1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

Inteligentna galeria handlowa to nie pieśń przyszłości. Znajdziesz taką w Toruniu

Lokowanie produktu

Przeciętnemu zjadaczowi chleba może wydawać się, że systemy służące do inteligentnego zarządzania budynkiem warto stosować tylko w domach, blokach, ewentualnie biurowcach. Nie jest to jednak prawda, a zasadność stosowania nowoczesnych rozwiązań najlepiej widać w przypadku największych inwestycji. Niestety sami często tego nie zauważamy, nawet jeśli przebywamy w takich miejscach.

09.12.2015
18:12
Inteligentna galeria handlowa to nie pieśń przyszłości. Znajdziesz taką w Toruniu

Pomysł

Jednym z dużych obiektów wyposażonych w taki system jest duża galeria handlowa w Toruniu. Właściciele tego obiektu zdecydowali się na zastosowanie polskiego systemu Vision BMS produkowanego przez firmę APA Innovative. Jego zadaniem było monitorowanie zużycia energii oraz zmniejszenie generowanych z tego powodu kosztów. Zadanie to wymagało podłączenia do systemu Vison BMS aż 130 liczników energii elektrycznej zamontowanych w pomieszczeniach pod wynajem i na 4-poziomowym parkingu na 1100 samochodów. Dzięki temu rozwiązaniu monitoring zużycia energii elektrycznej dla podnajemców i rozliczanie ich stało się o wiele łatwiejsze. Oprócz tego system Vision BMS miał za zadanie analizowanie, czy zamówiona ilość mocy na obiekt jest wystarczająca. System na podstawie danych historycznych i bieżącego zużycia energii może monitorować i alarmować zarządców budynku, gdyby wspomnianej mocy było za mało.

Inteligentna galeria handlowa Toruń 3

Przygotowanie

By instalacja się powiodła, technicy z firmy APA Innovative musieli przeprowadzić wizję lokalną na obiekcie i zweryfikować dane znajdujące się w dokumentacji technicznej. Miała ona na celu na celu sprawdzenie i zapoznanie się z infrastrukturą obiektu, przebiegiem tras kablowych, rozkładem rozdzielni oraz połączeń z planowaną lokalizacją serwera. W ten sposób dokładnie sprawdzono newralgiczne punkty obiektu, które mają ogromny wpływ na przebieg prac.

Na podstawie zdobytych danych możliwe było wykonanie kosztorysu, zaplanowanie budżetu i zakresu prac, zaprojektowanie systemu i rozpoczęcie jego instalacji. Przedstawiciele APA Innovative przeprowadzili zatem pełną analizę, która miała na celu wybranie najlepszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań niezbędnych przy tej inwestycji. Ostatecznie system ten miał pozwolić na sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym według harmonogramów, zegara astronomicznego lub manualnie. Sterowanie całą instalacją możliwe jest za pomocą sprzętów takich jak komputer, smartfon oraz tablet.

Dodatkowe wymagania

To są jednak całkiem standardowe rozwiązania, oczywiście jak na tego typu system. Inwestor poprosił też o instalację dodatkowych elementów, które mogą zabezpieczyć sterowanie w przypadku uszkodzenia serwera. W końcu strzeżonego Pan Bóg strzeże. W tym konkretnym przypadku zastosowano zapasowy sterownik magistrali oraz neurony cyfrowe. Sterownik komunikuje się z systemem Vision BMS za pomocą sieci Ethernet, a w przypadku zerwania komunikacji urządzenie przechodzi w autonomiczny tryb pracy. W takim przypadku aktywowane są mechanizmy umożliwiające przejęcie kontroli nad neuronami, zaś do czasu przejęcia kontroli system działa samodzielnie. Sterownik magistrali może współpracować z modemem GSM i w przypadku sytuacji awaryjnych informować użytkownika o zajściu zdefiniowanych zdarzeń. Rozwiązanie takie zapewnia duże bezpieczeństwo i umożliwia działanie całego systemu nawet jeśli przejdzie on poważną awarię.

Inteligentna galeria handlowa Toruń

Projekt

Kolejnym krokiem było zaprojektowanie w systemie Vision BMS monitoringu mediów dla 130 liczników energii. Inwestor wymagał, by system zapewniał zdalny odczyt wartości z liczników, generował raport zużycia energii w dowolnych okresach, powiadamiał o przypadkach odpięcia magistrali lub braku odczytów z licznika, a także generował arkusze kalkulacyjne z raportami o miesięcznym zużyciu energii wraz z wizualizacją użycia energii na wykresach.

Ostatecznie eksperci APA Innovative zdecydowali się na podzielenie wspomnianych liczników na sześć magistral ModBus współpracujących z systemem. Teraz konieczne było przygotowanie rozdzielni. Na to składały się czynności takie jak montaż neuronów w cyfrowych rozdzielniach elektrycznych, przygotowanie magistrali RS-485, obszycie neuronów cyfrowych i podłączenie wyjść cyfrowych neuronów do listwy zaciskowej. Montaż całego systemu w pomieszczeniach technicznych odbywał się w godzinach nocnych, ponieważ galeria jest otwarta dla klientów do godziny 21.00.

Mimo że zadanie to nie należało do najłatwiejszych, poszło nad wyraz sprawnie, a system Vision BMS zaczął działać. Temacie toruńskiej galerii zamierzam poświęcić jeszcze kilka tekstów. Pokażę w nich, jak wiele korzyści przyniosła instalacja systemu i jak doświadczenia toruńskiej galerii handlowej można przenieść na domowy grunt, zwłaszcza w przedświątecznych warunkach, gdy w praktycznie każdym domu i mieszkaniu znajduje się wyjątkowo dużo światełek, które razem konsumują duże ilości prądu i w sposób widoczny podwyższają nasze rachunki za e.

*Zdjęcie główne pochodzi ze strony: thecity.com.pl

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze