1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

Jak oszczędzić czas i pieniądze? Wystarczy zapalać i gasić światło w odpowiedni sposób

Lokowanie produktu

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to nie tylko lepienie pierogów, ubieranie choinki oraz biesiadowanie w rodzinnym gronie. By do świąt w ogóle mogło dojść, zdecydowana większość z nas musi najpierw odwiedzić centra handlowe. W nich również panuje przedświąteczna atmosfera, o której w dużej mierze decyduje oświetlenie. Okazuje się, że zarządzenie nim wbrew pozorom nie jest łatwe i działanie każdej tego typu instalacji generuje ogromne koszty. Możliwe jest jednak ich zmniejszenie.

21.12.2015
16:47
Jak zapalać i gasić światło, aby oszczędzać pieniądze?

Jest to o tyle problematyczne, że w wielu galeriach handlowych oświetleniem steruje się w sposób ręczny, co zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo pomyłki i uruchomienia światła w złym pomieszczeniu. Dodatkowo okres oczekiwania na włączenie lub wyłączenie oświetlenia jest długi, ponieważ w tym celu technik musi się udać do pomieszczenia technicznego, w którym znajduje się rozdzielnia zarządzająca wybranym obwodem prądu. Czas oczekiwania na włączenie lub wyłączenie oświetlenia wydłuża się tym bardziej, im więcej świateł wymaga włączenia lub zgaszenia.

By to zrozumieć, warto pokusić się przykładem galerii handlowej w Toruniu.

Znajdujące się w niej pomieszczenia techniczne były umieszczone na różnych poziomach i w różnych miejscach budynku. Brak możliwości dynamicznego sterowania oświetleniem powodował duże straty energii, które przekładały się na ogromne koszty. Widać to między innymi podczas prac nocnych ekip sprzątających, gdy oświetlenie jest uruchomione w wielu niepotrzebnych miejscach. Robi się tak właśnie ze względu na chęć zaoszczędzenia czasu potrzebnego na działania technika. Szkoda tylko, że rozwiązanie to jest skrajnie nieekonomiczne.

apa tabelka oswietlenie

Po wdrożeniu systemu VisionBMS problemy te przestały istnieć, ponieważ od tej pory technik mógł zarządzać oświetleniem z jednego miejsca zwanego pomieszczeniem BMS lub nawet używając komputera, smartfonu lub tabletu dostępnego wszędzie. Jest to zadanie łatwe, ponieważ każdy obwód znajdujący się w systemie ma zdefiniowaną nazwę i jest czytelnie oznaczony na mapie obiektu. Dzięki temu można w banalnie łatwy sposób sprawdzić, które strefy oświetlenia są aktywne. W ten sposób pracownicy galerii mogą łatwo dowiedzieć się, której choince lub figurek Świętego Mikołaja zabrakło oświetlenia.

VisionBMS znacznie ułatwia zarządzanie natężeniem oświetlenia.

Pozawala na łatwe dostosowanie go do panujących w obiekcie warunków i łatwe znalezienie źle działających stref oświetlenia. System pozwala też znacznie ułatwić odczyty energii elektrycznej i tworzenie raportów zużycia energii. Czynności te zamiast kilkunastu godzin mogą zajmować zaledwie kilka minut. To oczywiście są najbardziej skrajne przykłady, wszystkie dane dotyczące działania oświetlenia bez systemu VisionBMS oraz z nim znajdziecie w powyższej tabelce. Dane te naprawdę robią wrażenie!

PIETRO_oswietlenie

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o działaniu inteligentnej galerii handlowej, zapraszamy do naszego poprzedniego tekstu z tej serii. Omawialiśmy w nim ogólną zasadę działania systemu VisionBMS w galerii handlowej w Toruniu.

W następny artykule poświęconym temu zagadnieniu opowiemy o tym, jak system stworzony przez polską firmę APA Innovative ułatwia rozliczanie wszystkich podnajemców i jak wpłynął on na spadek zużycia energii. Uchylę tylko rąbka tajemnicy i zdradzę, że zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze