1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

W biurze zagościł długowieczny projektor. Casio F210WN - recenzja

Lokowanie produktu

Można się zastanawiać co lepsze. Projektor czy telewizor, ale każdy, kto miał styczność z pracą w korpo spotkał się z takim urządzeniem. Małe, magiczne, takie, które w przedziwny sposób wyświetla obraz na ścianie. 

23.06.2016
20:31
Casio F210WN - długowieczny projektor do biura - recenzja

Ileż to problemów było i jest z tego rodzaju urządzeniami… Np. wtedy, gdy spóźnieni wbiegaliśmy do biura w celu odpalenia projektora i zaprezentowania współpracownikom projektu, nad którym pracowaliśmy przez całą noc.

Nim zdążymy włączyć naszą prezentację, cała sala jest znudzona. Padamy z nóg po całonocnej pracy, a patrząc na "entuzjazm" na sali przed rozpoczęciem prezentacji mamy jeszcze mniej sił przed rozpoczęciem naszego show. Podobna sytuacja z pewnością miała miejsce na wielu szkoleniach, czy konferencjach. W skrócie: jedną z największych wad projektorów jest to, że są wolne, brzydkie i działają jak stary trabant.

By wyjść naprzeciw tym problemom, Casio w 2016 roku wprowadziło do sprzedaży nowy projektor (a właściwie linie projektorów), które mają rozwiązać ten i jeszcze inne problemy. Jakie? Na przykład żywotność. Nowy projektor może pracować bez konieczności wymiany źródła światła przez 20 tysięcy godzin. Na tle konkurencji jest to bardzo dobry wynik, bo średnia rynkowa żywotność projektorów biurowych wynosi od 4 do 10 tysięcy godzin.

casio-007 class="wp-image-503075"

Japoński producent, który posiada aż 80% udziału w światowym rynku projektorów ze źródłem światła SSI (kategoria SSI obejmuje urządzenia oparte o ekologiczne i nowoczesne laserowe, ledowe i hybrydowe źródło światła) pokazał urządzenie, który w odróżnieniu od projektorów z tradycyjną lampą rtęciową włącza się dosłownie w mgnieniu oka. Prezentację możemy rozpocząć tuż po podłączeniu go do prądu i nie musimy czekać na rozgrzanie lampy, czy konfigurować ręcznie obrazu

Projektor przystosowany jest do pracy w trybie 24/7. Wymaga jedynie szybkiego restartu raz na dobę. Ten atut w połączeniu z niezwykłymi parametrami żywotności źródła światła sprawia, że jest to urządzenie nadające się do instalacji typu digital signage w przestrzeniach komercyjnych tj. między innymi na lotniskach, w punktach sprzedaży, sieciach usługowych, dworcach, czy centrach handlowych.

Co sprawia, że projektor ten może tak długo pracować bez wymiany lampy?

Wszystko dzięki diodom LED, które w przeciwieństwie do tradycyjnych lamp nie tracą szybko mocy, a co za tym idzie, projektor przez większość czasu eksploatacji oferuje jasność na tym samym poziomie. Długi czas pracy eliminuje konieczność wymiany lampy i zmniejsza zużycie energii o około połowę w stosunku do projektora z lampą rtęciową. Biorąc pod uwagę te korzyści, całkowity koszt posiadania urządzenia - mimo relatywnie wysokiej ceny początkowej - jest znacznie niższy w odniesieniu do projektora z lampą rtęciową.

casio-005 class="wp-image-503073"

F210WN to flagowy produkt serii Advanced. Oferuje rozdzielczość WXGA z jasnością 3500 ANSI lumenów. Dodatkowo wyposażony jest w obiektyw z zoomem optycznym. Niewielki, ale powiększenie o półtora raza znacznie podnosi elastyczność stosowania projektora i często umożliwia wymianę starszych projektorów bez modyfikacji istniejącej instalacji sufitowej.

Wygląd tego projektora nie jest oszałamiający, ale…

Gdy patrze na innych przedstawicieli tego gatunku z reguły mam odruch wymiotny. W przypadku testowanego model Casio jest odwrotnie. Projektor wygląda bardzo dobrze zarówno biurze, jak i w domu. Dodatkowo sprawia wrażenie smukłego i w miarę atrakcyjnego. Nie jest przekombinowany, można nawet powiedzieć, że jest minimalistyczny. Uroku dodaje mu również fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych rzutników nie posiada rażących oczu “skrzeli” na obudowie urządzenia, które służą do wentylacji. Tutaj zastosowano bezfiltrową wentylację i ma to też swoje odbicie w wyglądzie.

To, co mnie oczarowało w testowanym sprzęcie, a czego często brakuje w projektorach biurowych, to zwykła podstawka, w którą wyposażony jest projektor.

Wbrew pozorom jest to częsty problem przy prezentacjach z projektora postawionego na biurku. Z reguły jest tak, że obraz wyświetlany jest tuż nad krawędzią stołu. W przypadku projektora Casio problem ten został rozwiązany w bardzo prosty sposób i dzięki chowanej nóżce możemy łatwo zmienić pozycje wyświetlanego obrazu. Banał, ale przy wielu innych testowanych przeze mnie rzutnikach element ten był po prostu zapomniany.

casio-001 class="wp-image-503070"

Co jeszcze mamy na wyposażeniu? Oprócz wysuwanej nóżki projektor posiada dwa porty HDMI oraz port zasilający USB. Dzięki temu, możemy wygodnie korzystać z urządzeń przekazujących bezprzewodowo obraz nawet wówczas gdy wymagają zasilania przez USB. Dodatkowo projektor wyposażony jest w gniazdo Ethernet, microUSB, port VGA, mikrofonowe gniazdo mini jack, analogowe wejście audio RCA, kompozytowe wejście obrazu RCA, złącze S-Video, a także wejście i wyjście audio mini jack oraz port RS232. Ponadto mamy to wsparcie dla WiFi w standardzie 802.11 n. Dzięki wymienionym protokołom możemy strumieniować obraz za pomocą sieci LAN lub WiFi oraz poprzez USB.

W sieci LAN obraz przekazywany przez 4 użytkowników jednocześnie w trybie podzielonego ekranu, lub przez podłączenie przez WiFi (wymaga zakupu adaptera YW-40). Dla takiego zastosowania potrzebna jest aplikacja (dostępna na PC, Android, iOS). W niektórych sytuacjach można zrezygnować z komputera. Wystarczy podłączenie pendrive'a do projektora lub wgranie plików na jego pamięć wewnętrzną (ok. 2GB).

casio-014 class="wp-image-503076"

Swoją drogą, funkcja dzielenia ekranu świetnie sprawdza się w praktyce np. w trakcie spotkania roboczego w zespole złożonych z programistów i grafików. dzielenie ekranu na 4 bardzo dobrze się sprawdza, gdy ci drudzy chcą pokazać kilka alternatywnych rozwiązań w stosunku do tego co widzimy na ekranie. Dzięki programiści, oraz inne osoby zaangażowane w projekt lepiej rozumieją to co grafik miał na myśli.

Niewyraźny, trapezowy obraz, brak głośników i jasność niedostosowana do pomieszczenia

To kolejne wady, który nie znajdziemy w testowanym projektorze. Dzięki automatycznej korekcji obrazu projektor umieszczony w miejscu dla niego przeznaczonym tuż po włączeniu zoptymalizuje obraz obraz poprawiając jego geometrię. Banał, ale ile razy musiałem korygować ustawienia projektora, gdy przygotowywałem prezentację dla klientów… Tego nie zliczę. Tutaj nie dość, że projektor sam dostosowuje obraz, to jeszcze w zestawie mamy pilot, za którego pomocą w prosty sposób zmienimy dowolne ustawienia projektora.

casio-018 class="wp-image-503079"

Kolejna rzecz, której często brakuje podczas prezentacji biznesowych to dźwięk. Ten musimy odpalać z telefonu, albo komputera i szczerze mówiąc, nie wygląda to ani profesjonalnie, ani zbyt dobrze. W przypadku Casio problemy mamy z głowy. Odpalamy projektor, podłączamy komputer i możemy cieszyć się dźwiękiem z głośników wbudowanych w urządzenie. Z pewnością dźwięk dobrze dopasowany do naszej prezentacji pozytywnie wpłynie na potencjalnych klientów.

Podsumowując

Projektor mimo dość wysokiej ceny jest wart tych pieniędzy z dwóch powodów. Po pierwsze, jest bardzo praktyczny i korzysta się z niego w przyjemny i - co najważniejsze - szybki sposób. A po drugie, brak konieczności wymiany lampy, które z reguły generują spore koszty. Dzięki temu pieniądze wydane na rzutnik zwrócą się nam po kilkuletnim użytkowaniu tego urządzenia. Z drugiej strony, jeśli użytkownik nie wymaga podłączenia bezprzewodowego, dwóch portów HDMI, natomiast zależy mu na zaletach laserowo-ledowego źródła światła może wybrać mniej zaawansowane urządzenie, w dużo przystępniejszej cenie np. CORE XJ-V100W : SRP, który kosztuje 3770 zł.

Największe plusy urządzenia

 • wydajność ekonomiczna (po kilku latach użytkowania)
 • natychmiastowe włączanie i wyłączanie urządzenia
 • konstrukcja odporna na kurz
 • możliwość długiej pracy bez kosztów wymiany źródła światła
 • automatyczna korekcja obrazu
 • nóżka do regulacji poziomu wyświetlania obrazu
 • intuicyjność obsługi

Minusy

 • wysoka cena początkowa
 • głośna praca urządzenia przy ustawieniu maksymalnej jasności
 • stosunkowo niska rozdzielczość obrazu
Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze