięciu np. klawisza Alt pokazuje kombinacje z tym klawiszem.

screenshot-2016-10-06-at-00-40-35 class="wp-image-520496"

Ustawienia klawiatury

Jeśli nie możesz się przyzwyczaić do pracy z chromebookową klawiaturą (która ma m.in. specjalne klawisze zamiast funkcyjnych oraz klawisz Search zamiast Caps Locka), możesz użyć ustawień klawiatury aby je przemapować.

screenshot-2016-10-06-at-18-46-05 class="wp-image-520497"

Ograniczenie uprawnień użytkowników

Wydawałoby się, że każdy ma na ChromeOS te same uprawnienie, w końcu logowanie odbywa się za pomocą usługi Google. Jednak można ustawić ograniczone uprawnienia, a nawet zablokować dostęp do wybranych stron internetowych. Aby móc zarządzać takim kontem, musimy na ekranie logowanie dodać je jako Konto gościa.

screenshot-2016-10-06-at-19-41-40 class="wp-image-520499"

Śmiało zamykaj komputer w trakcie odtwarzania

Jeśli podłączyłeś komputer do TV za pomocą kabla HDMI i odtwarzasz np. film z jakiejś usługi VOD, możesz śmiało zamknąć Chromebooka - przełączy się on wtedy w tryb dokowania, wyłączając wbudowany wyświetlacz i nie przerywając odtwarzania.

Zarządzanie oknami

Chciałbyś przypiąć okno do lewej lub prawej krawędzi ekranu? Nic łatwiejszego - naciśnij alt+[ lub alt+] aby szybko przeskalować okno i zadokować je przy krawędzi.

Obraz ekranu (screenshot)

Chcesz zapisać obraz ekranu do pliku? Naciśnij Ctrl oraz przycisk który służy do pokazania wszystkich okien (znajduje się w miejscu F5).

Podłącz dyski sieciowe i inne usługi jako system plików

REKLAMA

W oknie zarządzania plikami (Shift-Alt-M) możemy kliknąć na samym dole drzewka znajdującego się po lewej i wybrać „Dodaj nowe usługi”. Pozwoli to zainstalować nam rozszerzenia, umożliwiające mapowanie wielu usług i udziałów sieciowych (również w sieci lokalnej) jako folderów.

screenshot-2016-10-06-at-20-43-26 class="wp-image-520498"
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA