Tech  / Relacja

Femtokomórki to sprytny sposób na lepszy zasięg w budynkach, ale... nie tylko

Orange Fab Paris dobiegł już końca. Na wydarzenie zorganizowane przez pomarańczowy telekom w czwartkowy poranek swoje pomysły przedstawiało 30 startupów, w tym cztery firmy pochodzące z Polski. Jedną z nich było PKRM, które pokazało swoją platformę do lokalizacji opartą o łączność 3G.

PKRM nie jest debiutantem. Polska firma zdobyła już nagrodę, czyli pierwsze miejsce podczas imprezy Orange Fab Warsaw, podczas gdy na drugim miejscu znalazł się obecny również dzisiaj w Paryżu startup Brinch. Ten sukces pozwolił Polakom nawiązać współpracę z telekomem i mogli oni zaprezentować swoje rozwiązania również w Paryżu.

PKRM przygotowuje usługi dla różnych gałęzi biznesu.

Dzięki zastosowaniu femtokomórek dostawca technologii może zapewnić dobry sygnał wewnątrz budynków, w których klasyczne nadajniki zewnętrzne nie zdają egzaminu. Od klasycznych stacji bazowych odróżnia je komunikacja z infrastrukturą operatora przez protokół IP.

pkrm 3

Rozwiązania Polaków można wykorzystać w wielu różnych obszarach takich jak marketing i płatności, ale też jako rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo lub do komunikacji niekomercyjnej. Operatorzy z kolei mogą stosować to rozwiązanie w takich miejscach jak galerie handlowe, przejścia podziemne itp.

PKRM, czyli Platforma Komunikacji i Rozwiązań Mobilnych

Swoje rozwiązanie oznaczone akronimem PKRM omawiali Eryk Szweryn i Łukasz Strzałkowski. Stworzyli oni system pozwalający na lokalizowanie użytkownika w oparciu o femtokomórki, czyli małe stacje nadawcze. Taki specjalny nadajnik jest w stanie wykryć wszystkie telefony komórkowe będące w zasięgu.

Dzięki temu rozwiązanie PKRM jest znacznie bardziej wszechstronne, niż beacony wymagające instalowania aplikacji. Lokalizowanie z użyciem femtokomórek pozwala namierzyć każdy telefon obsługujący standard 3G i nie wymaga instalowania aplikacji przez użytkownika końcowego. Telefon nie musi mieć nawet Wi-Fi, odbiornika GPS czy NFC.

pkrm 2

W przeciwieństwie chociażby do firmy Brinch, która miała stoisko zaraz obok, PKRM nie wykorzystuje do namierzania użytkowników technologii takich jak beacony i Wi-Fi. Firma uznaje te rozwiązania za mało bezpieczne, ponieważ zdolny cracker może rozgryźć kod i podsłuchać komunikację pomiędzy użytkownikiem i serwerem.

Orange jest teraz partnerem PKRM i jako pierwszy operator w Polsce wdrożył femtokomórki.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst