1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeszcze za wcześnie na to, by pogrzebać linearną telewizję

Lokowanie produktu

Przez dziesiątki lat model dostarczania treści wideo od nadawców do użytkowników końcowych się nie zmieniał. Nadejście Internetu zmieniło status quo. Serwisy VOD i aplikacje nadawców telewizyjnych nie są jednak zastępstwem dla telewizji linearnej, a wideo na żądanie to usługa uzupełniająca klasyczną ramówkę.

15.09.2016
10:14
Jeszcze za wcześnie na to, by pogrzebać linearną telewizję

Telewizja działa od lat tak samo. Zmienił się co prawda sposób nadawania transmisji i poprawiono jakość obrazu, ale sam model jest niezmienny. Posiadacz telewizora po podłączeniu anteny, kablówki lub telewizji satelitarnej może przełączać kanały i nadal oglądać tylko to, co w danej chwili wybrali nadawcy.

Serwisy VOD oddały większą władzę w ręce użytkownika

W Internecie to widz wybiera, jaki film czy program chce w danej chwili oglądać. Nie musi już zdawać się na ramówkę i pamiętać, by zasiąść do oglądania o wybranej przez nadawcę godzinie, lub planować nagrywania. Skakanie po kanałach zastępuje przeglądanie biblioteki treści, które można zacząć oglądać od razu.

W wielu przypadkach oglądając filmy, seriale i inne audycje w Internecie, nie uniknie się niestety reklam, bo serwisy VOD też je emitują – podobnie tak jak klasyczna telewizja. Niektóre płatne serwisy są jednak pozbawione reklam i pozwalają oglądać treści bez przerywania ich komunikatami reklamowymi.

Dwa światy, które się uzupełniają

Serwisy VOD pozwalają oglądać materiały wideo przede wszystkim na komputerach i sprzętach mobilnych. To jednak nie jedyny sposób, by konsumować treści udostępnianie w modelu na żądanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by materiały z serwisów VOD oglądać też na telewizorach.

Dzięki telewizorom Smart TV, które pozwalają na instalowanie aplikacji, przystawkom typu set-top box i najróżniejszym sposobom na przesyłanie obrazu z innych urządzeń na duży ekran – zarówno przewodowym, jak i bezprzewodowym – serwisy VOD mogą zastąpić klasyczną telewizję.

Oferta serwisów VOD jest w Polsce już bogata

Poszukując treści, warto przyjrzeć się takim serwisom jak Player.pl i Ipla, w których można znaleźć wiele filmów, seriali i innych programów polskojęzycznych przygotowanych na nasz rynek. Dobrym źródłem jest też Netflix ze względu na brak reklam i bogatą bibliotekę seriali oraz filmów na wyłączność.

Warto się również skusić na skorzystanie z aplikacji udostępnianych przez twórców kanałów lub dostawców telewizji. W Polsce można uzyskać dostęp do HBO GO (zwykle odpłatnie) i nc+ GO (bezpłatnie razem z telewizją). Oprócz dostępu do treści wideo na żądanie pozwalają oglądać na komputerze i urządzeniach mobilnych… kanały nadawane normalnie w telewizji – w przypadku aplikacji nc+ GO jest to nawet 85 kanałów na żywo.

Wygląda to na zaprzeczenie idei VOD, ale trzeba pamiętać, że telewizja na żądanie to nie zastępstwo, tylko usługa uzupełniająca

Nawet po zdobyciu dostępu do szeregu serwisów VOD, które są w stanie dostarczyć podobne treści co klasyczna telewizja, nie warto rezygnować z podłączenia anteny lub dekodera. Tak samo jak Spotify i Apple Music nie zastąpią radia, tak samo wideo na żądanie można traktować jako uzupełnienie klasycznej ramówki.

Telewizja pozwala trafić na takie filmy i seriale, których widz nigdy sam by nie wybrał, przeglądając katalog. To też dobry sposób, by przypomnieć sobie stare i lubiane filmy, bo akurat jedna ze stacji zdecydowała się na reemisję. Ramówka w telewizji może po prostu zaskoczyć użytkownika przy przełączaniu kanałów.

Klasyczna telewizja ma kilka przewag nad VOD

Linearna telewizja sprawdza się świetnie w przypadku transmisji sportu i innych wydarzeń na żywo. Coraz więcej meczów piłki nożnej i innych sportowych wydarzeń jest transmitowanych w Internecie, ale jakość zwykle pozostawia sporo do życzenia i niestety spotykane są dość znaczne opóźnienia.

Dla wielu osób możliwość włączenia telewizora i zdanie się na ramówkę jest zresztą lepszym wyborem niż VOD. Oglądanie można zacząć po kliknięciu jednego przycisku na pilocie bez ręcznego wybierania materiału. Pozwala to odpocząć po powrocie z pracy i nie zaprzątać sobie głowy wyborem treści.

Dostawcy treści oferują różne pakiety usług, które łączą telewizję i serwisy VOD

Operatorzy coraz częściej pozwalają wykupić jednocześnie telewizję, Internet LTE i telefon w ramach jednej umowy. Daje to kompleksowy dostęp do najróżniejszych źródeł treści wideo w ramach jednej opłaty miesięcznej, co pozwala w dodatku znacznie obniżyć miesięczne wydatki.

Warto przemyśleć takie rozwiązanie, bo jest po prostu praktyczne. W niemal każdym gospodarstwie domowym potrzebny jest Internet i telefon. Decydując się na telewizję, można wykupić dostęp do Internetu LTE i abonament na telefon taniej, niż płacąc za to osobno u innego operatora.

Na oferty łączone mogą liczyć klienci Orange, Cyfrowego Polsatu i nc+

Dostępne pakiety Internetu w nc+ to:

  • Internet LTE 10 GB w cenie 19,99 zł miesięcznie (15 zł rabatu);
  • Internet LTE 35 GB w cenie 34,99 zł miesięcznie (20 zł rabatu);
  • Internet LTE 100 GB z usługą Unlimited TV w cenie 54,99 zł miesięcznie (25 zł rabatu).

nc+ jako jedyny dostawca w Polsce ofertuje usługę Unlimited TV, dzięki której abonenci mogą oglądać ponad 80 kanałów na żywo lub wybrane pozycje z filmowych kolekcji VOD w aplikacji nc+ GO czy przez stronę ncplusgo.pl bez obaw, że ich limit Internetu się wyczerpie. Usługa jest bezpłatna w najwyższym pakiecie internetowym Internet domowy max. 100 GB. To duża korzyść i udogodnienie dla osób korzystających z Internetu bez ograniczeń, aktywnych w Sieci i traktujących dostęp do niej jako dostęp do multimedialnej rozrywki.

Oprócz tego można wykupić telefon w ofercie bez limitu, SMS-y i połączenia do wszystkich sieci oraz na numery stacjonarne w cenie 19,99 zł miesięcznie przy rabacie 45 zł dla osób wykupujących telewizję w nc+, a operator zajmie się formalnościami związanymi z przeniesieniem numeru od poprzedniego operatora.

Mapkę zasięgu i punktów sprzedaży oraz pełną ofertę można znaleźć na stronie ncplusinternet.pl.

Advertisement
Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze