Sąd zarządził wielkie czyszczenie Chomika z pirackich treści
Jeśli chodzi o walkę z piractwem, polskie Chomikuj.pl od lat balansuje w tzw. "szarej strefie legalności", nie ponosząc odpowiedzialności za nielegalnie udostępniane przez użytkowników treści. Ktoś musiał jednak znaleźć wyjście z tego impasu i wygląda na to, że właśnie postawiony został pierwszy krok.
Administratorzy Chomikuj.pl dotychczas umywali ręce od działań swoich użytkowników, poniekąd mając do tego prawo - w końcu rzeczony serwis w domyśle jest dyskiem internetowym i platformą wymiany plików między użytkownikami, a w jaki sposób ludzie wykorzystują te możliwości, to już inna sprawa.
Decyzją Sądu Okręgowego w Krakowie ta sytuacja, jak informuje Gazeta Prawna, ulegnie zmianie. Wszystko za sprawą pozwu złożonego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z wytwórniami Akson Studio, Studio Filmowe Zebra, oraz producentem m.in. filmów "Katyń" i "Wenecja" - Michałem Kwiecińskim.
Sąd wydał wyrok, na mocy którego administratorzy Chomikuj.pl będą musieli raz w miesiącu wykorzystywać wyszukiwarki Google i Bing, by lokalizować, i usuwać ze swojego serwisu nielegalnie udostępnione kopie filmów "Katyń", "Wenecja", oraz "Dzień Świra".
Stosując formułę wyszukiwania Chomikuj+Dzień Świra+Film (jak orzeczono w wyroku) Chomikuj ma czyścić wyniki z pierwszych pięciu stron wyszukiwania.
Z Chomikuj.pl zniknie część nielegalnie udostępnionych treści.
Oczywiście nastręczy to administratorom problemów natury technicznej i nie do końca rozwiąże sprawę, ponieważ wyniki wyszukiwania zmieniają się dynamicznie. Niemniej jednak pierwszy krok został postawiony i aż chciałoby się powiedzieć, że karma wraca, gdyż złożony pozew był konsekwencją wielokrotnie odrzucanych przez serwis skarg, które składało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Jest to wyrok bez precedensu, a jego konsekwencje prawne opisali szerzej koledzy z Bezprawnika, jednakże taki wyrok był potrzebny, by dać wytwórniom i wydawcom narzędzie do jakiejkolwiek walki z piractwem panoszącym się na Chomikuj.pl.
Wydawcy, nie tylko branży filmowej, ale również muzycznej i książkowej od lat składają skargi, i zażalenia na obecność nielegalnych kopii w serwisie. Te przechodzą jednak bez echa, a serwis jak dotąd odmawiał samodzielnego skanowania swoich serwerów, zostawiając to na barkach wydawców.
Jeśli za pozwem SFP podążą kolejne, jest szansa, że ten największy z bastionów polskiego piractwa upadnie, a przynajmniej znacznie zawężony zostanie jego zasięg i negatywny wpływ na rynek dóbr intelektualnych.
Chomikuj.pl uważa wyrok za niezgodny z polskim prawem, twierdząc iż jest to sprzeczne z art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który stanowi, że dostawca takiej usługi (hostingu w tym przypadku) nie jest zobowiązany do sprawdzania przechowywanych w niej danych.
Nie mnie oceniać podstawę prawną, na mocy której wydano ten bezprecedensowy wyrok, jednakże trzymam kciuki, żeby podążyły za nim kolejne pozwy.
Choć znając historię walki z piractwem i tak będzie to walka z hydrą, której nieustannie odrastają odcięte głowy.