REKLAMA

Polscy uczniowie w świecie cyfrowym czują się jak ryba w wodzie. 4000 z nich uczyło się programowania

Polska młodzież jest świetna w programowaniu i bardzo łatwo porusza się w środowisku cyfrowym i to nie tylko jeśli chodzi o media społecznościowe. Aby na talentach informatycznych budować przewagę konkurencyjną naszego kraju potrzeba jednak powszechnego nauczania programowania, nad którym prace toczą się w Ministerstwie Edukacji. Póki co kodować dzieciaki uczą się  w takich projektach jak Ogólnopolska Akademia Programowania.

11.12.2015 10.26
Project Bloks
REKLAMA
REKLAMA

Cel: Pozalekcyjna nauka programowania oparta na nauczycielach, młodych instruktorach i łaknących nauki uczniach.

Środki (Ogólnopolska Akademia Programowania w liczbach to ponad):

  • 3200 godzin zajęć pozalekcyjnych,
  • 2000 godzin wolontariatu,
  • 25 konkursów,
  • 200 prowadzących zajęcia i młodych instruktorów,
  • 4000 uczestników zajęć pozalekcyjnych.

Sercem programu jest serwis, skąd uczestnicy mogą czerpać informacje i dzielić się swoimi wrażeniami na forum.

Jak mówili nauczyciele – bez internetowych dyskusji projekt nie osiągnąłby takiego powodzenia.

Korzystają też sami nauczyciele, bo jak mówi Danuta Stanek z nauczycielka z Chmielnika:

W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagali młodzi instruktorzy, czyli osoby, które albo niedawno zakończyły swoją edukację, albo jeszcze się uczą, ale już osiągają znaczne sukcesy. Przykładem świecił tu zwłaszcza Jakub Boguta z Lublina, który w kilka tygodni temu zdobył złoty medal Romanian Master of Informatics 2015 w Rumunii, zajmując trzecie miejsce (to nie błąd – na takich olimpiadach złote medale zdobywa zwykle kilku najlepszych zawodników).

kompetencje uczniów

Choć wspierany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt już się skończył, to sama idea oddolnego nauczania jest wciąż żywa. Stowarzyszenie Talent, które zorganizowało Ogólnopolską Akademię Programowania pragnie w dalszym ciągu podtrzymać idee zajęć z kodowania np. w ramach wolontariatu, a także stworzyć mniejsze – lokalne akademie, które działałyby przy gminach.

Ciekawie zapowiada się także tworzenie relacji z biznesem, na podstawie których utalentowani programiści mogliby szybko znajdować odpowiednią pracę.

- mówi Czesław Drozdowski, nauczyciel ze Szczecina.

- podkreśla Stanek.

Bardzo pozytywny obraz stanu polskiej edukacji informatycznej wyłania się również z raportu „Kompetencje komputerowe i informacyjne młodzieży w Polsce" zaprezentowanego przez eksperta IBE Ludmiłę Rycielskę, z która nagrałem poniższy wywiad.

Najważniejsze informacje z raportu:

cil
kiedy się korzysta
kompetencje
informatyzacja
REKLAMA
komputery
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA