REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft jak chce to potrafi - .NET Core w końcu w wersji 1.0

Po latach pracy i propagowania otwartego kodu źródłowego w .NET Core, kilka dni temu środowisko osiągnęło kamień milowy - zespół pracujący nad nim w Microsofcie uznał, że jest już czas na oznaczenie wersją 1.0.

30.06.2016
9:00
Microsoft jak chce to potrafi – .NET Core w końcu w wersji 1.0
REKLAMA
113 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W skład .NET Core składają się narzędzia programistyczne, biblioteki, oraz środowisko uruchomieniowe. Wszystko to jest efektem powolnego, ale zdecydowanego przejścia giganta z Redmond to otwartości i open source.

Czym właściwie jest .NET Core?

To nowy międzyplatformowy produkt związany ze środowiskiem .NET. Jego główne cechy to:

  • Międzyplatformowość właśnie. Uruchomimy go prawie wszędzie: na Windowsie, na Linuksach, na Makach, na Raspberry Pi. Możliwe jest też bezpośrednie stworzenie obrazu Dockera z .NET Core;
  • Elastyczna instalacja. Nasz projekt ściąga jedynie potrzebne biblioteki;
  • Możliwość korzystania z narzędzi linii poleceń. Niezbędne do pisania złożonych scenariuszy budowania i testów;
  • Kompatybilność. .NET Core jest kompatybilne z innymi implementacjami .NET: .NET Framework, Xamarinem, Mono, a z .NET Framework współdzieli biblioteki standardowe;
  • Otwartość źródeł. Wszystkie źródła .NET Core są open-source (na licencjach MIT oraz Apache 2), dokumentacja również (jako Creative Commons License). Zarządzaniem prawami zajmuje się specjalnie powołana fundacja .NET Foundation. Zarządza ponad 60 projektami, a najnowszym członkiem współpracownikiem Fundacji została dosłownie przed kilkoma dniami firma Samsung;
  • Biblioteki, środowisko uruchomieniowe, kompilatory, narzędzia językowe - kod źródłowy wszystkiego jest umieszczony na lubianym przez programistów GitHubie i przyjmowane są również modyfikacje kodu od całej społeczności.
  • Dostępność języków programowania. Możemy wybierać spośród: C#, Visual Basic, F#. Języki te obsługują wszystkie nowoczesne konstrukcje typu: generyczność, język zapytań wbudowany w składnię (LINQ) oraz składnia związana z asynchronicznością. Projekty webowe są oczywiście kompatybilne ze wszystkimi bibliotekami javascriptowymi. Możemy więc używać AngularJS i innych standardowych bibliotek, a nawet pisać w TypeScript - czyli mutacji javascriptu z mocnymi typami.

Od czego możemy zacząć, chcąc programować w .NET Core?

Jeśli mamy komputer wyposażony w system operacyjny Windows, możemy ściągnąć darmową wersję Visual Studio 2015 Community. Ważne, aby zaktualizować je do Update 3, a następnie zainstalować .NET Core Tools For Visual Studio.

Jeśli nie mamy komputera z Windowsem, możemy użyć Visual Studio Code, a następnie zainstalować C# Extension przy użyciu rynku dodatków. Dodatkowo instalujemy odpowiednią wersją .NET Core SDK (zależnie od posiadanego systemu). Visual Studio Code potrafi o wiele więcej niż współpracować z .NET. To otwarte środowisko do pisania i debugowania programów, oparte o architekturę modularną. Dzięki temu można łatwo zmienić je np. w debugger do Chrome lub w środowisko do pisania w Swift lub Ruby.

dotnet2 class="wp-image-504099"

Dla początkujących Microsoft przygotował tutorial uczący podstaw programowania przy użyciu C#.

Dodatkowo możemy spróbować swoich sił w uruchamianej w przeglądarce wersji kompilatora: https://www.microsoft.com/net

REKLAMA

Jestem przekonany, że nauka programowania jest niezbędną częścią edukacji komputerowej, i że tzw. power user, czyli zaawansowany użytkownik komputera, powinien umieć napisać sobie narzędzie, które usprawni mu pracę, nawet jeśli nie jest programistą. Wybór narzędzi prowadzących do celu jest ogromny, warto poznać je wszystkie, również .NET Core - bo to coś, co się Microsoftowi wyjątkowo udało.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA