Budownictwo  / Relacja

Nie wiesz od czego zacząć tworzenie inteligentnego domu? Oni ci chętnie pomogą

W ostatni weekend na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się targi Dom Inteligentny. Poszedłem na nie oczekując ujrzenia innowacyjnych, interesujących i, co najważniejsze, zrozumiałych dla użytkownika rozwiązań, dzięki którym każda osoba dysponująca odpowiednim budżetem będzie mogła uczynić swój dom lub inny budynek nieco bardziej inteligentnym.

Okazuje się jednak, że zdecydowana większość firm tego nie rozumie. Jeżeli ktoś prezentował rozwiązania bardziej skomplikowane od inteligentnego odkurzacza, narzędzia do czyszczenia szyb lub domowych systemów audio, absolutnie nie potrafił tego zaprezentować. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że laika będą w stanie zainteresować czujniki, sensory oraz kamery, których działania on nie rozumie.

Mało kto potrafił pokazać kompleksowe działanie całego systemu inteligentnego domu. Jestem wręcz w stanie pokusić się o stwierdzenie, że była w stanie to zrobić tylko jedna firma. Była to APA Innovative, o której już kilkukrotnie pisałem na łamach Spider’s Web.

Jej stanowisko na targach od razu zwróciło moją uwagę, ponieważ było do bólu minimalistyczne.

Zabrakło tu szuflad z wystawionymi podzespołami oraz licznych ekranów, które czyniłyby tę przestrzeń nie tylko bardziej nowoczesną, ale też nienaturalną. Dopiero po rozmowie i prośbie o zaprezentowanie możliwości tworzonego przez nią systemu Vision BMS okazało się, że że wszystkie elementy tworzące stoisko są inteligentne. APA Innovative w ten sposób stworzyła swoją najlepszą możliwą reklamę.

A mianowicie pokazała, że inteligentna przestrzeń nie musi epatować techniką. Pod względem wizualnym może nie różnić się od swojego zwykłego, analogowego odpowiednika. APA Innovative po raz pierwszy pokazała to już kilka miesięcy temu, w Warszawie. Właśnie wtedy mieliśmy okazję zobaczyć znajdujący się w Warszawie inteligentny dom tworzony przez tę firmę. Ani wewnątrz, ani na zewnątrz.

APA Smart

Kolejną przyczyną stworzenia tak minimalistycznego stoiska było to, że APA Innovative wcale nie chce sprzedawać rozwiązań stricte technicznych. Zamiast tego na targach promowała usługę APA Smart, która ma pomóc wszystkich osobom zainteresowanym stworzeniem swojej  inteligentnej przestrzeni. O tym, jak dobry to pomysł świadczy fakt, że APA Smart otrzymała od organizatorów targów Dom Inteligentny tytuł "Best Idea 2015".

Mimo że o inteligentnym budownictwie mówi się już od wielu lat i jest to rozwiązanie przeznaczone dla każdego, mało kto się na tym zna. Większość klientów docierających do APA nie wie nawet, jakich możliwości ma spodziewać się po inteligentnym budynku, nie mówiąc już o podzespołach, które w takim budynku należy zastosować. APA Smart ma rozwiązywać te problemy i być conciergem, doradcą osób chcących stworzyć swój inteligentny dom, biurowiec, fabrykę lub dowolny inny budynek.

Strategia ta doskonale pasuje do dotychczasowej działalności APA.

Podstawową działalnością tej firmy nie jest tworzenie swoich podzespołów. Zamiast tego skupia się na dopracowywaniu otwartego systemu, do którego jest w stanie podłączyć praktycznie każdy czujnik i urządzenie. Dlatego też wydaje mi się, że usługom APA można zaufać. Firma ta nie ma żadnego udziału w sprzedaży poszczególnych czujników, więc będzie zawsze doradzać najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązania dostępne na rynku.

APA Smart też dokładnie wyjaśni też, do czego przyczyni się zastosowanie konkretnego podzespołu. W końcu nie każda kamera i czujnik jest taki sam. Nawet modele o tej samej funkcji różnią się między sobą możliwościami, jakością wykonania, żywotnością i ceną. Przeciętny zjadacz chleba nie zdaje sobie z tego sprawy, niezależny ekspert zajmujący się tym na każdego dnia już tak.

APA Innovative walizka

Wyjątkowo istotne jest, że APA Smart przewiduje pomoc nie tylko w dobrze technologii. Każdy budynek stanowi jedną całość i ważne jest nie tylko zastosowanie konkretnych rozwiązań, ale też dopasowanie ich do potrzeb i sprawienie, że cała przestrzeń będzie jak najbardziej ergonomiczna. Dlatego wspomniany concierge pomoże nie tylko w wyborze odpowiednich czujników, sensorów oraz interfejsów sterowania.

Pomoże też w wyborze mebli i zadba o to, by cała przestrzeń współgrała ze sobą. Przykładowo, biuro wyposażone w wygodne fotele, przestronne biurka oraz lampy dopasowujące do aktualnej pory dnia nie tylko intensywność, ale też barwę światła mogą sprawić, że praca stanie się o wiele bardziej efektywna i przyjemniejsza. Przykładów takich jest wiele i można mnożyć je w nieskończoność.

Artur Pollak, prezes APA Innovation, w rozmowie ze mną podkreślił, że firma jest transparentna.

Jeżeli ktoś chce samemu wypróbować możliwości APA Smart, może wybrać się do jednego z wielu showroomów i osobiście sprawdzić działanie systemu. Dodatkowo, jeżeli nie ma możliwości odwiedzenia ich, może zdalnie połączyć się z showroomem znajdującym się w centrali firmy, w Gliwicach i za pomocą autorskiej aplikacji służącej do sterowania inteligentną przestrzenią sprawdzić, jak system funkcjonuje.

Razem z Przemkiem Pająkiem już mieliśmy okazję przetestować system Vision BMS na obydwa sposoby i w obu przypadkach byliśmy nim zachwyceni. Ale jako że jest to temat na inny, znacznie bardziej rozległy tekst, opowiem o tym za jakiś czas, gdy ponownie wypróbuję najnowszą wersję systemu oferowanego przez APA Innovation.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst