Tech  / Artykuł

Dlaczego Arabia Saudyjska inwestuje fortunę w Ubera, a ten traci jej sporą część w Chinach

Państwowy fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej zainwestował 3,5 mld dol. w Ubera, aby zmniejszyć uzależnienie gospodarki kraju od ropy. Największej prywatnej firmie świata rośnie jednak godny konkurent w postaci chińskiego Didi Chuxing, w który Apple zainwestował aż 1 mld dol.

Uber jest startupem z największą waluacją na świecie, równą 62,5 mld dol. Najnowsza inwestycja jest największą w jego siedmioletniej historii. W sumie Uber otrzymał od inwestorów (m.in. funduszu BlackRock oraz banków Goldman Sachs i Morgan Stanley) 11 mld dol.

Dlaczego Saudyjczycy inwestują w Ubera?

Po pierwsze, Uber pozwala się im szybciej przemieszczać. Transport publiczny praktycznie nie występuje w krajach Zatoki Perskiej, a Uber jest świetną konkurencją dla taksówek. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które nie mogą prowadzić samochodów w Arabii Saudyjskiej (80 proc. pasażerów to kobiety).

Po drugie, inwestycja jest kolejnym epizodem uniezależnianie się gospodarki kraju od zasobów naturalnych. Jak wynika z danych załączonych niżej, ropa naftowa stanowi aż 76 proc. eksportu kraju.

Eksport Arabii Saudyjskiej:

Po trzecie, Arabia Saudyjska dysponuje olbrzymią nadwyżką handlową. Choć eksport zmalał w ostatnim roku, to cały czas znacznie przewyższa import. Pieniądze trzeba gdzieś zainwestować. Tym właśnie zajmuje się kontrolowany przez państwo fundusz, który nie tylko zainwestował w Ubera, ale i wprowadził do jego rady nadzorczej swojego człowieka.

Bilans handlowy Arabii Saudyjskiej:

Uber na Bliskim Wschodzie:

  • Operuje w dziewięciu krajach i 15 miastach
  • Obsługuje 395 tys. pasażerów i ma 19 tys. kierowców.
  • W razie braku karty płatniczej udostępnia możliwość płatności gotówką.

Didi Chuxing – chiński rywal Ubera

Chiny są obecnie największym rynkiem, gdzie Uber musi zmierzyć się ze znaczącym konkurentem. Jest nim Didi Chuxing, w którego Apple zainwestował aż miliard dolarów. Chińczycy już teraz ogłosili, że obecna runda finansowa przebije nawet 3,5 mld dol. Ubera.

Didi Chuxing jest prawdziwym hegemonem w Chinach:

  • posiada 75 - 90 proc. rynku,
  • jest obecne w 400 miastach,
  • korzysta z niego 300 mln ludzi, którzy dziennie odbywają 11 mln jazd,
  • ma 14 mln kierowców

Uber wydaje krocie na walkę z Didi Chuxing - rocznie traci w Chinach miliard dolarów na promocje i subsydia dla kierowców. Chiny są jednak tak dużym rynkiem, że Amerykanie nie mogą sobie pozwolić na przegraną.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst