Tech  / News

80 milionów dolarów - właśnie tyle są warte roboty, które zastąpią dziennikarzy

Za 80 mln dol. została właśnie kupiona firma Automated Insights, która jest jednym z wiodących startupów zajmujących się „zatrudnianiem” robotów do pisania newsów. Co to oznacza dla przyszłości dziennikarstwa?

Jeśli ktoś z czytelników zastanawia się jak wygląda news napisany przez robota, a nie dziennikarza to może przypomnieć sobie ten tekst Damiana Jaroszewskiego, w którym został pokazany właśnie taki materiał. I to przygotowany przez roboty stworzone przez Automated Insights.

Owszem, nie jest to dziennikarstwo najwyżej próby. To prosta informacja sklecona z najważniejszych zwrotów funkcjonujacych w komunikatach giełdowych. Zero kontekstu, zero opinii, zero prognoz na przyszłość - sucha wiadomość.

I w tym komputery są na razie bardzo dobre, może nawet lepsze niż stażyści zatrudniani we wszelkiej maści redakcjach. Trudno jest nawet najzdolniejszemu przeklejaczowi informacji prasowych czy komunikatów spółek giełdowych pobić w szybkości robota.

Nic dziwnego zatem, że takimi rozwiązaniami jakie udostępnia Automated Insights zainteresowała się jedna z najbardziej poważanych agencji prasowych, czyli Associated Press.

Ile wart jest biznes, który zaprzęga do pisania newsów roboty i to na zlecenie dużych instytucji medialnych? 80 milionów dolarów.

news_robot

Cóż, jeśli porówna tę wycenę to innych medialnych startupów, np. do BuzzFeeda (850 mln dol.) czy Vice’a (2,5 mld dol.), to te 80 mln nie robi wrażenia. Należy jednak pamiętać, że w tych wszystkich firmach pracują ludzie, którzy tworzą dłuższe, bardziej przemyślane i wciągające treści niż tylko suche newsy. To wciąż jest więcej warte niż zrobotyzowane newsy.

Jednakże, ta transakcja jest ważna, ponieważ fundusz, który wyłożył owe 80 mln zielonych na Automated Insights ma już w swoim portfolio inną firmę, która zajmuje się dokładnie tym samym co Ai - nazywa się STATS.

Połączone pod jednym dachem zespoły i technologie tych startupów mogą wykazać, całkiem przerażające dla niektórych media-workerów, efekty synergii.

W tej chwili roboty tworzące newsy raczej nie przeskoczą granicy, którą już opisałem, czyli nie stworzą nic więcej poza suchą informacją. Natomiast, ta technologia będzie się cały czas rozwijać i jak widać jest taki gracz, który stawia na nią mimo wszystko wcale nie takie małe pieniądze.

Każdy dziennikarz powinien teraz poświęcać dużo więcej uwagi poczynaniom Vista Equity Partners niż robił to dotychczas. Właściciele Ai i STATS mają teraz w swoim ręku całkiem pokaźną armię robotów, które pewnego dnia zaserwują czytelnikom artykuły o jakich nam jeszcze dzisiaj się nie śni.

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst