REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Facebook nadal nie ma dość, więc tworzy własną... platformę do gier

Kogo my oszukujemy? Facebook już teraz zajmuje za dużo naszego czasu i tak naprawdę już posiada własną platformę gamingową. Jest to jednak platforma skupiająca gry o małym stopniu zaawansowania. Facebook Arcade może to zmienić.

20.08.2016
19:55
Facebook Arcade - Facebook tworzy własną platformę do gier
REKLAMA
REKLAMA

Prawie wszystkie dostępne teraz na Facebooku gry łączy kilka wspólnych cech. Jedną z nich jest dawkowanie rozgrywki w małych partiach - dzięki temu można zagrać mają "chwilkę na odpoczynek" w pracy. Drugą jest próba "monetyzacji" (nie lubię tego słowa, ale najwyraźniej się przyjęło) naszej rozgrywki za pomocą mikropłatności ułatwiających grę. Trzecią zaś cechą wyróżniającą facebookowe gry jest korzystanie z dostępu do bazy naszych znajomych i nachalne próby zachęcania ich do gry.

Jest tylko jeden problem: wszystkie te gry są tak naprawdę słabe i gdyby były sprzedawane osobno, nie jako zabijacz czasu na stronie społecznościowej, nikt by na nie nawet nie spojrzał.

Nawet rynek gier casualowych, czyli gier dla "nie-graczy", ma teraz wywindowane wymagania, a na rynku znajduje się wiele prostych gier o doskonałej jakości i ciekawej fabule. Jeśli Facebook chce zająć nas swoimi grami poza samą stroną, musi mieć… lepsze gry.

2016-08-19 (5) class="wp-image-511968"

Kilka miesięcy temu Facebook podjął pierwszy krok w tworzeniu swojej obecności w grach jako pozornie osobnym i odrębnym od strony doświadczeniu.

Ten krok to stworzenie programu Facebook Arcade, który niejako wyciąga gry z Facebooka do osobnego programu.

Aplikacja ukazała się kilka miesięcy temu, i tak naprawdę niewiele wnosi w same gry. Wciąż to te same proste gry, a ich postęp jest współdzielony z graniem na stronie.

fb_arcade class="wp-image-511966"

Facebook potrzebował partnera, który pomoże mu konkurować o czas graczy, których interesuje bardziej złożona rozrywka. Tutaj pojawiła się Unity Technologies. Nawet jeśli nie jesteś nałogowym graczem, widziałeś ich logo wielokrotnie. I tak, uważam, że to między innymi dzięki Unity wiele gier indie wygląda prawie tak samo. Jest to międzyplatformowa biblioteka i środowisko uruchomieniowe, które umożliwia publikowanie raz napisanych gier na wielu różnych platformach. Unity nadaje się do gier 2D, 3D oraz eksperymentuje z VR. Do tego już teraz oferuje uruchomienie gier na bardzo wielu platformach - zarówno systemach operacyjnych jak i konsolach. Tego właśnie potrzeba było Markowi Zuckerbergowi.

multiplatform_unity class="wp-image-511967"

Wraz z ogłoszeniem współpracy pomiędzy Facebookiem a Unity Technologies ogłoszono chęć stworzenia desktopowej platformy go publikowania, kupowania, dystrybucji i uruchamiania gier. Z dniem dzisiejszym programiści mogą uzyskać też dostęp do alfy funkcjonalności eksportu istniejących gier napisanych pod Unity do nowej platformy Facebooka. Oznacza to, że wkrótce zapełni się ona grami, zapewne o różnej jakości. Jeśli jednak przypomnimy sobie kilka większych gier, które są tworzone za pomocą Unity, to spojrzymy z zaciekawieniem na nowy projekt.

REKLAMA

Oto kilka przykładowych tytułów: Pokemon GO, Cuphead, Firewatch, I Am Setsuna, ReCore, Superhot, Syberia 3 czy Ori and The Blind Forest.

Na naszych komputerach możemy uruchomić już kilka tego typu platform: Steam, GOG, Uplay, czy też Origin. Czy na tym już i tak zatłoczonym rynku jest miejsce na kolejnego gracza? Paradoksalnie uważam, że tak. Facebook ma ogromną bazę użytkowników i wśród nich muszą być i tacy, którzy nigdy nie pomyśleli o używaniu żadnej z pozostałych platform. To właśnie do nich skierowana będzie oferta Facebooka, a my, jako odbiorcy, możemy jedynie zyskać na konkurencji pomiędzy poszczególnymi platformami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA