REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

Przepełnia mnie duma, gdyż dwie polskie gry są na szczycie światowych list sprzedaży 2015 roku

Polacy tworzą świetne gry wideo. Wiemy o tym od przynajmniej kilkunastu lat. Później przekonali się o tym Rosjanie, Czesi i Niemcy. Od jakiegoś czasu zdaje sobie z tego sprawę cały świat, z olbrzymią przyjemnością sięgając po Wiedźmina i Dying Light.

28.07.2015
14:00
Dwie polskie gry na szczycie światowych list sprzedaży 2015!
REKLAMA
127 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Wiemy już, jakie gry były najchętniej kupowane w pierwszej połowie 2015 na roku na tym najważniejszym z zachodnich rynków. Mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych, na terenie których gracze od zawsze mogą liczyć na najciekawsze oferty, najlepsze usługi dodatkowe oraz najbardziej zażartą walkę między takimi gigantami jak Sony i Microsoft.

Rynek gier wideo w USA jest bardzo szczegółowo monitorowany, czego owocami są comiesięczne, publiczne raporty sprzedaży.

Nie tylko gier, ale również konsol. To właśnie dzięki raportom NPD Group wiemy, jaka konsola sprzedaje się w Stanach najlepiej, która gra jest najczęściej nabywana i jakie nowe IP odnosi największy sukces. Bardziej szczegółowe dane pochodzą chyba jedynie ze ściśle monitorowanego rynku japońskiego, w którym podaje się tygodniowe ujęcia sprzedaży, dokładne co do każdego pudła z konsolą.

the vanishing of ethan carter 6

W NPD Group postanowiono zebrać wszystkie gromadzone dane i stworzyć listę najchętniej kupowanych gier pudełkowych pierwszej połowy 2015 roku. Mamy więc listę najczęściej wybieranych produktów od stycznia do czerwca. Co ważne, zestawienie dotyczy tylko i wyłącznie fizycznych kopii gier. Rosnący obszar sprzedaży cyfrowej niestety nie jest tutaj brany pod uwagę. Warto to mieć na uwadze, ferując ostateczne wnioski. „Cyfra” to dzisiaj około 30% całkowitego obrotu grami wideo.

Nic mnie tak nie cieszy, jak widok dwóch polskich tytułów na liście 10 najchętniej kupowanych gier w pierwszej połowie 2015 roku.

W zaszczytnej dziesiątce znalazł się nasz najpopularniejszy wizerunkowo produkt, przy którym starali się ocieplać swój wizerunek nawet krajowi politycy. Mowa oczywiście o grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Tytuł cRPG z otwartym światem zajmuje dziewiątą lokatę, pokonując niezwykle grywalne, imprezowe Super Smash Bros. od samego Nintendo. Ciekawe, czy gdyby Dziki Gon pojawił się również na X360 i PS3, jego pozycja byłaby wyższa. Na szczęście dla graczy, nigdy się tak nie stało, przez co dostaliśmy piękny, powalający wizualnie produkt.

Jeszcze lepszy wynik zanotował dłużej obecny na rynku Dying Light. Zupełnie się temu nie dziwię. Produkcja Techlandu to jedna z najlepszych gier akcji, w grałem na przestrzeni wielu ostatnich miesięcy. Polacy umiejętnie połączyli zasady survival-horroru z dynamicznym parkourem, wprowadzając to egzotyczne połączenie w strukturę otwartego świata. Efekt? Siódme miejsce na zaszczytnej liście, między sportowym NBA 2K15 i najnowszym Batmanem.

dying light 2

Oto cała lista:

 1. Mortal Kombat X
 2. Grand Theft Auto V
 3. Battlefield Hardline
 4. Call of Duty: Advanced Warfare
 5. Minecraft
 6. Batman: Arkham Knight
 7. Dying Light
 8. NBA 2K15
 9. The Witcher 3: Wild Hunt
 10. Super Smash Bros.

Chociaż polskie gry są od siebie różne gatunkowo, łączy je więcej, niż można przypuszczać. Oba rodzime studia wygenerowały niesamowite, otwarte światy, w które udało się tchnąć życie, dobrze przemyślane patenty na rozgrywkę oraz masę szczegółów. Obu studiom należy się również uznanie za świetne wsparcie produktów darmowymi rozszerzeniami. Pod tym względem polscy producenci pokazują zachodnim weteranom zupełnie nowe podejście i całkowicie inną szkołę od tej, jaką poznaliśmy za sprawą rzeszy płatnych DLC oraz mikro-transakcji.

Postanowiliśmy skontaktować się z producentami polskich gier, które znalazły się na liście NPD Group.

Maciej Żmuda-Adamski, PR Manager w Techlandzie, nie ukrywał swojego zadowolenia z wyników na rynku północnoamerykańskim. W korespondencji ze Spider’s Web przedstawiciel twórców Dying Light napisał:

To zestawienie napawa nas zarówno dumą jak i radością – zwłaszcza, jeżeli przyjrzymy się, z jaką konkurencją mierzył się Dying Light. Na przebicie Grand Theft Auto i Call of Duty przyjdzie jeszcze czas - póki co niezmiernie cieszymy się, że nasz największy hit znalazł się w tak zaszczytnym rankingu. Wrażenie potęguje fakt, że Dying Light to jedyna, całkowicie nowa marka w tym zestawieniu.

Nasza gra przy premierze ustanowiła rekord otwarcia dla nowego IP w gatunku survival horror. Ten najnowszy ranking utwierdza zatem w przekonaniu, że przy podsumowaniu całego roku, to właśnie polska produkcja, Dying Light, będzie walczyła o pierwsze miejsce na świecie w kategorii „Nowe IP 2015 roku”.

Korzystając z okazji chcemy podziękować wszystkim graczom, którzy docenili apokalipsę zombie w naszym wydaniu – podaną z nutą parkouru. Bez Was tego sukcesu by nie było!

REKLAMA

Jako zapalony gracz, który cieszy się z każdego rodzimego sukcesu, nie posiadam się z radości. Uwielbiam obserwować, jak firmy zlokalizowane na terenie Polski odnoszą międzynarodowe sukcesy. Ze swojej strony dodam tylko, że Dying Light oraz Wiedźmin 3 to nie wszystkie rodzime produkcje z ostatniego czasu, którym warto dać szansę i które zostały wykonane na naprawdę wysokim poziomie.

This War of Mine, MouseCraft, Ronin, SuperHOT, Hatred, The Vanishing of Ethan Carter, Kholat, Darkwood, Earthcore: Shattered Elements – to wszystkie ciekawe, różnorodne i oryginalne produkcje, które zostały wykonane przez Polaków i które zasługują na waszą uwagę. Mamy świetne tytuły. Mamy świetnych twórców. Jestem przekonany, że to dopiero początek polskiej ofensywy gier wideo.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA