WhatsApp Web, czyli rozmowy w przeglądarce dostępne tylko dla wybranych
WhatsApp to niesamowicie popularny komunikator internetowy, który do tej pory ograniczał się wyłącznie do urządzeń mobilnych wyposażonych w kartę SIM. Teraz usługa trafiła wreszcie do przeglądarki internetowej, ale skorzystać może z niej wyłącznie część użytkowników. Nie tylko WhatsApp Web działa wyłącznie w Google Chrome, ale o skorzystaniu z niej mogą zapomnieć użytkownicy telefonów Apple.
Popularności komunikatorowi WhatsApp mogą pozazdrościć niemal wszystkie inne usługi tego typu. Prosta multiplatformowa aplikacja mobilna dostępna nawet na urządzeniach z mało popularnymi systemami mobilnymi zyskała uznanie setek milionów ludzi na całym świecie.
Wiele osób porzuciło na rzecz WhatsAppa zwykłe SMS-y.
Problem w tym, że WhatsAppowi trudno dziś konkurować z konkurencją o ugruntowanej pozycji. Wszystko dlatego, że ten komunikator, rozwijany przez Facebooka po wykupieniu firmy za kosmiczne pieniądze (19 mld dol.!), ogranicza się wyłącznie do urządzeń mobilnych i to takich, które mają kartę SIM.
Logowanie się do usługi przez numer telefonu, które przyczyniło się do oszałamiającego sukcesu WhatsAppa, okazało się również kotwicą uniemożliwiającą ekspansję komunikatora na inne platformy. Jak duży to jest problem widać po premierze pierwszej wersji WhatsApp Web, z którego nie mogą skorzystać użytkownicy iPhone’ów.
Webaplikacja w dodatku dostępna jest wyłącznie dla użytkowników przeglądarki Chrome.
Do tej pory zaletą WhatsAppa była jego multiplatformowość. Nie tylko jest dostępny na smartfony z Androidem i iOS jak większość współczesnych aplikacji, ale też na takie systemy jak ten napędzający smartfony BlackBerry i nawet proste telefony marki Nokia z oprogramowaniem Series 40.
WhatsApp Web, czyli przeglądarkowy klient tej usługi dostępny jest niestety tylko dla wybranych. Okazuje się, że zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, twórcy oderwali usługę od smartfona, ale komunikator w przeglądarce dostępny jest wyłącznie dla użytkowników przeglądarki internetowej Google.
Do tego nie wszyscy użytkownicy Chrome'a będą mogli z webowej wersji WhatsAppa skorzystać.
WhatsApp Web przeznaczony jest dla użytkowników komunikatora na platformach takich jak Android, BlackBerry i Windows Phone. Niestety, zapomnieć o webowym kliencie usługi mogą użytkownicy iPhone’ów. Nie jest to niestety spowodowane tym, że prace się lekko przeciągają, a aktualizacji aplikacji zostanie udostępniona nieco później w sklepie App Store.
Jak informuje Business Insider, twórcy WhatsAppa przebąkują o ograniczeniach systemu iOS, które uniemożliwiają połączenie aplikacji mobilnej z usługą WhatsApp Web. To się może zmienić w przyszłości i zapewne rozmowy z Apple są w tej kwestii już prowadzone, ale jak na razie użytkownicy iPhone’ów muszą obejść się smakiem. Wygląda na to, że ja się z instalacją tego komunikatora jeszcze wstrzymam.
WhatsApp Web to mimo wszystko bardzo przydatne udogodnienie.
Wśród setek milionów użytkowników zakupionego przez Facebooka komunikatora odsetek właścicieli iPhone’ów z pewnością jest duży, ale nie oznacza to, że z usługi nie mogą skorzystać posiadacze smartfonów z innym systemem. Webaplikacja to bardzo przydatna sprawa.
Za pośrednictwem WhatsApp Web można prowadzić rozmowy ze znajomymi bez konieczności brania telefonu do ręki tak samo, jak w dedykowanej mobilnej aplikacji. W tym celu wystarczy udać się na stronę internetową web.whatsapp.com i zeskanować aparatem w smartfonie wyświetlany na niej kod QR.
Od teraz po każdym otwarciu tej strony użytkownik uzyska dostęp do swoich rozmów.
To bardzo dobra wiadomość i pozostaje mieć nadzieję, że twórcy WhatsAppa nie spoczną na laurach. Czekamy teraz tylko na wsparcie dla innych przeglądarek oraz na tabletową aplikację działającą na tej samej zasadzie co webowa wersja usługi. W przyszłości może pojawi się zaś klient komunikatora w formie natywnej aplikacji na iPada i do systemu OS X, który będzie łączył się z iPhone’ową wersją aplikacji?
Co prawda nadal potrzebna jest karta SIM z numerem telefonu, który jest naszym identyfikatorem, ale twórcy aplikacji znaleźli wreszcie sposób do wyciągnięcia usługi poza smartfon. Trzeba tylko pamiętać, że komunikator w przeglądarce wymaga, by urządzenie z głównym klientem WhatsApp było podłączone do sieci, bo to dopiero smartfon użytkownika komunikuje się z przeglądarką.
To jednak nie powinno być żadnym problemem, by użytkownicy z wygodniejszego dostępu do komunikatora się ucieszyli.
*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock.