1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Oprogramowanie

Piractwo: fakty i mity - ono nowy cykl partnerski na Spider’s Web we współpracy z Microsoftem

W 9 lat po tym, co w Wielkiej Brytanii uznano za komputerowy kod, który należy chronić, w 1975 w Dolinie Krzemowej po raz pierwszy znalazł się ktoś, kto - ponoć przez przypadek - skopiował interpreter języka BASIC. Od tego czasu problem piractwa jest nierozerwalnie związany z rynkiem komputerów oraz internetem.

Piractwo: fakty i mity – ono nowy cykl partnerski na Spider’s Web we współpracy z Microsoftem

Od 40 lat toczy się swoiste przeciąganie liny pomiędzy twórcami technologicznych dzieł niematerialnych, tj. systemy operacyjne komputery, oprogramowanie, gry, muzyka, filmy, a odbiorcami, z których spora część powiela lub pobiera owe dzieła za darmo bez zgody twórców.

Co więcej, mimo wielu lat gorących dysput prawnych, społecznych, a nawet etycznych, wielu użytkowników sprzętów i usług komputerowych nie rozumie na czym problem piractwa polega. Ba, wielu w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że są piratami. Nie nadąża też prawo, które zbyt wolno dostosowuje się do ciągle zmieniających się fenomenów rynku nowych technologii.

Wspólnie z jednym z najbardziej zainteresowanych problemem piractwa podmiotem, firmą Microsoft, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników cykl tekstów, w których będziemy przedstawiać to zagadnienie z wielu różnych perspektyw.

Jak na przestrzeni lat zmieniał się model piractwa oprogramowania? Jak działali piraci 20 czy 10 lat temu, a jak działają dzisiaj? Jakie skutki może mieć korzystanie z nielegalnego oprogramowania? Kto traci, a kto zyskuje na sprzedaży nielegalnie zdobytych kopii software’u? Skąd piraci biorą swój towar? Jaka jest skala piractwa w Polsce?

To tylko część z wielu niezwykle interesujących zagadnień, które będziemy poruszać na łamach Spider’s Web w nadchodzących kilku miesiącach. Podejmujemy się odważnego zadania - chcemy omówić problem piractwa bez moralizatorskiego tonu, bez napiętnowania złych i bez szukania na siłę winnych. Chcemy przedstawić problem taki, jaki de facto jest - niejednoznaczny, złożony i mający kilka interpretacyjnych poziomów.

Liczymy też bardzo na Wasze wsparcie. Z doświadczenia wiemy, że problem piractwa żywo interesuje naszych Czytelników, którzy niejednokrotnie w komentarzach przedstawiają bardzo ważne dla sprawy opinie.

Zaczynamy jeszcze dziś tekstem Piotra Baryckiego nt. historii piractwa oprogramowania i tego, jak zmienił się model piractwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Serdecznie zapraszamy. Będzie co czytać i o czym dyskutować!

Czytaj również:

* grafika: Shutterstock

Lokowanie produktu