Tech  / Artykuł

Temat tygodnia: To już 10 lat YouTube'a - oto nasze ulubione kanały

165 interakcji
dołącz do dyskusji

YouTube ma już 10 lat. Z tej okazji wybraliśmy najlepsze kanały.

Marcin Połowianiuk poleca:

Jeśli nie wiesz na co warto pójść do kina, Artur Kinomaniak Pietras ma dla ciebie odpowiedź.

Kinomaniak był kultowym programem emitowanym w TV4, w którym Artur Pietras co tydzień, przy szklance mleka, recenzował nowości kinowe. Po latach od zniknięcia programu z telewizji, prowadzący powrócił, tym razem na YouTube. Ubyło mu włosów, ale reszta jest właściwie bez zmian – to samo studio, ta sama ekipa, nieodłączna szklanka mleka, cięty język, ciekawe przemyślenia, surowe recenzje i kultowe „na 10 w skali Kinomaniaka, przyznaję temu filmowi…”. Polecam, to świetny kinowy kanał, który ma zaskakująco mało subskrypcji i wyświetleń.

DigitalRev TV – chyba nie ma drugiego kanału na YouTube, który z takim dystansem przedstawiałby recenzje sprzętu foto. Testy odporności na ogień i zamrażanie, debaty nad wyglądem aparatów, tony satyry i chroniczny wstręt do pasków przy aparatach – oto Kai i spółka.

Vsauce to kopalnia popularnonaukowych ciekawostek. Michael Stevens w każdym filmie zadaje pozornie bezsensowane pytanie, na które odpowiada w naukowy sposób. Z kanału dowiesz się, czy przeszłość naprawdę się wydarzyła, czy płatki z mlekiem można uznać za zupę, dlaczego klaszczemy, czy powinniśmy siebie zjadać i jaka jest rozdzielczość ludzkiego oka w megapikselach.

Łukasz Kotkowski poleca:

YouTube jest bodajże moim największym, internetowym uzależnieniem. Subskrybuję blisko 150 kanałów, głównie tech i muzycznych, z którymi staram się zawsze być na bieżąco. Ciężko więc wybrać jeden, który cenię sobie najbardziej.

Najczęściej wracam na kanał Roba Chapmana, gitarzysty, muzyka i demonstratora sprzętu dla sklepu Andertons.co.uk. "Chappers" w idealny sposób łączy ze sobą pełne rzeczowych informacji recenzje, ironiczny, brytyjski humor i miażdżące, gitarowe granie.

Spośród rozlicznych kanałów tech, tym jednym, który śledzę najbardziej uważnie jest Pocketnow. Oglądanie recenzji Michaela Fishera to czysta przyjemność, a cała ekipa jest na wskroś profesjonalna.

Od ciekawostek naukowych mam kanał TED-Ed. Przemawia do mnie zarówno nieszablonowa forma ich wideo, jak i przystępny sposób przekazywania wiedzy.

Piotr Grabiec poleca:

Nie nazwę się Heavy userem YouTube'a. Na przeglądanie subskrypcji nie starcza mi po prostu czasu. Oglądam filmy przeważnie wtedy, gdy ktoś się podzieli nimi w social media. Zwykle scrolluję dalej, ale niektóre nazwy kanałów sprawiają, że nie jestem w stanie nie kliknąć w nowy materiał.

Jednym z takich kanałów jest How it should have ended. To śmieszne filmiki prezentujące alternatywne zakończenia dla najgłośniejszych filmów Hollywoodu w komiksowej formie. Zawsze mam ubaw po pachy przy kolejnych materiałach.

Podobne poczucie humoru mają twórcy kanału Screen Junkies serii Honest Trailers. Opowiadają oni w bardzo zabawny sposób o filmach, które właśnie są w kinach lub na Blu-rayu i pokazują czego można się po nich spodziewać.

Z kolei twórcy serii Cinema Sins w sarkastyczny sposób komentują produkcje, obnażając głupoty scenariusza, wyliczając błędy logiczne i operatorskie.

Hubert Taler poleca:

Gdy zostałem poproszony o wybranie kilku kanałów YouTube które oglądam do Tematu Tygodnia, uświadomiłem sobie że już nie "myślę kanałami". Tak samo jak rzadko już myślimy jaka telewizja wyprodukowała nasz ulubiony serial, jeśli oglądamy go w streamingu, tak samo bardziej interesuje mnie twórca i treść niż konkretny kanał. Spojrzałem więc na listę subskrybowanych kanałów. Okazało się że mam... 299 subskrypcji. Efekt tego, że gdy mi się coś podoba, to subskrybuję - licząc że będę miał szansę obejrzeć więcej dobrych treści. Druga sprawa która tyczy się mojego "oglądactwa" YouTube to fakt że czasami kanały odchodzą w niepamięć (znudzę się nimi) lub stają się nieaktywne i nie są już przez twórców uaktualniane. Pozostają jednak na liście subskrypcji, no bo kto ma czas ją uaktualniać i wybierać nieaktywne?

No ale słowo się rzekło - wybieram więc trzy kanały:

Pierwszy to współzałożony przez Felicię Day kanał Geek And Sundry. Znana z serialu The Guild królowa interenetowych geeków umieszcza tu zarówno podcastowe treści typu "Let's Play" jak i pełnoprawne produkcje serialowe (np. LARPs czy Space Janitors). Oprócz Felicii zobaczymy tam wielu gości i współpracowników, m.in. znanego z Big Bang Theory czy Star Treka Willa Wheatona.

Drugi kanał na pewno wszyscy znają, ale jest warty oglądania ze względu na ogromną ilość myślenia i motywacji jaki daje obejrzenie choć jednego filmu. Myślę o oficjalnym kanale TED Talks. Konferencja na której każdy ma maksymalnie 18 minut aby opowiedzieć o sobie albo sprzedać jakiś pomysł. Są ludzie bardzo znani, artyści, matematycy, ale i komicy lub filmowcy. Ale co ja będę mówił, na pewno to już wiecie. Kanał wyposażony jest w polskie napisy do wielu filmów.

Głupio by było gdybym nie polecił choć jednego kanału polskojęzycznego. Tutaj nie waham się podać NRGeeka - gościa który nie jest jakimś grającym non-stop mega-nerdem tylko normalnym facetem, opowiadającym o grach, książkach, filmach etc. Być może podoba mi się, bo jest mniej więcej w moim wieku i nadajemy na podobnych falach? Może.

Popularność zdobył niecenzuralną serią "Zagrajmy w crapa" w której gra w najgorsze gry jakie potrafi znaleźć i je komentuje (jest to nieco podobne do Angry Video Game Nerd) - ale na jego kanale jest o wiele więcej. Szczególnie lubię jego serie "O grach na poważnie" i "Odchamiamy się", czyli omówienia książek.

Mateusz Nowak poleca:

Całkiem niedawno robiłem porządki w kanałach subskrybowanych na YouTubie i doszedłem do wniosku, że na dobrą sprawę mógłbym bez większych oporów przestać obserwować 90% kanałów. Po kilku minutach zakończyłem kasowanie subskrybcji i zatrzymałem na liście zaledwie kilkanaście pozycji.

Trudno mi jednak jednoznacznie wskazać ulubiony kanał, gdyż mam takie dwa. Pierwszy to polski kanał serwisu AutoCentrum.pl, na którym lubię oglądać krótkie, ale konkretne recenzje samochodów. Liczę się ze zdaniem Zachara - prowadzącego kanał AutoCentrum - dlatego obserwuję również jego prywatny kanał Zachar OFF.

Drugą osobą, bez której nie wyobrażam sobie mojego YouTube’a jest Marques Brownlee, który przygotowuje świetne wideo recenzje sprzętu, a z racji doświadczenia i renomy, w jego ręce trafiają same technologiczne nowości i gadżety-cudeńka.

Bardzo podoba mi się również, to co na polskim YouTubie robi Tomasz Kammel oraz Paulina z Mówiąc Inaczej. W przystępnej formie i w zrozumiały sposób przekazują wiedzę, która przydaje się każdego dnia. Polecam.

*Grafika główna: Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst