REKLAMA

Femtokomórki to sprytny sposób na lepszy zasięg w budynkach, ale... nie tylko

Orange Fab Paris dobiegł już końca. Na wydarzenie zorganizowane przez pomarańczowy telekom w czwartkowy poranek swoje pomysły przedstawiało 30 startupów, w tym cztery firmy pochodzące z Polski. Jedną z nich było PKRM, które pokazało swoją platformę do lokalizacji opartą o łączność 3G.

Femtokomórki to sprytny sposób na lepszy zasięg w budynkach, ale… nie tylko
REKLAMA
REKLAMA

PKRM nie jest debiutantem. Polska firma zdobyła już nagrodę, czyli pierwsze miejsce podczas imprezy Orange Fab Warsaw, podczas gdy na drugim miejscu znalazł się obecny również dzisiaj w Paryżu startup Brinch. Ten sukces pozwolił Polakom nawiązać współpracę z telekomem i mogli oni zaprezentować swoje rozwiązania również w Paryżu.

PKRM przygotowuje usługi dla różnych gałęzi biznesu.

Dzięki zastosowaniu femtokomórek dostawca technologii może zapewnić dobry sygnał wewnątrz budynków, w których klasyczne nadajniki zewnętrzne nie zdają egzaminu. Od klasycznych stacji bazowych odróżnia je komunikacja z infrastrukturą operatora przez protokół IP.

pkrm 3

Rozwiązania Polaków można wykorzystać w wielu różnych obszarach takich jak marketing i płatności, ale też jako rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo lub do komunikacji niekomercyjnej. Operatorzy z kolei mogą stosować to rozwiązanie w takich miejscach jak galerie handlowe, przejścia podziemne itp.

PKRM, czyli Platforma Komunikacji i Rozwiązań Mobilnych

Swoje rozwiązanie oznaczone akronimem PKRM omawiali Eryk Szweryn i Łukasz Strzałkowski. Stworzyli oni system pozwalający na lokalizowanie użytkownika w oparciu o femtokomórki, czyli małe stacje nadawcze. Taki specjalny nadajnik jest w stanie wykryć wszystkie telefony komórkowe będące w zasięgu.

Dzięki temu rozwiązanie PKRM jest znacznie bardziej wszechstronne, niż beacony wymagające instalowania aplikacji. Lokalizowanie z użyciem femtokomórek pozwala namierzyć każdy telefon obsługujący standard 3G i nie wymaga instalowania aplikacji przez użytkownika końcowego. Telefon nie musi mieć nawet Wi-Fi, odbiornika GPS czy NFC.

pkrm 2
REKLAMA

W przeciwieństwie chociażby do firmy Brinch, która miała stoisko zaraz obok, PKRM nie wykorzystuje do namierzania użytkowników technologii takich jak beacony i Wi-Fi. Firma uznaje te rozwiązania za mało bezpieczne, ponieważ zdolny cracker może rozgryźć kod i podsłuchać komunikację pomiędzy użytkownikiem i serwerem.

Orange jest teraz partnerem PKRM i jako pierwszy operator w Polsce wdrożył femtokomórki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA