Kosmos  / Artykuł

Tak powinno to wyglądać - NASA udostępnia w Internecie archiwum swoich badań

W 2013 roku prezydent Obama podpisał dokument, zobowiązujący agencje rządowe, w tym NASA, do zwiększenia publicznej dostępności wyników swoich badań. Tak powstał NASA PubSpace, czyli miejsce, w którym każdy może zobaczyć wyniki badań instytucji.

Dokument, stworzony przez Biuro Nauki i Techniki amerykańskiego urzędu prezydenckiego, podkreślał, że wiele z badań naukowych przeprowadzonych przez publiczne agencje, jest trudno dostępnych, są dostępne za opłatą, lub nie ma ich online w ogóle. Jak dodawali autorzy, dostęp do badań przez Internet jest wymogiem współczesności.

Od tego czasu NASA wymagała od autorów zgody na publikację, jednak dopiero teraz powstało archiwum z badaniami. Nazwano jest PubSpace i jest dostępne dla każdego, kto ma ochotę obejrzeć wyniki badań i opublikowane artykuły.

article

Publikowane prace nie są streszczeniami, czy specjalnie przygotowanymi edycjami. Są to pełne opracowania, jakie powstały przy różnych misjach i programach NASA od momentu obowiązywania przepisów, wraz z danymi, ilustracjami i wykresami. W planach jest udostępnienie również archiwalnych badań - w tej chwili w bazie znajduje się około 860 artykułów. Znajdziemy wśród nich np. artykuł o tym w jaki sposób astronauci na długich misjach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej próbują utrzymać swój organizm w dobrej kondycji. Innym ciekawym artykułem jest próba określenia czy Tytan mógłby być kolebką życia.

Warto poprzeglądać dostępne artykuły, szczególnie, że każdy z nich możemy zapisać np. w formacie PDF.

dataportal2

PubSpace jest częścią istniejącego już wcześniej uznanego archiwum badań naukowych PubMed Central. Równocześnie z PubSpace otworzono portal z dostępem do danych będących wynikami badań. Pod adresem data.nasa.gov znajdziemy dostęp do źródłowych danych, z możliwością ich filtrowania, produkowania wykresów, eksportu, oraz z dostępem dla naszych aplikacji (API).

Odnoszę wrażenie że dane te udostępniono nie "na odczep się", bo tego wymagają przepisy, lecz w taki sposób, aby faktycznie były one jak najbardziej pożyteczne i przydatne. Ciekaw jestem, czy i polskie instytucje podeszłyby do sprawy w podobny sposób, gdyby musiały dostosować się do podobnych przepisów?

dataportal3

A być może tak właśnie będzie, bo podobnie brzmiące przepisy - wymagające, aby publikowane prace naukowe były dostępne online i za darmo - mają przyjąć kraje członkowskie Unii Europejskiego do 2020 roku. Przekonamy się wtedy, na ile starannie przygotują się do tego nasze instytucje badawcze.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst