1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

Trzy godziny zamiast dwóch dni - w Toruniu zdecydowali się na smart rozwiązania i teraz liczą oszczędzone pieniądze

Lokowanie produktu

Z poprzednich wpisów na temat inteligentnej galerii handlowej znajdującej się w Toruniu dowiedzieliśmy się już kilku istotnych rzeczy. Wiemy, czym kierowano się dostosowując system VisionBMS do tak specyficznego i dużego obiektu oraz jak dużą oszczędność czasu może zapewnić odpowiednie sterowanie oświetleniem. Teraz sprawdzimy, jak system przekłada się na zdecydowanie bardziej wymierne oszczędności.

29.12.2015
12:53
Polscy startupowcy Patronite
124 interakcji
dołącz do dyskusji

Przed wdrożeniem systemu VisionBMS rozliczanie podnajemców sprawiało wiele problemów. Wówczas technik musiał osobiście udać się do każdego podnajemcy i odczytać wskazania z liczników energii zamontowanych z wynajmowanych lokalach. Odczyty i wprowadzanie danych zajmowały technikowi około 2 dni. Potem dane te musiały zostać wprowadzone do arkusza kalkulacyjnego, gdzie konieczne było stworzenie wykresów zużycia poszczególnych firm wynajmujących lokale.

apa tabelka oswietlenie

Po zainstalowaniu w galerii handlowej systemu VisionBMS sytuacja uległa całkowitej zmianie. Najważniejsze jest to, że cały proces odczytów został w pełni zautomatyzowany. Oznacza to, że Dyrektor Techniczny zarządzający systemem dowolnego miejsca z dostępem do Internetu może rozliczyć firmy wynajmujące powierzchnie handlowe w zaledwie kilka minut. W tym czasie wygeneruje raport z systemu VisionBMS i wyśle go za pomocą poczty elektronicznej odpowiedniej osobie.

Możliwości tego rozwiązania są naprawdę ogromne.

Dużą niedogodnością było też to, że zarząd galerii handlowej dysponował wyłącznie jednym odczytem energii elektrycznej na miesiąc, przez co nie było możliwe analizowanie zużycia energii dzień po dniu. Z kolei system VisionBMS potrafi generować raporty z dowolnie wybranego przedziału czasowego.

Do wspomnianych raportów należą wykresy chwilowego, dziennego, miesięcznego i rocznego zużycia energii. Tak duże możliwości pozwalają na tworzenie wykresów statystycznych oraz porównywanie między sobą poszczególnych porównywalnych okresów z rozbiciem na poszczególne dni miesiąca. Oprócz tego wszystkie generowane dane mogą być automatycznie przesyłane do kilku formatów, w tym standardowych arkuszy *.xls stosowanych w programie Excel.

Inteligentna galeria handlowa vision BMS

Reasumując, korzyści wynikające z wprowadzenia systemu VisionBMS w firmie to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu poświęcanego na wykonywanie odczytów. Jest ona ogromna, ponieważ skrócił się on z dwóch dni roboczych do zaledwie trzech godzin. Ponadto proces został zautomatyzowany i znacznie uproszczony. Wcześniej możliwe było popełnienie błędów ludzkich podczas odczytu lub przenoszenia danych na kartkę lub do arkusza kalkulacyjnego.

Teraz całym procesem zarządza maszyna, która nie może się pomylić. Przeprowadzenie go jest bardzo łatwe, a odczyt może zostać zrealizowany w praktycznie dowolnym momencie, bez konieczności przebywania w konkretnym lokalu. Co więcej, możliwe jest też szybkie podejrzenie i przeanalizowanie danych z wybranego licznika energii.

Dzięki temu na pierwszy rzut oka widać, czy w lokalu nie dochodzi do nieprawidłowości i czy ilość zużywanej mocy nie jest podejrzanie wysoka lub niska.

W ten sposób można łatwo wykryć ewentualną awarię. Dodatkowo dostęp do odczytów przez najemców sprawił, że zaczęli oni używać wszelkich urządzeń bardziej efektywnie. Wcześniej mało kto decydował się na wyłączanie tak niepozornych urządzeń jak wyposażone w system grzewczo-chłodzący dystrybutor wody. Teraz automatycznie robi to system i tym samym oszczędza energię.

Jednak największe oszczędności uzyskane dzięki zastosowaniu systemu VisionBMS wynikają z bardziej efektywnego kontraktowania energii. System informuje zarządców galerii handlowej o zbliżaniu się do zadeklarowanych wcześniej wartości. Wtedy mogą oni podjąć działania, dzięki którym ilość zużywanej energii nie przekroczy założonego limitu.

VisionBMS APA Inteligentna Galeria Handlowa

Oprócz tego system pozwala poznać dokładne zapotrzebowanie budynku i zakontraktować najbardziej optymalną ilość energii. Dzięki temu zarządca budynku nie musi płacić kar za przekroczenie limitów ani płacić za energię, której nie wykorzystał. Oszczędności wynikające z tego tytułu mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Do tego wszystkiego dochodzą zalety wymienione we wcześniejszych tekstach, czyli o wiele łatwiejsze zarządzanie oświetleniem oraz możliwość łatwej identyfikacji nieaktywnej strefy. Nie można zapominać o żadnym z tych aspektów, ponieważ to ich kombinacja decyduje o efektywności inteligentnych rozwiązań.

Czytaj również:

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze